6.05.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Rekordowa inwestycja Microsoftu w Polsce

Microsoft ogłasza miliardową inwestycję w Polsce, która zakłada budowę centrum danych, rozwój kompetencji w branży IT oraz adopcję Chmury krajowej.

Rekordowa inwestycja Microsoftu w Polsce

Microsoft ogłosił miliardową inwestycję w Polsce. Technologiczny gigant zamierza przekazać rekordową kwotę miliarda dolarów (czyli ponad 4 miliardy złotych), aby stworzyć m.in. nowoczesne centrum danych, które będzie pierwszym takim w Europie Środkowo-Wschodniej. Co więcej, środki zostaną również przeznaczone na wyszkolenie sporej liczby pracowników i studentów. 

Żeby tego jeszcze było mało, Microsoft zapowiedział partnerstwo z polską Chmurą Krajową, powołaną przez PKO BP oraz PFR. Czy Polska rzeczywiście ma szansę stać się technologicznym sercem Europy, tak jak powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft Polska?

Szczegóły inwestycji

Istnieje już koncepcja kilku lokalizacji, w których wspomniane centrum danych mogłoby powstać — jest to Warszawa lub okolice. Sama zaś inwestycja ma zostać podzielona na trzy części. Jak wyjaśniał Paweł Jakubik, dyrektor Microsoftu ds. transformacji cyfrowej w chmurze, duża część przedsięwzięcia będzie polegać na wybudowaniu infrastruktury dla centrum danych.

Ponadto, technologiczny gigant przeznaczy środki na rozwój kompetencji cyfrowych w branży IT, czyli serię szkoleń dla programistów, inżynierów, architektów oraz programy certyfikacji. 

Trzecią częścią inwestycji będzie adopcja chmury. Oznacza to, że podmioty, które teraz lub niedługo muszą przenieść się do chmury, będą to mogły to niedługo zrobić. Paweł Borys, prezes PFR, zaznacza, że będzie to szansa dla małych oraz średnich firm na zwiększenie swojej konkurencyjności.

Microsoft ściga się z konkurencją

Microsoft nie jest jednak jedynym technologicznym gigantem, który będzie związany z Chmurą krajową. Google już od jakiegoś czasu oferuje rozwiązania w tej chmurze, zatem istnieje szansa, że dojdzie do starcia między firmami. Co więcej, Amazon Web Services również nie ma jeszcze swojego data center w Polsce.

Microsoft może więc chcieć wyprzedzić konkurecję przez inwestycję w nowoczesne centrum danych, które będzie pierwszym takim w Europie Środkowo-Wschodniej. Możliwe jest więc, że firma z Redmond chce w pewnym sensie uprzedzić konkurencję i zawalczyć o wpływy na określonym terytorium, zwłaszcza, że Google też realizuje swoje pomysły zwązane z rozwiązaniami chrmurowymi na terenie naszego kraju.

<p>Loading...</p>