7.01.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python językiem roku 2020!

Python pokonał m.in. C i Javę, zostając najpopularniejszym językiem programowania 2020 wg. TIOBE.

Python językiem roku 2020!

Python zdobył tytuł języka roku 2020. Wyróżnienie to jest przyznawane przez TIOBE na podstawie ich indeksu popularności języków. Rok temu zaszczyt ten spotkał język C, co dla wielu było sporym zaskoczeniem, ponieważ technologia stworzona przez Guido Van Rossuma była wtedy zdecydowanym faworytem. Niemniej jednak to już 4 raz, kiedy Python znalazł się na najwyższym stopniu podium.

TIOBE przyznaje tytuł języka roku technologii, która cieszyła się w danym okresie największą popularnością. Tym razem więc niespodzianki nie ma, bo Python jest chyba ostatnio wszędzie. Język ten zanotował wzrost w indeksie o wysokości 2,01%. Bardzo podobny wynik uzyskało C++, którego popularność wzrosła o 1,99%. Dobrze wypadły również C, które zaliczyło wzrost o wysokości 1,66%, oraz Groovy - tutaj wynik zwiększył się o 1,23%. 

Wielkim przegranym jest natomiast Java - zanotowała ona spadek aż o 4,93%.

Metodologia

Metodologia TIOBE opiera się na śledzeniu liczby wyszukiwań dla danego języka w wyszukiwarkach takich jak Google, Bing, Wikipedia, Yahoo!, czy Ebay oraz sprawdzenia liczby wyników dla frazy +"<language> programming". Potem TIOBE publikuje swój raport. Tym razem wygląda to tak:


Metodologia ta jednak nie jest idealna i niekoniecznie zapewnia wyniki zgodne ze stanem faktycznym - wspominaliśmy o tym przy okazji tematu z językiem C. W zeszłym roku dosyć osobliwy był fakt, że JavaScript uzyskał niską notę, a w rankingu wyprzedził go Visual Basic .NET, z prawie 2 razy większym ratingiem. Ponadto TIOBE twierdzi, że wyniki z wyszukiwarek korespondują z „liczbą wykwalifikowanych inżynierów” i są „wskaźnikiem popularności języków programowania” - w świetle tego stwierdzenia wynik JS wydaje się jeszcze dziwniejszy. 

Warto tutaj dodać, że JS znalazł się na czele zestawienia najpopularniejszych języków w 2020 Developer Survey od Stack Overflow, więc wynik od TIOBE jest co najmniej zaskakujący. 

Popularność Pythona

Python robi się coraz bardziej popularny - to już wiadomo. Taki trend może wynikać z faktu, że język ten jest całkiem prosty, a zatem nauczyć się go może ktoś, kto jest absolutnie zielony w programowaniu. Prawdą jest, iż często się ostatnio słyszy, że ktoś postanowił samemu nauczyć się kodowania, a językiem, który taka osoba wybrała, jest właśnie Python.

Co więcej, w IT cały czas jest duże zapotrzebowanie na dobrych inżynierów oprogramowania - technologia, która jest prosta i wszechstronna może tutaj zatem bardzo pomóc. 

Podsumowanie

Python po raz kolejny na najwyższym stopniu podium. Java jest wielkim przegranym. Cały czas razi jednak w oczy fakt, że daleko poza podium plasuje się JavaScript (tym razem JS zanotował nawet spadek o 0,25%). Stoi to w sprzeczności z praktycznie każdym badaniem na temat popularności języków programowania, jakie przeprowadzono w ostatnich 10 latach.

<p>Loading...</p>