Neuroróżnorodność w miejscu pracy
26.09.20187 min
iRonin.IT

iRonin.IT

Praca zdalna w IT ma sens - wnioski zespołu iRonin

Poznaj 8 argumentów programistów, którzy potwierdzają, że praca zdalna w branży IT to sposób nie tylko na oszczędność czasu i pieniędzy, ale także większą satysfakcję oraz efektywność.

Praca zdalna w IT ma sens - wnioski zespołu iRonin

Jako pracownicy firmy od początku budowanej na założeniach pracy zdalnej, jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Ta forma współpracy nabiera popularności w świecie biznesu, ale wciąż nie każdy wie, czego spodziewać się po pracodawcy, który oferuje możliwość pracy zdalnej. Zorganizowaliśmy firmową burzę mózgów z udziałem całego zespołu iRonin - czyli osób pracujących zdalnie z różnych zakątków Polski. Efektem naszych przemyśleń jest lista najważniejszych zalet takiej pracy.

Praca z domu (albo kawiarni, parku czy hotelu na Bali) jest świetnym rozwiązaniem problemów, które pojawiają się przy pracy w biurze. Dlatego właśnie jest to coraz bardziej popularna opcja, która przyciąga pracowników i uszczęśliwia pracodawców - zwłaszcza w branży kreatywnej i IT. Współcześni zdalni pracownicy idą o krok dalej: wychodzą z coworkingów i przestrzeni biznesowych i wybierają domowe zacisze, odwiedzają kolejne kawiarnie lub wybierają najbardziej malownicze miejsca na Ziemi. Jakie więc są zalety pracy zdalnej poza wolnością wyboru?

Zalety pracy zdalnej

Elastyczność czasu i miejsca pracy

Słowo-klucz w kontekście pracy zdalnej to elastyczność. W przypadku iRonin elastyczne godziny pracy są nieodłącznym elementem pracy zdalnej. To oznacza możliwość dostosowania rytmu dnia do indywidualnych potrzeb i zwyczajów.

- Można robić sobie dłuższe przerwy na zajęcie się prywatnymi sprawami - nawet tymi nieplanowanymi.

- Przemek, Ruby on Rails Developer w iRonin

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz czasu na zakupy, spotkanie, czy opiekę nad dziećmi, dopasowanie godzin pracy do Twojej codzienności - a nie odwrotnie - to sposób na pozbycie się dużej dawki stresu. Możesz zarządzać swoim czasem i harmonogramem, uwalniając się od wielu ograniczeń.

Elastyczność pracy zdalnej oznacza wykonywanie swoich obowiązków z dowolnej lokalizacji, o ile zapewnia ona stabilne łącze internetowe oraz warunki pozwalające na skupienie się na pracy i odbycie wideorozmowy z zespołem. Twój przytulny, pięknie urządzony salon to nie jedyne takie miejsce. Urocza kawiarnia? Domek kempingowy? Pociąg? Nocleg podczas wczasów w tropikach? Dom rodziców? A może Twój zaparkowany samochód? Przetestowaliśmy te i wiele innych opcji. I nie narzekamy.

- Jestem znana z tego, że nie ograniczam się do pracy z domu. Przetestowałam mnóstwo różnych miejsc. Raz, odwiedzając rodziców w mieście rodzinnym, miałam pracować w biurze ojca, ale w ostatniej chwili okazało się to niemożliwe. Zdecydowałam się więc na pracę z samochodu, co sprawdziło się doskonale! To komfortowa opcja na nagłe sytuacje, z naturalnym światłem (dla mnie osobiście to konieczność) i dobrą muzyką.

- Monika, Business Development Specialist w iRonin

Jak widać, praca zdalna pobudza ciekawość!

Poczucie wolności


Skupmy się na chwilę na naszym samopoczuciu i stanie umysłu. Praca zdalna pozwala nam uwolnić się od codziennych ograniczeń na naprawdę wielu poziomach. Możemy zaplanować każdy dzień tak, jak nam pasuje. Możemy wybrać miejsce, z którego będziemy pracować - i może być to inny kraj lub miasto. Możemy zostać cyfrowymi nomadami - osobami, które zwiedzają świat nie przerywając stałego zatrudnienia. Możemy też zarezerwować część swojego czasu na hobby.

- Jedną z rzeczy, które kocham w mojej pracy jest to, że daje mi ona możliwość oddawania się mojej pasji. Prawie codziennie jeżdżę na rowerze w świetle słonecznym - a nie tylko przy świetle lamp, co czekałoby mnie gdybym pracowała z biura, musiała z niego wrócić do domu i dopiero wtedy, zaraz przed zmierzchem, mogła wsiadać na rower.

- Monika, HR Manager w iRonin

- To może brzmieć trywialnie, ale praca zdalna to dla mnie możliwość robienia tego, co chcę, a nie tego, co lokalny rynek pracy akurat ma do zaoferowania.

Jakub, Ruby on Rails Developer w iRonin

- Praca zdalna daje mi wolność. Mogę zarządzać swoim czasem i wybierać miejsca, w których chcę spędzać większą część dnia. Dzięki temu unikam pogoni za codziennością - sam wybieram tempo i kierunek, w jakim zmierzam.

- Mateusz, Ruby on Rails Developer w iRonin


Work-life balance

To termin, który przewija się przez wiele materiałów (nie tylko rekrutacyjnych!) w świecie biznesu. Wiele korporacji obiecuje, że pomogą swoim pracownikiem osiągnąć wyższy stopień work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Ale jak można dawać takie gwarancje, kiedy pracownicy są przykuci do biurek od dziewiątej rano do piątej po południu, a potem poświęcają kolejne godziny na dojazd do domu?

Praca zdalna niweluje ten problem. Możesz zaplanować przerwy w ciągu dnia, na przykład na odebranie dziecka z przedszkola. Możesz pracować z domu, spędzając czas w otoczeniu najbliższych. Sama bliska obecność zacieśni rodzinne więzy. Możesz zaplanować wypad na kawę z przyjacielem - i spędzić czas w kawiarni pracując w miłym towarzystwie. Możesz wyjść na spacer z partnerem o dowolnej porze, w środku dnia. Możesz też... budować lepsze relacje ze swoim kotem.

- Dzięki pracy z domu mogę spędzać więcej czasu z kotem.

- Artur, Ruby on Rails Developer w iRonin

Każdy ma swojego „kota" :)
Oszczędność czasu i pieniędzy

Sam fakt, że praca z domu pozwala na wyeliminowanie dojazdów do biura z planu dnia, pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze, które musiałyby zostać wydane na paliwo, bilety komunikacji miejskiej, itd. Odzyskany czas można wykorzystać na hobby, zdrowe jedzenie, sen, głaskanie kota, zabawę z dzieckiem, czytanie książek, czy cokolwiek innego, na co będziesz mieć ochotę. Są na świecie osoby, które marnują codziennie długie godziny stojąc w korku na trasie do biura. Jeśli zsumujemy czas, jaki mogłyby zaoszczędzić, okaże się, że możemy z niego złożyć kilka dni urlopu!

- Dzięki pracy zdalnej mogę spędzać więcej czasu z rodziną - głównie dlatego, że nie marnuję go na dojazdy. W ruchliwym mieście kosztowałyby mnie ponad godzinę dziennie.

- Paweł, Ruby on Rails Developer w iRonin


Wygoda

Nie ma drugiego takiego miejsca jak dom. Praca zdalna oznacza spędzanie dnia w środowisku, które dobrze znasz i w którym działasz na swoich własnych warunkach. Pijesz kawę z ulubionego kubka, masz na sobie wygodne dresy, migrujesz od biurka do mięciutkiej kanapy i wszystko masz pod ręką. Możesz spersonalizować swoją przestrzeń tak, żeby była jak najbardziej komfortowa, np. wieszając obrazy, inwestując w zapachowe świece czy inne dekoracje. Możesz też zająć się ergonomią swojego stanowiska pracy, dobierając biurko i krzesło do swoich potrzeb.

- Mogę dopasować swoje środowisko pracy do moich potrzeb. W zimie mogę pracować w domu, przy biurku, a w lecie skorzystać z altanki teściów.

- Łukasz, Lead Developer w iRonin

Praca z domu czy innej wybranej lokalizacji pozwala zredukować poziom codziennego stresu. Wielu pracowników biurowych walczy z czynnikami rozpraszającymi, takimi jak gadatliwi współpracownicy, zatrzymujący się przy ich biurkach w drodze po kawę. Pracując zdalnie ustalasz własne warunki i poziom komfortu. Możesz wyeliminować rozpraszacze.

Więcej energii w życiu prywatnym

Znasz to uczucie, kiedy wracasz do domu w stanie takiego wycieńczenia, że jedyne, o czym marzysz, to trzy sezony dobrego serialu obejrzane na kanapie pod kocykiem? Nawet jeśli Twoje plany zawierały pójście na siłownię czy wieczór spędzony w barze z grupą przyjaciół, nie masz siły na ćwiczenia, a wyjście spod koca wydaje się równie karkołomne, co wyprawa na Mount Everest.

Jeśli jednak zostajesz w domu i pracujesz zdalnie w sprzyjających warunkach, masz więcej energii i chęci, żeby po pracy gdzieś wyjść i fajnie spędzić popołudnie czy wieczór. Twoje życie prywatne będzie bogatsze - jeśli spędzisz większość dnia w domu, docenisz każdą okazje na wyrwanie się z niego i interakcje z ludźmi.

- Pozbyłam się tendencji kanapowca - mam o wiele więcej motywacji, żeby w czasie wolnym wyjść z domu.

- Monika, HR Manager w iRonin


Koniec niepotrzebnych spotkań

Znamy to z doświadczenia - mikrodrzemki podczas nudnych spotkań, czas zmarnowany na gadaniu o projekcie (czas, który można było wykorzystać na pracę nad projektem), kolejna godzina poświęcona na rozmowę jeden na jeden... Praca zdalna wycina większość niepotrzebnych spotkań z codziennego życia. Zamiast zasiadania przy wspólnym stole, możesz zdzwonić się z szefem czy pogadać z zespołem przez narzędzia komunikacyjne, takie jak Slack, Skype, czy Google Hangouts. I nie poświęcasz długich godzin na bezsensowne pogaduchy. Komunikacja jest bezpośrednia i na temat, bo obie strony chcą zamknąć sprawę jak najszybciej i wrócić do pracy.

Kolejna zaleta pracy zdalnej wynika z elastycznych godzin i wynagrodzenia zadaniowego. Nie chcesz poświęcać czasu i energii na plotki niezwiązane z pracą, ponieważ to nieefektywne. Inni też nie chcą. Pracując zdalnie, możesz skupić się na tym, co ważne, czyli dostarczeniu jak najlepszych wyników w jak najkrótszym czasie. Jeśli nie możesz akurat pozwolić sobie na niepotrzebne bodźce, wyciszasz powiadomienia na Slacku i zapominasz na chwilę o reszcie świata.

- Praca z domu pozwala mi się skupić. Nie rozpraszają mnie współpracownicy i nie marnuję czasu na przemieszczanie się po biurze, czy to do działu HR z papierami, do kafeterii, czy na spotkanie.

- Darek, FullStack Ruby on Rails Developer w iRonin


A co z produktywnością?


Wiemy już, że praca zdalna oznacza wygodę, mniej stresu i większą elastyczność, niż praca w biurze. Czy nie cierpi na niej jednak nasza produktywność? Badania pokazują, że praca zdalna może wpływać pozytywnie na nasze wyniki. Według Forbesa, pracodawcy w USA przez niską produktywność pracowników ponoszą straty szacowane na 18 trylionów dolarów rocznie. Przytoczone badania sugerują, że powodem mogą być czynniki rozpraszające obecne w każdym biurze: plotki, długie dojazdy, urlopy zdrowotne, itd. Wszystkie te czynniki mogą zostać wyeliminowane przy pracy z domu.

Pracownik jest szczęśliwszy i bardziej produktywny kiedy nie pracuje w biurze - co powinno także cieszyć jego szefa (o ile takiego posiada). Dobrze zorganizowana praca zdalna sprawia, że obydwie strony odnoszą wymierne korzyści. Zespół iRonin może być na to dowodem - wszyscy pracujemy zdalnie i jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania.

Nasza firma odnosi sukcesy, a pracownicy rozwijają się zawodowo i prywatnie, ciesząc się zaletami pracy zdalnej. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych doświadczeniach, zebranych jako firma od początku budowana na tym schemacie? Skontaktuj się z nami. A jeśli jesteś programistą poszukującym nowych wyzwań, sprawdź oferty na naszej stronie albo po prostu podeślij nam swoje CV. Może zostaniesz kolejnym zadowolonym członkiem naszego zespołu!

<p>Loading...</p>