Początek roku to doskonała okazja, żeby zrobić noworoczne postanowienia. Najwyraźniej Polacy lubują się w tego rodzaju zobowiązaniach, ponieważ robi je 68% kobiet i 44% mężczyzn w naszym kraju Niestety, gorzej jest z wytrwaniem w tych postanowieniach – tylko 8% Polaków je realizuje, a zdecydowana większość poddaje się już maksymalnie po trzech miesiącach. Wśród tej ogromnej grupy osób, które robią postanowienia noworoczne jest także wielu programistów, co potwierdzają liczne wpisy na polskich, ale również zagranicznych forach. Jakie cele stawiają sobie najczęściej koderzy w nowym roku?
Uprawianie sportu
Najczęściej programista spędza wiele godzin dziennie przed komputerem. Taka statyczna praca przy biurku wpływa negatywnie na zdrowie. Jeden z ważniejszych celów, jakie stawiają sobie koderzy na początku każdego roku to często właśnie decyzja o regularnym uprawianiu sportu. Przeważnie programiści decydują się na jazdę na rowerze lub bieganie. Pisaliśmy już również o tym, jak firmy IT same dbają o zdrowie swoich pracowników, proponując im na przykład karnety na siłownię, basen, organizując zawody itp.
Uczenie się nowych rzeczy
Branża IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się i wdrażających nowe rozwiązania. Dobry programista powinien trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o nowe trendy technologiczne i programistyczne. Tyle teoria. W praktyce wygląda to różnie. Często zmęczenie po całym dniu pracy jest tak duże, że wielu koderom nie chce się po prostu uczyć nowych rzeczy. Mobilizacja do poszerzania wiedzy może być ważnym postanowieniem noworocznym. Temat rozwoju podejmowaliśmy już na łamach naszego portalu.
Dotrzymywanie deadline’ów
Większość programistów zna doskonale ten problem – dotrzymywanie deadline’ów. Nie chodzi wcale o to, że jest się leniwym i dlatego nie można zdążyć z zakończeniem przydzielonego zadania w wyznaczonym terminie. W wielu przypadkach źródłem problemu nie jest również brak umiejętności lub wiedzy. Niestety, często kłopot z deadline’ami ma swoje źródło w braku umiejętności odpowiedniego zarządzania własnym czasem i właściwego planowania działań. Warto w nowym roku popracować nad efektywnością i nad racjonalnym gospodarowaniem czasem. Kto wie, może w ten sposób uda się wydrzeć dobie więcej minut na odpoczynek?
Dzielenie się wiedzą
Dzielenie się własnym doświadczeniem i wiedzą może być korzystne dla wszystkich stron. Z jednej strony tworzy się wizerunek eksperta (może się to przydać na rynku pracy), a z drugiej poznaje się problemy, z jakimi borykają się koderzy. Ucząc innych, uczymy się również sami. Nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią, ale również o rozwijanie w sobie empatii oraz innych cech. Poza tym, pomaganie daje dużo satysfakcji.
Zadbanie o work-life balance
Odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca. Niestety, wiele osób, które większość dnia spędzają na intensywnym wykonywaniu obowiązków zawodowych, ma potem problem z relaksem. Tymczasem bez tego trudno mówić o „ładowaniu akumulatorów”. Zmęczony programista to pracownik nieefektywny, popełniający dużo błędów, zniechęcony. Dlatego ważnym postanowieniem noworocznym powinno być dbanie o regularny odpoczynek.
Regularne wykonywanie kopii zapasowych
Robienie regularnych backupów powinno być podstawą. W pracy bywa z tym jednak różnie. Niejeden koder odkłada to na później, co często w ogóle nie następuje. Niestety, nierzadko takie podejście zmienia się dopiero, gdy dojdzie do awarii, ataku hakerskiego lub do przypadkowego skasowania danych. W ten sposób można stracić efekty nie tylko wielogodzinnej, ale nawet wieloletniej pracy. Warto być zatem mądrym przed szkodą i wyrobić w sobie nawyk regularnego wykonywania kopii zapasowych.
Przejście na dietę
Siedzący charakter pracy ma wpływ nie tylko na zdrowie, o czym już pisaliśmy powyżej, ale również na przybieranie na wadze. Dużo obowiązków, zbliżające się deadline’y, zadania „na wczoraj” – to wszystko nie wpływa na właściwe odżywianie się i najczęściej kończy się jedzeniem fast foodów. Warto w nowym roku zmienić nawyki żywieniowe. Nie jest to wcale rzadkie postanowienie. Z badań „Newsweeka” wynika, że przechodzenie na dietę to cel 19% wszystkich Polaków, którzy robią noworoczne przyrzeczenia.
Śledzenie rynku pracy IT
Warto śledzić to, co dzieje się na rynku pracy IT nawet, jeśli programista nie planuje zmiany pracodawcy. Ogłaszane w internecie i na takich portalach, jak Bulldogjob procesy rekrutacyjne mogą być doskonałym źródłem wiedzy. Przede wszystkim można dowiedzieć się, na jakich specjalistów jest popyt na rynku, jakie technologie są na topie i jakich warto się uczyć, jakie wynagrodzenie proponują konkurencyjne firmy. Oczywiście może się również okazać, że programista znajdzie ogłoszenie rekrutacyjne, które rzeczywiście go zainteresuje i nagle zechce wprowadzić zmiany w swojej zawodowej karierze.
Ukończenie własnego projektu
Niejeden programista po pracy rozwija swój własny projekt programistyczny. Niestety, wielu robi to już od lat, nieustannie odkładając jego zakończenie. Wymówki są bardzo różne – brak czasu, zmęczenie, brak koncepcji itp. Być może właśnie nadszedł ten rok, w którym czas doprowadzić własny projekt do końca. Chociażby dla własnej satysfakcji. Czy jesteś gotowy podjąć to wyzwanie?
A jakie są Wasze postanowienia noworoczne? Jak to jest u Was z ich dotrzymywaniem? Czekamy na Wasze wpisy.