Popularność open source ciągle rośnie (szybciej dzięki pandemii)
Najnowsza edycja State of the Octoverse, czyli badania od GitHuba, które ilustruje zmiany, jakie zaszły w środowisku open source przez poprzedni rok, wskazuje na to, że produktywność developerów na tej platformie w 2020 roku znacząco wzrosła. A odchodzący już powoli 2020 rok był pod wieloma względami wyjątkowy, wymuszając m.in. konieczność pracy zdalnej ze względu na pandemię. Branża IT na szczęście szybko się przystosowała, bo wielu developerów i tak pracowało już zdalnie przed kryzysem - nie trzeba było tutaj zatem drastycznych zmian.
Open source korzysta na pandemii
Jeżeli chodzi o liczby, to w 2020 roku GitHuba używało 56 milionów developerów, którzy dodali 1,9 miliarda poprawek oraz 60 milionów nowych repozytoriów. Warto tutaj wspomnieć, że GitHub planuje dobić do 100 milionów developerów do 2025 roku.
Wykres przedstawiający wzrost liczby projektów open source podczas pandemii
W tym roku powstało o 35% więcej repozytoriów, niż w zeszłym. GitHub zanotował też wzrost w samej pracy programistów, jeżeli chodzi o czas spędzony na projektach oraz ilość wykonanej pracy. Czas spędzony na developmencie był mniejszy w weekendy - to raczej nikogo nie powinno dziwić. Co ciekawe, to podczas weekendów wzrastała aktywność na projektach typu open source. GitHub sugeruje, iż taki trend pokazuje, że programiści wybierają otwarte projekty nie tylko, aby coś zbudować, ale także po to, aby uciec na trochę od swojej codziennej pracy.
Platforma do hostowania kodu wskazuje również na to, że najpopularniejsze tematy w 2020 roku to COVID-19 (szok, niedowierzanie), dataworkshop, angular9, bsa20 oraz vercel.
Zwiększona aktywność w open source wymaga jednak większych zabezpieczeń. Niektóre luki mogą pozostawać niewykryte nawet przez lata. Co więcej, duża część z nich nie wynika ze złośliwych zamiarów hakerów, a raczej zwykłych błędów programistów.
Popularne języki
Społeczność open source najchętniej pisała kod w takich językach, jak Python, JavaScript, Java, TypeScript, C#, PHP, C++, C, oraz Shell i Ruby. Zobaczmy, jak to wygląda na przestrzeni lat:
Popularność Pythona chyba nikogo nie zaskoczyła. Ostatnio wyprzedził on nawet Javę w rankingu popularności TIOBE. Jeżeli chodzi natomiast o ranking popularności od RedMonk, to Python znalazł się na drugim miejscu, zaraz za JavaScript.
State of Octoverse jeszcze bardziej zatem podkreśla popularność Pythona.
Podsumowanie
Open source zdecydowanie skorzystało na pandemii. Taki wzrost aktywności może być m.in. spowodowany rosnącym zapotrzebowaniem na nowe rozwiązania, które ułatwią walkę z kryzysem oraz przystosowanie się do nowych warunków życia. Developerzy zdecydowanie stanęli tutaj na wysokości zadania, łącząc siły i pracując, aby można było lepiej walczyć z pandemią.
Masz jakieś przemyślenia dotyczącego tego tematu? Podziel się nimi w komentarzu ?