Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
5.11.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python wyprzedza Javę w najnowszym rankingu TIOBE

Python triumfuje nad Javą według ich popularności w najnowszej wersji rankingu języków, publikowanego co miesiąc przez TIOBE.

Python wyprzedza Javę w najnowszym rankingu TIOBE

Po raz pierwszy od prawie 20 lat Java jest poza dwoma pierwszymi pozycjami w rankingu popularności języków programowania od TIOBE — wyprzedził ją Python. Pierwsze miejsce należy do C, a w zeszłym roku było ono zajmowane właśnie przez Javę, która jest teraz na 3 pozycji. 

Oto jak wygląda główna część zestawienia:


A całość raportu znajduje się tutaj.

TIOBE Programming Community index jest wskaźnikiem popularności języków programowania. Jest on aktualizowany co miesiąc, a oceny opierają się na liczbie wyszukiwań dla danej technologii w wyszukiwarkach takich jak Google, Bing, Wikipedia, Yahoo!, czy Ebay oraz na liczbie wyników dla frazy `+"<language> programming"'. 

Taka metodologia może jednak nie zapewniać wyników, które są zgodne z faktycznym stanem rzeczy. Na początku 2020 mieliśmy przypadek, w którym TIOBE ogłosiło C językiem roku 2019 — w tamtym zestawieniu kuł w oczy fakt, że prawdopodobnie niedoszacowano wyniku JavaScriptu, który był daleko poza podium, co jest sprzeczne z większością innych rankingów. 

TIOBE twierdzi, że wyniki z wyszukiwarek korespondują z „liczbą wykwalifikowanych inżynierów” i są „wskaźnikiem popularności języków programowania” — 2,4% w przypadku JS wydaje się więc co najmniej dziwne (dla porównania — technologia z pierwszej pozycji miała 16,89%).

Skupmy się jednak na wynikach z tego miesiąca. 

Sukces Pythona

Python jest technologią, która odnosi ostatnio same sukcesy — popularność tego języka cały czas rośnie, a sam Python coraz bardziej się rozwija. TIOBE twierdzi, że na Pythona jest teraz po prostu ogólny popyt. Jego popularność, według nich, nie wynika jednak z faktu, że takie dziedziny jak AI, wydobywanie danych, czy numerical computing zyskują na znaczeniu.

TIOBE pisze, że kiedyś programowanie należało głównie do inżynierów oprogramowania, a umiejętności kodowania potrzebne są teraz w wielu dziedzinach, a ogólnie brakuje dobrych developerów. Potrzeba zatem czegoś prostego, co może ogarnąć nawet ktoś, kto nie siedzi w programowaniu — Python has entered the chat. 

Java, C i JavaScript

Java uzyskała tym razem jedynie 11.68%. W tym samym miesiącu w zeszłym roku była ona na pierwszym miejscu z wynikiem wyższym o prawie 5 punktów procentowych. Może złożoność tej technologii nie zaczęła odstraszać specjalistów, ale na pewno też nie pomogła — zwłaszcza gdy mamy prostego Pythona, a za programowanie zabiera się już praktycznie każdy, bo rynek tego wymaga.

Na pierwszym miejscu jest tym razem język C, który TIOBE ogłosił technologią roku 2019. C wyróżnia się, według TIOBE, wydajnością i oszczędnością pamięci. Co więcej, powstaje coraz więcej urządzeń smart, które stają się częścią internetu rzeczy, a C dużo tu daje ze względu na wyżej wspomniane cechy. Niby można go zastąpić np. Rustem, ale to technologia o wiele bardziej niszowa w tym momencie.

JavaScript nadal daleko poza podium, co stoi w sprzeczności z praktycznie każdym badaniem na temat popularności języków programowania, jakie przeprowadzono w ostatnich 10 latach. Potwierdza to też, że metodyka badań TIOBE jest dość osobliwa i jeszcze nieraz zaskoczy nas wynikami, jakie daje.

<p>Loading...</p>