30.03.20238 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Polskie IT to głównie mężczyźni po studiach a najwięcej zarabiają Architekci IT

Mamy to! Jeszcze świeży Raport z Badania Społeczności IT 2023 już jest dostępny. Prezentujemy kluczowe informacje dotyczące warunków pracy, zarobków, technologii i rozwoju w branży IT.

Polskie IT to głównie mężczyźni po studiach a najwięcej zarabiają Architekci IT

W Badaniu społeczności IT 2023 udział wzięło ponad 10 tys. respondentów. Finalnie, po naszej dogłębnej analizie, wartościową próbą do raportu stały się ankiety 7270 badanych. Tym samym to największe badanie branży IT w Polsce. Wiemy już kto pracuje w branży, ile zarabiają specjaliści, czy są usatysfakcjonowani ze swojej pracy, co ich motywuje najbardziej i jak bardzo są zadowoleni ze swojej aktualnej pracy. Cieszymy się, że zainteresowanie naszym badaniem było w tym roku jeszcze większe niż w minionym. Cieszymy się, że z każdym kolejnym rokiem w badaniu bierze udział coraz więcej osób. Zatem, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wynikami. 

Kto pracuje w branży IT?

Zanim przejdziemy do szczegółów, poznajmy ludzi, którzy pracują w branży IT. Od pierwszego raportu (2019r.)  znaczną większość stanowią mężczyźni i to się nie zmieniło również w tym roku. To aż 82% wszystkich pracowników. 

Dostrzec jednak można pewną zmianę – niewielki, ale jednak, wzrost udziału kobiet w branży IT z 14% do 18%. Temat kobiet w IT weźmiemy na tapetę już niedługo na naszym blogu. Bądź czujny!

Czołówka miast, w których mieszkają ankietowani nie uległa zmianie. Wciąż liderem jest Warszawa z wynikiem 23%, za nią Kraków z 13% wszystkich pracowników IT, a na najniższym stopniu podium uplasował się Wrocław. Duże miasta zdecydowanie dominują, w mniejszych miastach zamieszkuje zaledwie 5% badanych, to o 2,3% mniej, niż deklarowano w 2022 roku. 

Na pewno zaskoczeniem nie jest wykształcenie osób pracujących w branży IT. 39% respondentów przyznało, że mają oni wykształcenie wyższe, ukończyli studia II stopnia, z kolei 27% odpowiedziało, że jest po studiach I stopnia. W Polsce w branży IT pracują również osoby po szkole średniej, takiej odpowiedzi udzieliło 7,1% ankietowanych i po studiach, ale bez dyplomu – wśród naszych respondentów jest ich 8,4%. 

Taki obraz wykształcenia pracowników IT jednoznacznie wskazuje, że w większości są to osoby, które decydują się na dłuższą naukę, chcą zdobywać wiedzę i umiejętności w szkołach wyższych. Wynika to najprawdopodobniej z wymagań rynku IT, który oczekuje od pracowników konkretnych kompetencji. 

Czy studia w IT faktycznie nie mają znaczenia? 🤔 Dane pokazują, że na pewno występuje korelacja między wykształceniem a wysokością zarobków.

Poniższy wykres pokazuje statystykę dotyczącą specjalistów IT, midów, pracujących na kontrakcie b2b. 

Pozostając w temacie profilu badanych osób, sprawdźmy, jakie specjalizacje obecnie są na topie. Wciąż większość ludzi w branży IT to programiści, wśród ankietowanych mamy ich 53%. Na drugim miejscu są testerzy, których jest 14% i na trzecim administratorzy IT z wynikiem 10%. Najmniej jest architektów IT, jak wynika z naszego Raportu stanowią oni zaledwie 1,7% całej społeczności IT. 

Ile zarabiają specjaliści IT?

Istnieje przekonanie, że w branży IT można zarobić naprawdę duże pieniądze. Wynagrodzenie jest stosunkowo wysokie, powyżej średniej krajowej, ale zależy też od stanowiska i formy zatrudnienia. Najwięcej specjalistów IT pracuje na umowę o pracę – taką odpowiedź udzieliło 51% ankietowanych. 37% pracuje na kontrakcie B2B, a 8,5% na umowę zlecenie lub o dzieło. W tym obszarze niewiele się zmieniło od roku poprzedniego. 

Jeśli chodzi o wymiar pracy, to we wszystkich formach zatrudnienia dominuje full-time. Zarówno przy umowie o pracę, jak i kontrakcie B2B jest to aż 97% przypadków. Ankietowani zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło częściej jednak niż przy pozostałych formach zatrudnienia pracują na połowę etatu. W tej grupie na pełen etat pracuje 67% naszych ankietowanych, a 33% to pracownicy zatrudnieni na part-time.

Ponadto w stosunku do roku ubiegłego widać nieznaczną, ale jednak, zmianę w liczbie pracodawców. W 2022 roku aż 92% ankietowanych przyznało, że pracuje dla jednego pracodawcy, w tym roku o 4% mniej. Za to wzrosła liczba osób z 6,3% na 8,5% pracujących dla dwóch pracodawców jednocześnie.

To teraz konkret. Ile zarabia pracownik IT w zależności od swojego doświadczenia? Na największe zarobki mogą oczywiście liczyć team leaderzy, którzy na umowę o pracę zarabiają 13 109 zł na rękę, a na kontrakcie B2B aż 25 365 zł netto.

W przypadku współpracy B2B jednak największe wynagrodzenie wypłacane jest dyrektorom – 27 054 zł netto. Nasi ankietowani zajmujący stanowisko seniora przyznali, że zarabiają 11 741 zł netto na umowie o pracę i 25 171 zł netto na kontrakcie. Najmniej zarabia junior, który otrzymuje 5 493 zł na rękę na umowie i 9 065 zł na kontrakcie B2B.

Poza tym z naszych badań wynika, że 51% respondentów zatrudnionych w oparciu o umowę B2B może liczyć na płatny urlop

Przyjrzymy się bliżej również zarobkom dla poszczególnych specjalizacji. Tutaj nie powinno być zaskoczenia, najwięcej zarabiają architekci IT, których też jest najmniej (przypomnijmy, to 1,7% naszych ankietowanych). Ich zarobki sięgają 14 462 zł netto (umowa o pracę) oraz 29 356 zł netto (kontrakt B2B).

Na drugim miejscu są już wyraźne różnice, jeśli chodzi o formę zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę za architektami IT są project managerowie z pensją 11 246 zł na rękę, a przy kontrakcie B2B to administratorzy IT zarabiający 23 301 zł netto. Na umowę o pracę czołówkę zamykają programiści, którzy deklarują zarobki na poziomie 9 379 zł netto, a na kontrakcie data science otrzymujący miesięczne wynagrodzenie w wysokości 22 975 zł netto. 

Najmniej zarabiają desigerzy UX i UI oraz testerzy, zajmując ostatnie dwa miejsca zarówno wśród ankietowanych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i kontrakt B2B. 

Warunki pracy oczami pracowników

Wiemy już, ile zarabiają pracownicy IT, jednak nie tylko pieniądze mają znaczenie dla ich zadowolenia. Warto również przyjrzeć się warunkom pracy, jakie oferują pracodawcy i jakie są kluczowe dla pracowników. Widać bardzo wyraźnie, że pandemia zrewolucjonizowała tryb pracy nie tylko w branży IT, ale w ogóle. Wiele wprowadzonych standardów w tamtym czasie pozostało i firmy oraz pracownicy korzystają z ich walorów.

Nasi ankietowani w 54% na pytanie o ulubiony tryb pracy odpowiedzieli, że jest to praca w domu lub w każdym innych dowolnym miejscu poza biurem. 37% ankietowanych lubi pracować hybrydowo, a tylko 9% chętnie korzysta z biura. W porównaniu do roku ubiegłego widać kilkuprocentowy wzrost liczby pracowników chcących pracować w domu i hybrydowo i spadek chętnych do pracy w biurze.

Można podejrzewać, że w kolejnych latach coraz więcej pracowników będzie deklarowało pracę w domu jako swój ulubiony tryb pracy. 

Podobne wnioski można snuć na podstawie kolejnego pytania – ile dni w tygodniu chciałbyś/chciałabyś pracować zdalnie. 54% badanych odpowiedziało, że codziennie, 29% - 3-4 dni w tygodniu, 13% - 1-2 dni w tygodniu, a tylko 3,6%, że nie chce pracować zdalnie. 

Kolejne ważne pytanie dotyczyło wsparcia, jakiego pracownicy IT oczekują od swojego pracodawcy w pracy zdalnej. Najwięcej badanych, ponieważ 62%, przyznało, że zapewnienia dobrej komunikacji z zespołem. Niewiele mniej – 60% odpowiedziało, że zależy im na możliwości elastycznego podziału czasu na pracę i obowiązki domowe. Równie dużo badanych – 44% zwróciło uwagę na dofinansowanie wyposażenia miejsca pracy. 

Skoro wiemy już nieco o pracy zdalnej, która jest dużym atutem dla większości pracowników, sprawdzimy, jakie inne benefity są uważane przez nich za najatrakcyjniejsze.

Na dwóch pierwszych miejscach uplasował się 4-dniowy tydzień pracy (55%) i elastyczny czas pracy (53%). 37% ankietowanych odpowiedziało, że najbardziej docenia dodatkowe dni urlopu, a 35% wskazało na szkolenia i kursy zawodowe.

Najmniej docenianym benefitem są przekąski w biurze, które wciąż oferuje wiele firm, chcąc tym samym przekonać do siebie potencjalnych kandydatów do pracy i utrzymać obecnych pracowników. 

Zapytaliśmy również ankietowanych, co z wymienionych rzeczy jest dla nich najważniejsze w pracy. Najwięcej osób – 22% odpowiedziało, że pieniądze, ale niewiele mniej, ponieważ 20%, że rozwój. 17% ankietowanych deklaruje, że kluczowa jest dla nich możliwość pracy zdalnej. 

Najpopularniejsze technologie 

Porównując rok 2023 do 2022 w kwestii najpopularniejszych technologii, są widoczne zmiany. W minionym roku na pierwszym miejscu wśród najczęściej używanych języków programowania znalazł się SQL, podczas gdy w tym roku z drugiego miejsca awansowała JavaScript z wynikiem 42%, spychając SQL na drugie miejsce z wynikiem 39%. Na trzecie miejsce (z czwartego) wskoczył Python (32%). 

Ankietowani na pytania, jakiego systemu operacyjnego używają w pracy i w domu, zgodnie odpowiedzieli w większości, że jest to Windows, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Wyjątek stanowią desigerzy UX/UI, którzy częściej wybierają macOS. 

Kierunek rozwoju i dalsza nauka

W Badaniu skoncentrowaliśmy się nie tylko na kwestiach stricte związanych z pracą i zatrudnieniem, ale również na chęci i kierunku rozwoju pracowników IT, a także na ich nauce i źródłach wiedzy.

Branża IT prężnie się rozwija, co wymaga ciągłej aktualizacji informacji i często poznawania nowych technologii, aby po prostu dotrzymać kroku bieżącemu zapotrzebowaniu. Zapytaliśmy ankietowanych skąd czerpią wiedzę do codziennej pracy. 77% odpowiedziało, że z kursów online i YouTube, 73% deklaruje, że ich źródłem wiedzy są znajomi i współpracownicy, a 72% stawia na blogi i serwisy tematyczne. Tylko 5,6% decyduje się na studia podyplomowe, a 30% korzysta z konferencji i meetupów. 

Uwagę zwracają jednak płatne kursy i szkolenia, które w stosunku do roku poprzedniego osiągnęły aż 35% wzrost. To powinno cieszyć, ponieważ, jak deklarują specjaliści i liderzy w branży, to właśnie jest najcenniejsze i najbardziej wartościowe źródło wiedzy, z którego warto korzystać niezależnie od etapu rozwoju i specjalizacji. 

Ale czy właściwie specjaliści IT chcą się rozwijać w swoim kierunku czy raczej planują zmianę specjalizacji? Wyraźna większość deklaruje, że chce pozostać w swojej specjalizacji. Jeśli chodzi o zmianę, to wyraża jej chęć 26% testerów i analityków IT. Możliwe, że jest to kwestia zarobków. 

Zmiana pracy – opcja czy najbliższy plan do zrealizowania? 

Większość pracowników IT nie chce zmiany specjalizacji, ale może myślą oni o zmianie pracy… Zapytaliśmy ich o plany na najbliższy czas, a także o to, co jest ich największą motywacją do zmiany pracy. 

Najpierw spójrzmy, jakie znaczenie mają znajomości w pracy dla motywacji do pozostania w firmie. Aż 72% ankietowanych zadeklarowało, że ludzie i atmosfera są dla nich ważne. Motywacją do pozostania lojalnym pracodawcy dla 58% badanych jest elastyczność w pracy, a dla 42% zarobki. Najmniej osób odpowiedziało na to pytanie, że motywacją są nich benefity pozapłacowe i prestiż marki. 

Jeśli zaś chodzi o motywację do zmiany pracy, to niezależnie od formy zatrudnienia i wysokości pensji, ankietowani zgodnie odpowiadali, że są to pieniądze. Wysoko pojawiały się też odpowiedzi: nauka i samodoskonalenie, elastyczność w pracy, technologie stosowane w firmie, a także atmosfera w pracy. 

Dowiedzieliśmy się również, jakich informacji kandydaci oczekują od potencjalnego pracodawcy, aby zdecydować się na aplikację. Aż 92% ankietowanych odpowiedziało, że widełek płacowych. Również dużo badanych podkreśliło, ponieważ 65%, że ważna w ogłoszeniu jest dla nich informacja dotycząca akceptowanego wymiaru pracy zdalnej. Na trzecim miejscu z wynikiem 57% znalazła się odpowiedź – opis stosu technologicznego. 

To tylko przedsmak rzetelnych informacji! 

Przedstawiliśmy jedynie fragment wyników. Z Raportu z Badania społeczności IT 2023 dowiesz się znacznie więcej, szczególnie, jeśli interesują Cię informacje szczegółowe dotyczące konkretnych specjalizacji.

Jesteśmy wdzięczni, że już po raz piąty udało nam się przeprowadzić Badanie Społeczności IT i udział wzięło w nim o 2 tys. więcej ankietowanych niż w roku ubiegłym. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie! Liczymy na Was za rok, mamy nadzieję, że w jeszcze większym gronie! Bądźcie na bieżąco, ponieważ już wkrótce kolejne artykuły z analizą wyników raportu. Będzie ciekawie. 

<p>Loading...</p>