17.11.20213 min
Maciej Pikor

Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Polski Ład przypieczętowany. To koniec Eldorado w IT?

Dla wielu była to tylko formalność: Prezydent Polski podpisał ustawę, ta więc wejdzie w życie w styczniu 2022 roku.

Polski Ład przypieczętowany. To koniec Eldorado w IT?

Uchwalona 1 października nowelizacja ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu podnosi m.in. kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Pomimo apeli Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu, Krajowej Izby Biur Rachunkowych i środowisk biznesowych o weto ustawy, by choć przenieść jej wprowadzenie o rok, Prezydent podpisał wczoraj ustawę. 

Jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta RP, deklarowanym celem ustawy jest "stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw".

Straty dla branży IT


Może być i tak, że naszą branżę czekają spore zawirowania. W tym zmiana przez wielu pracowników pracy.

Największe zmiany dotkną tych średnio i najwięcej zarabiających. W dużej części przypadków ulgi wprowadzane wraz z nowymi zapisami nie zrekompensują podniesienia podatków. Stąd ruszają poszukiwania optymalizacji podatkowej. 

Nie ma co się oszukiwać, mityczne 15k nie wzięło się znikąd i wielu specjalistów w branży przynajmniej tyle zarabia. A to właśnie tak zarabiający przedsiębiorcy stracą na nowych zmianach najwięcej. Np. przy zarobkach na etacie 15 tys. zł pracownik otrzyma niemal 2 tys. zł mniej na rękę w ciągu roku. Im wyższe zarobki, tym wyższy będzie ten ubytek. 

Rząd zmienia np. oprocentowanie ryczałtu dla niektórych grup zawodowych, przez co wybór takiej formy rozliczenia będzie dla nich atrakcyjniejszy. W przypadku IT ryczałt będzie zmniejszony do zaledwie 12 proc., więc to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż 19 proc. w przypadku podatku liniowego od przedsiębiorców, nie wspominając już o rozwiązaniach na umowę o pracę. Na podatku liniowym składka zdrowotna wyniesie 4,9 proc. osiąganego dochodu (co oznacza w sumie obciążenie daniną prawie 24 proc.), a przy rozliczeniu według skali 9 proc., będzie też ponadto 30 tys. zł kwoty wolnej (obecnie ok. 8 tys. zł) i wyższy próg podatkowy stawki 32 proc. (120 tys. zł, obecnie 85,5 tys. zł).

Przejście na ryczałt jest możliwe, ale w przypadku współpracy z dotychczasowym pracodawcą z ryczałtowego opodatkowania można skorzystać dopiero po dwóch latach. Tego obowiązku nie ma przy podjęciu pracy dla innego podmiotu. Więcej pisaliśmy o tym w tym artykule.

Warto zwrócić uwagę, że na ryczałcie nie ma możliwości rozliczania kosztów i korzystania z ulg (odpada więc IP Box, czyli preferencyjne 5 proc. podatku dochodowego).

Czy zaczną się zawirowania w branży? Część pracowników może odejść dla lepszych warunków finansowych. Co może być dla nich korzystne, nie koniecznie będzie dla ich pracodawców. I całej branży jako takiej, która mogłaby się mocno zdestabilizować. 

Jednak te firmy, które dopuszczą różne formy współpracy specjalistów, w tym B2B uwzględniające ryczałt, zyskają na zmianie – mogą mieć dzięki temu przewagę nad konkurentami, którzy staną się nieatrakcyjni dla obecnych pracowników. 

To, co stanie się zapewne od strony firm, to zachęcanie pracowników IT do korzystania z ulgi IP Box, która wiąże się z bardzo dogodnym opodatkowaniem, wynoszącym zaledwie 5 proc. Przejście na ten system jest dość niepewne, bo zależy od decyzji urzędników, czy zakwalifikują Twoją działalność pod tą formę, czy jednak nie. Ułatwić sprawę może tu założenie Prostej Spółki Akcyjnej. Kapitał akcyjny to zaledwie złotówka, a akcje można dostać również za świadczenie usług.

Warto dodać, że Polski Ład umożliwi również jednoczesne korzystanie z ulgi IP Box oraz na badania i rozwój.

Podsumowanie

Może więc dojść również do sytuacji odwrotnej, niż niektórzy się obawiają i na odpowiedź zawartą w tytule można będzie odpowiedzieć negatywnie. To może nie być koniec eldorado dla IT, przynajmniej dla pracowników. Ci mogą zyskać w rękach potężną broń i masowo możemy zacząć słyszeć rozmowy w stylu: szefie, mogę odejść dla mniejszych podatków, albo zostać tu z podwyżką. 

Ale to tylko jeden ze scenariuszy. Dokładnej analizy możecie się spodziewać z naszej strony już wkrótce. 

<p>Loading...</p>