Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.02.20213 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Połowa devów PHP korzysta z wersji języka po end of life... ale dlaczego?

Poznaj wyniki badania przeprowadzonego wśród specjalistów PHP i sprawdź, dlaczego tak wielu z nich cały czas korzysta z niewspieranych już wersji tego języka.

Połowa devów PHP korzysta z wersji języka po end of life... ale dlaczego?

Prawie połowa specjalistów, którzy wzięli udział w badaniu 2021 PHP Landscape Report, przyznała się do używania niewspieranych już wersji języka PHP. Co więcej, 1 na 5 programistów twierdzi, że używa wersji end of life już od ponad dwóch lat. Np. 19% respondentów nadal tworzy rzeczy w PHP 7.2, którego end of life nastąpił 2 miesiące temu, a 11% przyznało się do korzystania z wersji 5.6, która nie jest wspierana już od końca 2018 roku

Dlaczego? Można spekulować. Może chodzić o problemy, jakie sprawia sam update. Jeśli chodzi, na przykład, o najbardziej czasochłonne aspekty przejścia do nowej wersji języka, to 35% developerów wskazało testy, a 34% - refactoring. Nie wspominając już o breaking changes, czy o innych rzeczach, które mogą popsuć istniejący kod podczas tworzenia aplikacji. 

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z niewspieranych wersji języka wystawia nasze oprogramowanie na potencjalne problemy z bezpieczeństwem, takie jak luki, które mogą być eksploatowane przez hakerów. 

Na szczęściu wielu specjalistów planuje w tym roku upgrade - taką intencję zadeklarowało 73% z nich. To swego rodzaju happy end (tak jakby).

Na tym jednak nie poprzestajemy. Poniżej równie ciekawe dane i insighty z wyżej wspomnianego badania.

Badanie

Na początek przyjrzyjmy się jednak profilowi badanych. Zacznijmy od tego, że w badaniu nie tylko wzięli udział programiści - stanowią oni 63% wszystkich uczestników (czyli i tak większość). 

Dla porównania, 13% określiło się jako Development Manager, 8% wybrało IT Manager, a 3% to Web Designerzy. Reszta to m.in. Product menedżerzy, Administratorzy systemów, czy analitycy.


Profil badanych


Priorytety developerów

Wychodzi na to, że głównym priorytetem dla respondentów badania jest tworzenie nowych funkcji - w taki sposób odpowiedziało 42% z nich (15% stwierdziło z kolei, że jest to najniższy priorytet). Trochę niżej mamy bezpieczeństwo - jest to główny priorytet dla 24% badanych (11% określiło to jako swój najniższy priorytet)

Dalej jest poprawa wydajności tworzonej aplikacji - tutaj odpowiedziało 16% developerów. Na szarym końcu „piramidy potrzeb” znajduje się deployment automation - aż 48% badanych stwierdziło, że jest to najniższy priorytet w ich pracy.

Poniżej graficzna reprezentacja wyników (wraz z legendą):


Wynika z tego, że developerzy, oraz firmy, w których pracują, przedkładają nowe funkcje nad dług techniczny, czy deployment automation. To ostatnie wypadło z kolei najgorzej, prawdopodobnie dlatego, że jest to raczej jednorazowe zadanie, według tego, co możemy przeczytać w raporcie.

Co więcej, jeśli bezpieczeństwo jest drugim najważniejszym priorytetem, to tym bardziej warto korzystać z aktualnych wersji PHP. 


Projekty tworzone z PHP

Tutaj uczestnicy badania zostali poproszeni o wskazanie typu aplikacji lub systemu, który obecnie rozwijają przy pomocy PHP. Większość badanych tworzy serwisy i API - 41% respondentów. 23% badanych odpowiedziało, że budują aplikacje biznesowe, a 13%, że systemy CMS. Najmniej badanych, czyli 4% twierdzi, że PHP używa do modernizacji systemów legacy. 

Biorąc pod uwagę to, że dobre API m.in. dostarcza dynamiczny content do aplikacji webowych i mobilnych oraz zapewnia komunikację między urządzeniami Internetu rzeczy, to nic dziwnego, że specjaliści używający PHP skupiają się głównie na tym - czytamy w raporcie. 

PHP wydaje się również idealne dla aplikacji biznesowych - szybkość developmentu i jego elastyczność sprawia, że developerom łatwo jest dostosować się do dynamicznego środowiska biznesowego. 


Narzędzia

Laravel pozostaje najpopularniejszym frameworkiem PHP - 28% wszystkich respondentów zadeklarowało, że z niego korzysta. Jeśli chodzi o serwisy webowe, to na szczycie zestawienia znajdziemy Apache z wynikiem 64%. 

Najpopularniejszym narzędziem do testowania jest natomiast PHP Unit, którego używa zdecydowana większość respondentów, bo aż 78%.

Podsumowanie

PHP nadal jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków programowania - tak przeczytamy m.in. w indeksie TIOBE oraz w raporcie State of Octoverse GitHuba. Jeśli chodzi o sam raport, to można wyczuć, że Perforce, czyli firma, która go przygotowała, chce wypromować swój produkt - PHP Migration Services

Niemniej jednak jest to ciekawa lektura, z której dowiemy się wielu ciekawych, czy nawet zaskakujących rzeczy. 

<p>Loading...</p>