Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
11.10.20212 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Otwarto kolejne centrum danych w Warszawie!

Czy Warszawa ma szansę dołączyć do największych hubów w europie?

Otwarto kolejne centrum danych w Warszawie!

Każdego dnia generujemy coraz większą ilość danych, które gdzieś trzeba przechowywać i przetwarzać, co potwierdza, chociażby ilość treści tworzonych w szeroko rozumianych mediach społecznościowych. Również pandemia wymusiła na wielu firmach natychmiastowe przejście z częścią usług do digitalu oraz rosnąca przewaga e-commerce do budowania kolejnych centrów danych. 

Według danych ujętych w raporcie "Data Centre European Secondary Markets”, Warszawa ma szansę dołączyć w najbliższym czasie do grona największych hubów Europy FLAP-D (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin). Coraz więcej firm wybiera stolicę Polski na umiejscowienie Data Center na region CEE. W ślady Microsoftu, Googla, Equinixa, Netii i T-Mobile Polska idą kolejne firmy. Pod koniec września Atman (dawniej ATM S.A.) otworzył nowy obiekt o powierzchni netto 6740 metrów kwadratowych i mocy 5 MW. 


Zgodnie z szacunkami PMR w raporcie “Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” zapotrzebowanie na moc dostępną dla klientów w kolejnych latach się podwoi. 

Co to oznacza dla IT?

Wzrośnie szybkość realizacji usług oraz powstaną kolejne atrakcyjne miejsca pracy dla speców od zarządzania sieciami, rozwój infrastruktury IT oraz zabezpieczeń sieci. Dostępność centrów danych w Warszawie potencjalnie będzie ściągać kolejnych dużych graczy na rynku IT.

Warszawa kluczową bazą wypadową na Europę?

Zgodnie z szacunkami PMR w raporcie “Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”, zapotrzebowanie na moc dostępną dla klientów w kolejnych latach się podwoi.

Z kolei w raporcie “Data Centre European Secondary Markets" podkreślają, że Warszawa jest konkurencyjna względem innych europejskich miast ze względu na przeszkolonych pracowników (z uczelni technicznych), relatywnie niskie koszty utrzymania oraz dużą przestrzeń do zagospodarowania pod kolejne inwestycje. 

Pozwolenie na realizację kolejnej inwestycji otrzymał również amerykański koncern Vantage Data Centers (VDC), natomiast francuska spółka DATA4 już zakupiła działkę pod budowę. Kolejne firmy jak Interxion, KDDI, e-shelter i Digital Realty (DR) poważnie rozważają inwestycje w Polsce.

Mając na uwadze wspomniane raporty, duże zainteresowanie rynku oraz boom na usługi oferowane przez centra danych na początku pandemii, spodziewamy się, że w najbliższych latach rynek będzie musiał się skonsolidować. Podobnego zdania są eksperci, którzy brali udział w debacie “Warszawskie centra danych akceleratorem rozwoju biznesu w europie” zorganizowanej z okazji otworzenia obiektu F6.

Jak Ty oceniasz szansę Warszawy w tym wyścigu? Daj znać w komentarzu ?

<p>Loading...</p>