Aleksandra Łój-Wróż
Volvo Group
Aleksandra Łój-WróżTalent Acquisition Partner @ Volvo Group

Od czego zacząć budowanie doświadczenia w IT

Zobacz, co zrobić by zdobyć doświadczenie i mieć większe szanse na staż lub pracę w branży
12.06.20244 min
Od czego zacząć budowanie doświadczenia w IT

Przyszła ta chwila. Masz już mniej zajęć na uczelni, więcej wolnego czasu do zagospodarowania – słusznie stwierdzasz, że to może być dobry moment na znalezienie i zdobycie pierwszego komercyjnego doświadczenia zawodowego.

Otwierasz dostępne oferty staży/praktyk – i tu zaczynają się schody. Firma poszukuje stażysty z 2-3 letnim doświadczeniem w Pythonie, wymaga przedstawienia zrealizowanych projektów albo linku do pełnego portfolio. 

W dzisiejszych czasach rynek pracy w branży IT jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek wcześniej. To też oznacza, że firmy bardzo często stawiają większe wymagania wobec kandydatów.

W tym artykule przedstawię Ci strategie oraz pomysły na zdobycie doświadczenia, które mogą znacząco zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie oraz stać się stażystą z 5 letnim doświadczeniem w kodowaniu.  

Postaw na projekty

Open source: to takie, w których kod źródłowy dostępny jest publicznie. Z reguły pracuje nad nimi kilka osób, utrzymując i rozwijając dany projekt. Wiele firm – w tym np. Google czy Facebook decyduje się na upublicznienie kodu źródłowego, dzięki czemu zaangażowane osoby mogą udoskonalać istniejące rozwiązania. Bycie częścią projektów open source pozwala zdobyć doświadczenie w pracy zdalnej i w pracy na dużym, grupowym projekcie. Możemy też zdobyć konstruktywny feedback na temat swojej pracy.

Jak dołączyć do projektu? Sprawdź artykuł o Twoim pierwszym projekcie open source.

Studenckie: pisząc CV nie zapomnij o wpisaniu projektów, które miałeś okazję realizować podczas studiów. Wykorzystaj je jako okazję do nauki nowych technologii i narzędzi.

Sprawdź koła studenckie, które są dostępne na Twojej uczelni. Często są związane z konkretnym obszarem/technologią IT.

Jeśli masz trochę więcej czasu – co powiesz na freelancing?

Platformy freelance: Korzystaj z platform takich jak Upwork, Freelancer, czy Fiverr, aby zdobywać zlecenia i pracować nad rzeczywistymi projektami.

Projekty dla lokalnych firm: Nawiązuj kontakty z lokalnymi firmami i oferuj swoje usługi jako programista. Może to być szczególnie przydatne dla mniejszych przedsiębiorstw, które potrzebują wsparcia technicznego

A może rywalizacja

Hackathon: czyli inaczej maraton programowania. Polega na wykonaniu zadania w określonym czasie – może to być stworzenie aplikacji czy stworzenie rozwiązania dla konkretnej firmy/instytucji. Są organizowane zarówno przez korporacje, małe firmy, jak i software house. Mają zawsze dwie cechy wspólne: określony czas i spójny temat wydarzenia.  

Dowiedz się więcej na ten temat: https://bulldogjob.pl/readme/hackathon-jak-sie-przygotowac

Konkursy programistyczne: sprawdź takie konkursy jak Google Code Jam, ACM ICPC czy TopCoder.

To też czas na rozwój osobisty i edukację

Mentoring: to dobry sposób na poznanie osób, które pracują w interesującej Cię branży. Polega na spotkaniach 1 na 1 gdzie osoba mniej doświadczona korzysta z wiedzy Mentora, doświadczonego w danej dziedzinie. Są to spotkania dopasowywane do ucznia, odbywające się przez dłuższy okres czasu. Jak znaleźć swojego mentora? Możesz to zrobić w sposób nieformalny – może masz znajomego, który pracuje w tym obszarze i wiesz, że byłby chętny podzielić się swoją wiedzą?

Jeśli nie lub chciałbyś to zrobić w sposób bardziej formalny, to możesz zacząć od sprawdzenia kilku dostępnych programów mentoringowych: DareIT, IT for SHE, Tech Leaders

Kursy online: wykorzystaj platformy takie jak Coursera, Udemy, czy edX, aby uczyć się nowych technologii i narzędzi. 

Certyfikaty: uzyskaj certyfikaty z technologii i narzędzi, które są poszukiwane na rynku pracy (np. AWS, Google Cloud, Cisco, PL-400).

Wydarzenia branżowe: meetup, eventy online, konferencje na uczelni – będziesz miał okazję posłuchać ekspertów z danej dziedziny, ale jest to też doskonała okazja do networkingu, poznania osób z firmy w której pracą jesteś zainteresowany lub rówieśników, z którymi możesz się podzielić wyzwaniami/tipami odnośnie poszukiwania pracy. 

Jeśli aktualnie nie masz czasu na konferencje/eventy, to zastanów się nad obejrzeniem nagrań z nich dostępnych na YouTube. Podrzucam link do jednego z wydarzeń organizowanych przez Volvo Group.

Wykorzystaj social media i portale branżowe

Obserwuj osoby z branży: wielu ekspertów dzieli się swoją wiedzą w social mediach aktywnie prowadząc swoje kanały, przesyłając newslettery.  Najwięcej takich treści możesz znaleźć na LinkedIn, część twórców decyduje się również na prowadzenie swoich kanałów na Instagramie, TikToku czy YouTube.

Warto też obserwować social media firm, w których pracą byłbyś zainteresowany – możesz tam znaleźć materiały dotyczące pracy, informacje na temat planowanych eventów czy oferty pracy. Tak jak jest to na przykład na social mediach Volvo Group.

Myśl perspektywicznie: warto sprawdzać oferty pracy na stanowiska juniorskie/mid i oczekiwania stawiane wobec kandydatów. Możesz je traktować jako wskazówkę – w czym powinieneś się rozwijać, jakie certyfikaty są wymagane, jakie jest zapotrzebowanie na określonych kandydatów.

Pamiętaj o budowaniu portfolio: najlepiej robić to systematycznie, po zakończeniu kolejnego projektu. Ukończone projekty możesz publikować np na GitHub. Możesz też rozważyć stworzenie własnej strony internetowej lub portfolio online, na którym zaprezentujesz swoje projekty i umiejętności. Pamiętaj o dołączeniu linku do CV!

All set? To teraz czas pochwalić się swoją wiedzą i projektami w CV oraz na rozmowie rekrutacyjnej. Trzymamy za Ciebie kciuki. A jeśli akurat jesteś z Wrocławia, to może zainteresują Cię dostępne oferty praktyk w Volvo Group

Szukamy stażystów, którzy od początku będą pracować w konkretnym obszarze. (np Java, SAP, Data Analysis czy Application Support). Dlatego cenimy znajomość danej technologii i doświadczenie projektowe. Bardzo ważnym jest dla nas żeby nasi pracownicy rozwijali się w zgodzie ze swoimi preferencjami i marzeniami.

<p>Loading...</p>