Hackathon. Jak się przygotować?
Czym jest hackathon, wie znaczna większość osób pasjonujących się programowaniem. Tego rodzaju wydarzenie to doskonała okazja, żeby sprawdzić swoją kreatywność, a także umiejętności. Wielogodzinny maraton tworzenia aplikacji na określony temat pozwala skutecznie skonfrontować własne pomysły z innymi oraz nawiązać nowe kontakty. Podpowiadamy, w jaki sposób efektywnie się do niego przygotować.
Hackathony organizuje coraz więcej firm i instytucji. Nawet polski rząd zrealizował takie wydarzenie - we wrześniu 2016 roku, po raz pierwszy w historii. Maratony programistyczne odbywają się już regularnie na całym świecie, a liczba ich uczestników rośnie. Coraz więcej miłośników programowania chce spróbować rywalizacji z innymi zespołami, ale również konfrontacji z własną słabością.
Jak podaje Oxford Dictionaries, termin „hackathon” powstał z połączenia słów: hack i marathon - te dwa określenia najlepiej oddają ideę wydarzenia. Po raz pierwszy o hackathonie wspomniano w 1999 roku w Calgary. Potem hackathony zaczęły być organizowane na całym świecie i szybko uwzględniono ich wyspecjalizowanie - pod kątem określonej platformy, języka, API, grupy demograficznej czy celu. Mamy hackathony firmowe, a nawet dla wyznawców konkretnej religii („Code for the Kingom” – pierwszy w Polsce chrześcijański maraton programowania!).
Tematykę hackathonu najlepiej łączyć z naszymi zainteresowaniami, bo zagwarantuje to najlepsze efekty. Bez względu na jej charakter, impreza wymaga dobrego przygotowania.
Planuj, planuj, planuj!
Gdy już zdecydujemy się wziąć udział w maratonie, warto raz jeszcze przeanalizować informacje na jego temat: zapoznać się z opisem wydarzenia, regulaminem i agendą. Informacje takie jak czas trwania hackathonu, tematyka, technologie oraz ilość osób w zespole są kluczowe.
Już na tym etapie dobrze jest przygotować plan działania. Powinniśmy z góry ustalić, czy nastawiamy się przede wszystkim na wygraną, czy na dobrą zabawę (oczywiście jedno nie koliduje z drugim). Należy zastanowić się, czy nasz projekt może rzeczywiście odnieść sukces. Dobrze jest mieć w zanadrzu dodatkowy, alternatywny pomysł projektu, na wypadek gdyby pojawił się problem ze skompletowaniem odpowiedniego zespołu. W każdym razie, jeszcze przed rozpoczęciem hackathonu warto wiedzieć, co chcemy zrobić i jak to mniej więcej będzie wyglądało.
Dokładnie sprawdźmy, czego będziemy potrzebowali, żeby osiągnąć nasz cel. Dobrze jest spisać wszystkie informacje (kwestie związane z projektowaniem, technologiami, marketingiem) i umieścić je na przykład w Google Docs. W ten sposób wszyscy członkowie zespołu będą mieli łatwy dostęp do tej specyfikacji.
Zbuduj zespół
Czas na zbudowanie odpowiedniego zespołu, z którym będziemy mogli zrealizować nasz projekt. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Jeśli mamy szczęście, jeszcze przed maratonem skompletujemy cały zespół i rozdzielimy zadania pomiędzy poszczególnymi współpracownikami. Nawet, jeśli brakuje nam kilku osób, możemy porozdzielać zadania pomiędzy tych członków, którzy już są częścią naszej ekipy, starając się jak najlepiej zastąpić braki osobowe.
Nie jest to łatwe, ponieważ niektórzy członkowie zespołu mogą być zmuszeni wykonywać zadania, w których nie są biegli. Nierzadko lepszym rozwiązaniem jest zaproszenie do współpracy osób, które nie dołączyły jeszcze do żadnego zespołu już w czasie hackathonu - a na początku imprezy najczęściej znajdziemy takie osoby. Można również próbować namówić do pomocy uczestników, którzy są już członkami innego zespołu - na przykład któregoś designera, w zamian za kawę lub przekąskę. Niektórzy uczestnicy szukają pomocy również u znajomych, którzy pozostają w domu w czasie hackathonu i są gotowi wspierać projektantów zdalnie.
Ważne: każdy członek zespołu powinien mieć przydzielone konkretne zadania. To znacznie przyspieszy i usprawni pracę.
Przygotuj narzędzia
Skompletujmy odpowiednie narzędzia. Będą niezbędne do realizacji danego projektu, a niektóre pozwolą na przyspieszenie pracy. Bo na hackathonie czas umyka błyskawicznie. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić, jakie narzędzia zapewnia organizator, żeby niepotrzebnie nie dublować urządzeń i oprogramowania. Oprócz notebooków i myszek, warto zabrać ze sobą dodatkowe zasilacze i baterie, przygotować zdalne repozytorium (np. GitHub) i narzędzia do zarządzania zadaniami (np. Todoist) oraz zapewnić odpowiednie narzędzia komunikacji (np. chat na Facebooku, wspólny folder na Dropboxie, itp.).
Ustal plan pracy
Precyzyjnie zaplanowanie pracy pozwala znacznie ją przyspieszyć i zracjonalizować. Oprócz rozdzielenia poszczególnych zadań, warto ustalić tempo pracy oraz zaplanować przerwy na odpoczynek - a nawet krótkie drzemki. Najlepiej realizować zadania w kilkugodzinnych cyklach, a po każdym z nich podsumowywać, co już udało się zrobić lub jakie problemy się pojawiły. Nie można także zapominać o... przygotowaniu wygodnego ubrania i obuwia (najlepiej również na zmianę).
Każdy hackathon jest wielogodzinnym maratonem i dużym wyzwaniem dla uczestników, któremu trzeba sprostać pod presją czasu. Nikt nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Dobre przygotowanie do takiego wydarzenia pozwala jednak ograniczyć pomyłki i usprawnić pracę, a w konsekwencji umożliwia skupienie się tylko na realizowanym projekcie.