Nowy Pop!_OS dostępny – czy to już najlepsze distro dla developerów?
Chętnych do tytułu najlepszej linuksowej dystrybucji kierowanej do programistów nie brakuje. Jedną z nich jest rozwijany przez grupę System76 system Pop!_OS. Równolegle System76 rozwija także swoje linuksowe stacje robocze, co czyni z firmy nietuzinkową ciekawostkę.
Dostępna jest już nowa wersja systemu Pop!_OS, warto zatem przyjrzeć się bliżej nowościom i kierunkowi rozwoju tej dystrybucji, a także spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie projekt ten może się okazać najlepszym wyborem dla developerów różnych specjalizacji.
Pop!_OS 22.04 – co nowego?
Jak nietrudno zauważyć po samym oznaczeniu wersji, nowy Pop!_OS to system operacyjny bazujący na wydanym przed kilkoma dniami Ubuntu 22.04 LTS, o którym więcej poczytać można tutaj. W momencie wydania wykorzystywane jest jądro Linux w wersji 5.16.19 oraz biblioteka MESA 22.
Niestety, w nowej wersji nie doczekaliśmy się jeszcze zapowiadanego od jakiegoś czasu nowego, autorskiego środowiska graficznego COSMIC DE. Inicjatywa ta jest o tyle interesująca, że będzie to bodaj pierwsze linuksowe środowisko napisane w języku Rust. Na razie jednak nie doczekaliśmy się choćby wersji alfa, zaś domyślnym środowiskiem Pop!_OS-a pozostaje z GNOME z autorskimi modyfikacjami twórców.
Wśród najważniejszych nowości w nowej wersji dystrybucji należy zwrócić uwagę na liczne zmiany w systemowym sklepie z aplikacjami. Jest to nic innego jak autorska nakładka System76 na Repomana. W najnowszym wydaniu dodano liczne optymalizacje na backendzie i frontendzie, poprawiono interfejs oraz dodano sekcje z ostatnio zaktualizowanymi aplikacjami. To ważne informacje dla losów dystrybucji – domyślny sklep często był krytykowany za liczne błędy i ociężałość.
Kolejne zmiany dotyczą dźwięku – PipeWire zastąpiło PulseAudio jako domyślny serwer audio. Warto też zwrócić uwagę na cenne dla programistów poprawki w obsłudze wielu monitorów. Zmiany wprowadzono także w komponencie System76 Scheduler.
Funkcje dla developerów
No dobrze, ale jak to ma się wszystko do ambicji twórców, aby Pop!_OS był jak najczęściej wybierany przez programistów pracujących w różnych specjalizacjach. Wszak wymienionymi wyżej nowościami może pochwalić wiele innych dystrybucji stricte desktopowych, z których cześć w dodatku również bazuje na Ubuntu, np. Linux v.
Do systemu mają przyciągać predefiniowane zestawy narzędzi developerskich odpowiadające najpopularniejszym workflowom i konfiguracjom różnych stosów technologicznych. Twórcy zadali sobie trud, aby z użyciem paczek DEB i Flatpak zbudować zestawy najczęściej wykorzystywanych w danych scenariuszach narzędzi.
W rezultacie programista zajmujący się na przykład głębokim uczeniem wyda tylko jedno polecenie, by zainstalować zestaw składający się m.in. z Tensorflow, PyTorch czy Caffe. W poszczególnych zestawach znalazły się także autorskie nakładki ułatwiające korzystanie z bibliotek pod Pop!_OS-em. Tak jest np. z Tensorflow, które może być tu zarządzanie z poziomu autorskiego Tensormana.
Podobnych kompletów narzędzi deweloperskich jest więcej – znajdziemy tu zestawy adresowane m.in. do inżynierów oprogramowania, a nawet bioinformatyków czy twórców wideo. Ponadto Pop!_OS chce zachęcić do siebie domyślnie włączonym szyfrowaniem całej pamięci, brakiem rozbudowanej telemetrii i ogólną troską o prywatność użytkowników czy narzędziami pozwalającymi na wygodne zarządzanie firmware.
Pop!_OS – najlepszy wybór dla programistów?
Dużo to czy mało? Trzeba przyznać, że korzystanie z predefiniowanych zestawów aplikacji może być wygodne, niemniej narzędzi licznych firmy trzecich służących do automatyzacji konfigurowania programistycznych stacji roboczyc h nie brakuje, a ponadto będzie to zapewne jeszcze bardziej rozwijało się po upowszechnieniu się produktów Dekstop-as-a-Service, o ile oczywiście kiedykolwiek do tego dojdzie.
Pop!_OS największą konkurencję ma w obrębie własnego linuksowego światka. Z niemal identycznego rozwiązania zestawów z góry wyselekcjonowanych narzędzi deweloperskich korzysta już od dawna rozwijany przez Intela i ceniony wyróżniającą się za wydajność i optymalizację Clear Linux. Opinią solidnej stacji roboczej cieszy się także Fedora czy Ubuntu. Pop!_OS to jednak przyjemna ciekawostka i warto dać mu szansę.