Kolejna porcja gorących newsów ze świata IT. Tym razem sprawdzamy, czym żyła nasza branża w czerwcu 2017 roku. Okazało się, że IT wcale nie zwalnia przed wakacjami, wręcz przeciwnie. W czerwcu dowiedzieliśmy się m.in. gdzie warto wybudować Data Center, gdzie pojawi się największy na świecie superkomputer i rozstaliśmy się na dobre z marką Yahoo, byliśmy również świadkami kolejnego globalnego cyberataku.
Data Center najlepiej budować w Irlandii
W czerwcu ogłoszono, gdzie w Europie jest najlepsze miejsce do budowania centrów danych. Sprawdzili to analitycy firmy BroadGroup, którzy przeanalizowali warunki oferowane przez wszystkie duże miasta Unii Europejskiej. Okazało się, że nowe Data Center najlepiej zlokalizować w Irlandii, a szczególnie w Dublinie. Dużym atutem irlandzkiej stolicy jest z jednej strony bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura informatyczna, a z drugiej – niskie podatki. Irlandczycy zapowiadają, że już w 2019 roku zostanie uruchomione podmorskie łącze światłowodowe, które połączy „zieloną wyspę” bezpośrednio z Francją, co pozwoli błyskawicznie wymieniać dane z kontynentalną Europą bez konieczności korzystania z infrastruktury Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że w Dublinie działają już centra danych, należące do tak znanych firm, jak Facebook, Amazon czy Microsoft, a w planach jest budowa Data Center Apple.
Facebook po udanym teście solarnego drona
Facebook intensywnie pracuje nad projektem Aquila, o którym usłyszeliśmy po raz pierwszy 2 lata temu. Warto przypomnieć, że chodzi o bardzo ambitny plan Marka Zuckerberga, który chce dostarczyć internet wszędzie tam, gdzie obecnie ludzie nie mogą być online. Przy okazji pozwoliłoby to podwoić liczbę użytkowników Facebooka, do czego przyznają się otwarcie przedstawiciele portalu (obecnie korzysta z niego około 2 mld ludzi na całym świecie). W związku ze wspomnianym programem upowszechniania internetu w czerwcu odbył się drugi test solarnego drona, tym razem udany (poprzedni roztrzaskał się przy lądowaniu). Właśnie flota takich dronów, zasilanych panelami słonecznymi, unosząca się w powietrzu nieprzerwanie przez 90 dni, dostarczać będzie internet (każdy z nich pokryje obszar 100 km). Pomimo udanego testu nadal jeszcze wiele do zrobienia przed inżynierami Facebooka, ponieważ dron osiągnął tylko 5% planowanej docelowo minimalnej wysokości. Rozpiętość skrzydeł drona to 34 metry.
Superkomputer od Lenovo
W czasie ostatniej edycji International Supercomputing Conference (ISC2017) dowiedzieliśmy się, że firma Lenovo zaopatrzy Centrum Superkomputerowe w Barcelonie (BSC) w największy na świecie superkomputer. Urządzenie działa na procesorach Intel Xeon z szybkością 11,1 petaflops. MareNostrum 4, bo taka jest jego nazwa, będzie częścią Data Center Politechniki Katalońskiej i pozwoli na prowadzenie wielu skomplikowanych badań naukowych (np. analiza ludzkiego genomu, prognozowanie pogody, analiza składu atmosfery itp.).
Cyberatak Petya
Zaledwie w poprzednim miesiącu informowaliśmy w newsach o ataku WannaCry, który dotknął ogromną ilość komputerów na całym świecie, a już musimy wrócić do tematu cyberzagrożenia. Tym razem w cyberprzestrzeni szaleje Petya. Ransomware rozpoczął swój niszczycielski pochód 27 czerwca na Ukrainie, rozlewając się efektem śnieżnej kuli na inne państwa (m.in. Polska, USA, Rosja, Wielka Brytania i inne). Znowu zaatakowano między innymi wielkie koncerny i instytucje państwowe. Celem ataku stały się już tradycyjnie komputery z systemem Windows.
Najbardziej wartościowe firmy znowu z branży IT
Analitycy firmy Deloitte przygotowali nową edycję zestawienia najbardziej wartościowych firm na świecie. Czołówka rankingu po raz kolejny należy do branży IT. Bezapelacyjnym liderem jest Apple, które zwyciężyło w zestawieniu już po raz szósty z rzędu. Lider zdołał jeszcze bardziej powiększyć swoją przewagę (wartość 754 mld dolarów) nad drugim w zestawieniu koncernem Alphabet (579 mld dolarów), natomiast podium zamyka Microsoft (509 mld dolarów). Czwartą lokatę zajął Amazon (423 mld dolarów), szósty jest Facebook (411 mld dolarów). Tak znane marki, jak Oracle, IBM, Intel i Cisco uplasowały się w trzeciej i czwartej dziesiątce rankingu. Warto zauważyć, że cała pierwsza dziesiątka zestawienia to firmy amerykańskie.
Google z gigantyczną karą
Czerwiec nie był dobry dla Google. Unia Europejska nałożyła na właścicieli wyszukiwarki gigantyczną karę w wysokości 2,42 mld euro za promowanie własnych porównywarek cen kosztem konkurencyjnych. Postępowanie przeciwko Google toczyło się już od kilku lat i znalazło swój finał w czerwcu 2017 roku. Kara dla amerykańskiej wyszukiwarki jest o wiele wyższa, niż grzywna, którą musiał zapłacić kilka lat temu Intel za praktyki monopolistyczne (1,06 mld euro). Google nie zgodziło się ze stanowiskiem Unii Europejskiej i zapowiada odwołanie.
Firma Yahoo zniknęła
19 czerwca 2017 roku firma Yahoo przestała oficjalnie istnieć po 23 latach funkcjonowania na rynku. Koncern został przejęty przez firmę Verizon za 4,48 mld dolarów. Tym samym Yahoo zmieniło się w holding inwestycyjny Altaba. Internetowa część Yahoo będzie dalej funkcjonowała pod marką Oath.
Nowy framework od Apple
W czerwcu Apple zaprezentowało nowe oprogramowanie Core ML. Dzięki temu frameworkowi developerzy będą mogli wprowadzić do wszystkich firmowych platform Apple technologię maszynowego uczenia się. Core ML jest jeszcze w fazie beta i wszyscy użytkownicy mogą zgłaszać swoje uwagi do oprogramowania. Ten framework to tak naprawdę trzy środowiska projektowe: Foundation (zarządzanie danymi), Vision (zarządzanie grafiką) i GameplayKit.
Jeśli ominęło Was to, co się działo w maju 2017, zapraszamy do lektury poprzedniej edycji newsów ze świata IT.