Zgodnie z obietnicą wracamy do przeglądu gorących newsów ze świata IT. Tym razem sprawdzamy, czym żyła nasza branża w maju 2017 roku, co ciekawego wydarzyło się w poprzednim miesiącu i czy pojawiły się w tym okresie jakieś ważne, przełomowe technologie. Zapraszamy do naszego zestawienia syntetycznych newsów IT.
W czasie targów Computex 2017 Intel oficjalnie zaprezentował nowe procesory w swoim portfolio. Mowa tu o generacji Core X dedykowanej najwydajniejszym komputerom. Procesory robią naprawdę duże wrażenie. Cena również robi wrażenie. Niektóre z modeli będą kosztowały nawet około 2 tys. dolarów. Jak podał Intel, seria Core X obejmuje zarówno 4-rdzeniowe Kaby Lake-X, jak i posiadające od 6 do 18 rdzeni Skylake-X. W tych ostatnich modelach producent zwiększył aż czterokrotnie pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu i zmniejszył ilość współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Został również usprawniony tryb Turbo Boost Max 3.0, pozwalający na zwiększenie taktowania procesorów. Pierwsze modele Core X pojawią się już pod koniec czerwca br.
Microsoft zapowiedział, że w czerwcu pojawi się na rynku laptop tej marki o nazwie Surface. Producent Windows zapowiada, że będzie to sprzęt wyposażony w 13,5-calowy ekran najwyższej jakości, pokryty szkłem Gorilla Glass, a do tego bateria pozwoli na bardzo długi czas pracy urządzenia (14,5 godzin ciągłego użytkowania). Microsoft zastosuje w swoim laptopie procesory Intel Core 7 i oczywiście Windows 10. Najmniej rozbudowana wersja urządzenia będzie kosztowała około 1000 dolarów.
Dobrze poinformowane źródła donoszą, że firma Apple prowadzi zaawansowane prace nad układem scalonym kolejnej generacji, który będzie wspierał technologie AR, czyli związane z rozszerzoną rzeczywistością. Zapewne znajdziemy go w kolejnych modelach iPhona i iPada. Nie można jednak zapominać, że Apple planuje wykorzystać również możliwości AR w cyfrowych okularach, a nawet w autonomicznych samochodach.
Pod koniec maja w amerykańskim Rapid City odbyły się niezwykle prestiżowe Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest), któremu patronuje IBM. Z przyjemnością informujemy, że programiści z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli tam drugie miejsce. Warto dodać, że to jedne z najstarszych na świecie zawodów programowania, bo odbywają się już od 40 lat. Polacy pokonali blisko 400 programistów z różnych zakątków świata. Pierwsze miejsce zajęli Rosjanie. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym rodzimym koderom!
W poprzednim miesiącu miał miejsce jeden z największych w ostatnich latach ataków złośliwego oprogramowania. Ransomware WannaCry zainfekował ponad 300 tys. komputerów na całym świecie, w tym wiele z nich należało do znanych instytucji i firm. Przestępcy żądali okupu za odszyfrowanie komputerów w 28 językach. WannaCry wykorzystuje exploit EternalBlue, którego używał amerykański wywiad elektroniczny. Kasperky Lab podało, że zdecydowana większość zainfekowanych komputerów pracowała pod systemem Windows 7.
GitHub, o którym już wielokrotnie pisaliśmy w Bulldogjob, uruchomił w maju GitHub Marketplace. To sklep, w którym można kupować różne, bardzo przydatne narzędzia, wykorzystywane do programowania aplikacji i do ich integracji. Znajdziemy tam wiele ciekawych systemów do zarządzania projektami, ułatwiające tworzenie aplikacji, kontrolowanie procesów itd.
W drugiej połowie maja Google udostępniło Android O w wersji beta, który mogli przetestować posiadacze Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel i Pixel XL. Google zapowiedział ważne zmiany w nowym Androidzie. Pojawi się tam między innymi tryb Picture in Picture, będzie można łatwiej grupować komunikaty w powiadomieniach, znajdziemy tam wsparcie dla LDAC codec oraz AAudio API, nowy system ma także lepiej kontrolować poszczególne aplikacje, aby skutecznie optymalizować zużycie baterii urządzenia mobilnego. Finalna wersja Android O zapowiadana jest na III kwartał 2017 roku.
Firma analityczna Tiobe ogłosiła, że od dawna dominujące w zestawieniach najpopularniejszych języków programowania Java i C notują w ostatnim czasie coraz mniejsza popularność. Według Tiobe Index udział Java w rynku to obecnie 14,6%, gdy tymczasem w 2016 roku było to 20%. Podobną tendencję spadkową wykazuje również język C, którego obecny udział w rynku to jedynie 7%, a w ubiegłym roku notowano w jego przypadku popularność na poziomie ponad 13%. Spadki zanotował zresztą również trzeci na liście C++ z udziałem 4,7% i czwarty Python (3,5%).
W maju dowiedzieliśmy się, że prezes polskiego oddziału HP Inc., czyli Jacek Żurowski, definitywnie rozstaje się z tą firmą. Dotychczasowy prezes nie poinformował, jakie ma plany na przyszłość, nie wiadomo również na razie, kto stanie na czele HP Inc. w naszym kraju. Przypomnijmy, że Żurowski objął rządy w HP w połowie 2015 roku, a firma pod jego nadzorem całkiem dobrze radziła sobie na rynku dystrybucji sprzętu IT w Polsce.
Jeżeli chcecie sprawdzić, co działo się w IT w kwietniu 2017 roku, zapraszamy do lektury naszego poprzedniego artykułu newsowego.