2.06.20174 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Newsy ze świata IT. Co się działo w maju.

Newsy ze świata IT. Co się działo w maju.

Zgodnie z obietnicą wracamy do przeglądu gorących newsów ze świata IT. Tym razem sprawdzamy, czym żyła nasza branża w maju 2017 roku, co ciekawego wydarzyło się w poprzednim miesiącu i czy pojawiły się w tym okresie jakieś ważne, przełomowe technologie. Zapraszamy do naszego zestawienia syntetycznych newsów IT.

Nowe procesory od Intela

W czasie targów Computex 2017 Intel oficjalnie zaprezentował nowe procesory w swoim portfolio. Mowa tu o generacji Core X dedykowanej najwydajniejszym komputerom. Procesory robią naprawdę duże wrażenie. Cena również robi wrażenie. Niektóre z modeli będą kosztowały nawet około 2 tys. dolarów. Jak podał Intel, seria Core X obejmuje zarówno 4-rdzeniowe Kaby Lake-X, jak i posiadające od 6 do 18 rdzeni Skylake-X. W tych ostatnich modelach producent zwiększył aż czterokrotnie pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu i zmniejszył ilość współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Został również usprawniony tryb Turbo Boost Max 3.0, pozwalający na zwiększenie taktowania procesorów. Pierwsze modele Core X pojawią się już pod koniec czerwca br.

Laptop od Microsoft

Microsoft zapowiedział, że w czerwcu pojawi się na rynku laptop tej marki o nazwie Surface. Producent Windows zapowiada, że będzie to sprzęt wyposażony w 13,5-calowy ekran najwyższej jakości, pokryty szkłem Gorilla Glass, a do tego bateria pozwoli na bardzo długi czas pracy urządzenia (14,5 godzin ciągłego użytkowania). Microsoft zastosuje w swoim laptopie procesory Intel Core 7 i oczywiście Windows 10. Najmniej rozbudowana wersja urządzenia będzie kosztowała około 1000 dolarów.

Apple i nowy układ scalony

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że firma Apple prowadzi zaawansowane prace nad układem scalonym kolejnej generacji, który będzie wspierał technologie AR, czyli związane z rozszerzoną rzeczywistością. Zapewne znajdziemy go w kolejnych modelach iPhona i iPada. Nie można jednak zapominać, że Apple planuje wykorzystać również możliwości AR w cyfrowych okularach, a nawet w autonomicznych samochodach.

Polscy programiści w czołówce!

Pod koniec maja w amerykańskim Rapid City odbyły się niezwykle prestiżowe Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (International Collegiate Programming Contest), któremu patronuje IBM. Z przyjemnością informujemy, że programiści z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli tam drugie miejsce. Warto dodać, że to jedne z najstarszych na świecie zawodów programowania, bo odbywają się już od 40 lat. Polacy pokonali blisko 400 programistów z różnych zakątków świata. Pierwsze miejsce zajęli Rosjanie. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym rodzimym koderom!

Krajobraz po WannaCry

W poprzednim miesiącu miał miejsce jeden z największych w ostatnich latach ataków złośliwego oprogramowania. Ransomware WannaCry zainfekował ponad 300 tys. komputerów na całym świecie, w tym wiele z nich należało do znanych instytucji i firm. Przestępcy żądali okupu za odszyfrowanie komputerów w 28 językach. WannaCry wykorzystuje exploit EternalBlue, którego używał amerykański wywiad elektroniczny. Kasperky Lab podało, że zdecydowana większość zainfekowanych komputerów pracowała pod systemem Windows 7.

GitHub Marketplace

GitHub, o którym już wielokrotnie pisaliśmy w Bulldogjob, uruchomił w maju GitHub Marketplace. To sklep, w którym można kupować różne, bardzo przydatne narzędzia, wykorzystywane do programowania aplikacji i do ich integracji. Znajdziemy tam wiele ciekawych systemów do zarządzania projektami, ułatwiające tworzenie aplikacji, kontrolowanie procesów itd.

Android O w beta testach

W drugiej połowie maja Google udostępniło Android O w wersji beta, który mogli przetestować posiadacze Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel i Pixel XL. Google zapowiedział ważne zmiany w nowym Androidzie. Pojawi się tam między innymi tryb Picture in Picture, będzie można łatwiej grupować komunikaty w powiadomieniach, znajdziemy tam wsparcie dla LDAC codec oraz AAudio API, nowy system ma także lepiej kontrolować poszczególne aplikacje, aby skutecznie optymalizować zużycie baterii urządzenia mobilnego. Finalna wersja Android O zapowiadana jest na III kwartał 2017 roku.

Java i C coraz mniej popularne

Firma analityczna Tiobe ogłosiła, że od dawna dominujące w zestawieniach najpopularniejszych języków programowania Java i C notują w ostatnim czasie coraz mniejsza popularność. Według Tiobe Index udział Java w rynku to obecnie 14,6%, gdy tymczasem w 2016 roku było to 20%. Podobną tendencję spadkową wykazuje również język C, którego obecny udział w rynku to jedynie 7%, a w ubiegłym roku notowano w jego przypadku popularność na poziomie ponad 13%. Spadki zanotował zresztą również trzeci na liście C++ z udziałem 4,7% i czwarty Python (3,5%).

Zmiany w HP Inc.

W maju dowiedzieliśmy się, że prezes polskiego oddziału HP Inc., czyli Jacek Żurowski, definitywnie rozstaje się z tą firmą. Dotychczasowy prezes nie poinformował, jakie ma plany na przyszłość, nie wiadomo również na razie, kto stanie na czele HP Inc. w naszym kraju. Przypomnijmy, że Żurowski objął rządy w HP w połowie 2015 roku, a firma pod jego nadzorem całkiem dobrze radziła sobie na rynku dystrybucji sprzętu IT w Polsce.

Jeżeli chcecie sprawdzić, co działo się w IT w kwietniu 2017 roku, zapraszamy do lektury naszego poprzedniego artykułu newsowego.

<p>Loading...</p>