Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
19.11.20205 min
Codecool Poland

Codecool Poland

Najpopularniejszy język programowania - czy go znasz?

Poznaj nowy weekendowy kurs programowania z obszaru Frontend, przygotowany przez firmę Codecool i sprawdź, czym różni się od innych szkoleń dostępnych na rynku.

Najpopularniejszy język programowania - czy go znasz?

JavaScript jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Z łatwością zmienia on przeglądarki internetowe w aplikacje webowe, a według badania przeprowadzonego przez StackOverflow w 2020, JavaScript już po raz ósmy został wybrany najczęściej używaną technologią przes społeczność programistów i innych specjalistów IT.

Dlatego też wielu początkujących programistów zadaje sobie w tym kontekście następujące pytania: od czego zacząć, skąd czerpać wiedzę oraz jak najskuteczniej pracować z JavaScriptem? Gdzie szukać umiejętności i praktyk dla solidnej i użytecznej wiedzy? Które frameworki przestudiować, aby ułatwić sobie pracę z programowaniem? I co najważniejsze, jak upewnić się, że z nowymi umiejętnościami faktycznie dostaniemy pracę?

Na warsztatach i webinarach poświęconych językowi JavaScript wielu pytało, czym tak naprawdę jest programowanie frontendowe oraz jak w ogóle zacząć swoją przygodę w branży IT. Doszliśmy do wniosku, że dobrze jest tę wiedzę usystematyzować, a więc warto stworzyć kurs programowania frontendowego –  taki, który pomoże Wam w zdobyciu wymarzonej pracy.

Rezultatem jest Weekendowy Kurs Programowania Frontend w Codecool. Czym różni się od pozostałych? Przyjrzyj się szczegółom naszej metody i przekonaj się samemu.

Przede wszystkim podczas kursu nauczysz się nie tylko języka JavaScript. Dowiesz się też, jak projektować aplikacje za pomocą programowania obiektowego w języku TypeScript oraz jak tworzyć zaawansowane aplikacje przy użyciu frameworku Angular. Kurs będzie trwał 6 miesięcy.

Poniżej przyjrzymy się szczegółom kursu oraz temu, jak różni się on od pozostałych kursów na rynku.

Kurs niczym nowa praca

Na rynku dostępnych jest wiele kursów, poradników i tutoriali związanych z nauką JavaScriptu. Jednak z uwagi na charakter materiału, który skierowany jest do dużej grupy odbiorców, jako uczeń jesteś zdany sam na siebie. W takim przypadku musisz być gotowy, aby przebrnąć przez ogromne materiały wiedzy i opcje ścieżek uczenia się, znalezione w Internecie, bez możliwości skorzystania z pomocy doświadczonego mentora.

Możesz też wybrać jeden z wielu kursów dostępnych na rynku (upewniając się, że wybierasz ten właściwy!). Zyskasz nie tylko dostęp do materiałów, ale również wsparcie mentorskie, co pomoże Ci osiągnąć znaczący postęp i wyniki, w przeciwieństwie do samodzielnie przerabianych materiałów z sieci.

Teoria jest bardzo ważna, ale chyba najważniejsza w programowaniu jest praktyka, a dokładniej odpowiednia umiejętność rozwiązywania problemów. Dobrze jest więc podczas kursu poczuć się, jak w pracy, a nie jak w szkole. Inne kursy mogą nie uwzględniać potrzeb dużych firm technologicznych oraz nie odtwarzać prawdziwej firmowej atmosfery - zarówno w trybie stacjonarnym oraz zdalnym. W naszym kursie próbujemy symulować środowisko pracy zdalnych firm programistycznych, a nasi studenci będą pracować w zespołach projektowych online w metodyce Agile.  

Będziesz pracować nad prawdziwymi projektami, nie tylko dlatego, że jest to dobra zabawa, ale też dlatego, że pozwala to tworzyć nową rzeczywistość poprzez współpracę i wdrażanie, które często wykraczają poza podręcznikowe scenariusze i codzienne schematy.

Podczas kursu programowania w Codecool, stworzysz 20 projektów od początku do końca, a każdy z nich będzie odzwierciedlał szeroki zakres tematyki JavaScript, TypeScript i Angular. Od początku podejście projektowe pozwoli Ci zbudować imponujące portfolio, które pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy.

Obecnie bardzo istotną rzeczą są umiejętności miękkie - to na to właśnie kładzie teraz nacisk wiele firm. Należą do nich m.in. udzielanie i otrzymywanie konstruktywnego feedbacku, przygotowywanie się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz umiejętność radzenia sobie z prokrastynacją. Realizując naukę poprzez podejście projektowe, w naturalny sposób zdobędziesz ważne umiejętności współpracy, komunikacji i pracy zespołowej, nawet tego nie zauważając.

Mentorzy 

Mentorzy są ważni. Dobry mentor nie tylko posiada wiedzę teoretyczną, ale potrafi też w dobry sposób przekazać to, co ważne w praktyce. Doświadczenie odgrywa tutaj niezwykle istotną rolę.

W tym celu dobry mentor powinien porzucić podręcznikową narrację i podzielić się praktycznymi i możliwymi do wdrożenia wskazówkami oraz wiedzą w kontekście odpowiednich wyzwań projektowych. Taki ktoś powinien również wskazać, gdzie szukać odpowiednich i pomocnych zasobów wiedzy.

To właśnie pod skrzydłami mentorów rodziły się największe talenty, czy gwiazdy muzyki. Osoby startujące w talent show, czy programach poszukujących najlepszego wokalu, dostają swoich mentorów i poprzez ciężką pracę kierują karierę uczestników na wyższy poziom w krótkim czasie.

Nasi mentorzy będą nadzorować realizację prawdziwych projektów w zespołach – tak jak Twój menedżer będzie nadzorował i wspierał Cię w przyszłym miejscu pracy. Pomogą Ci oni stać się gwiazdą IT.

Framework

Na rynku dostępnych jest wiele frameworków wspierających pracę z JavaScriptem. React jest jednym z najpopularniejszych, podczas gdy Angular jest jednym z najbardziej złożonych. Rozważyliśmy, który z nich byłby najlepszy dla naszego kursu oraz co będzie najlepszym wyborem dla początkującego programisty frontend.

Zdecydowaliśmy się tutaj na pracę z Angularem. 

Patrząc na rynek, wielu programistów pracuje zarówno z Reactem, jak i Angularem. React w ciągu ostatnich 5 lat zyskał na popularności, jednak liczba użytkowników Angulara pozostaje w ostatnim czasie stabilna i niezmienna. 

Który framework zatem wybrać na początek? Jaka jest między nimi różnica? 

Tak naprawdę dobór technologii zależy od wymagań projektu, jednak, jeśli dopiero zaczynasz, warto stawiać już na początku na rozwiązania oparte na solidnych fundamentach.

React wykazuje się mniejszą krzywą nauki w porównaniu do Angulara. Wynika to z faktu, że jest on lżejszym frameworkiem, możliwym do rozbudowy przez deweloperów. Jednak to Angular oferuje dodatkowe rozwiązania i  funkcje już na samym początku, ponieważ został on zaprojektowany tak, aby już na starcie dostarczyć bezpieczny pakiet z predefiniowanymi narzędziami.

Angular to stabilna platforma, która od lat utrzymuje silną pozycję na rynku. Cała architektura jest oparta na języku TypeScript, który umożliwia pisanie zorientowanego obiektowo, typowanego kodu. Angular posiada też dobrą i przystępną dokumentację. Jest on używany przez gigantyczne firmy z branży IT, takie jak Google, Forbes, WhatsApp, Instagram, McDonald's i wiele instytucji rządowych.

Ucząc się Angulara, musisz nauczyć się złożonych zagadnień, jednak zapewnią one bardzo dobre fundamenty dla kreowanych aplikacji.

Nauka już od początku wymaga poznania struktury i architektury projektu, podziału na komponenty, dyrektyw, serwisów, potoków, czy rozbudowanego wiązania danych. 

Dodatkowo rozwiązania proponowane w Angularze zostały zaprojektowane w oparciu o wiele wzorców projektowych, co już od samego początku zapewnia utrzymywanie wysokiej jakość kodu w projekcie.

Podsumowanie

Jeśli brzmi to jak wyzwanie, podejmij je! Jesteśmy przekonani, że uda nam się wspólnie rozwinąć Twój potencjał i pozytywne podejście do nauki, wynosząc Twoje umiejętności na naprawdę wysoki poziom.

<p>Loading...</p>