13.05.20223 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Najnowszy update podatków w Polskim Ładzie 2.0

Sprawdź, co zmienia w podatkach nowelizacja ustawy o Polskim Ładzie, która wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2022 r.

Najnowszy update podatków w Polskim Ładzie 2.0

Stało się - 12 maja 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o wprowadzeniu zmian do Polskiego Ładu. Teoretycznie pozwoli to zaoszczędzić Polakom 15 mld zł i zyska na tym 12 mln podatników (z 25 milionów, których będą obowiązywały zmiany).

Czy tak się stanie — przekonamy się niebawem.

Przypomnijmy, że zmiany zostały wprowadzone po publicznej debacie, alarmów księgowych i doradców podatkowych, dostawców oprogramowania IT, związków zawodowych, przedsiębiorców i organizacji społecznych.

O planowanych zmianach pisaliśmy w artykule Polski Ład 2.0

Co weszło w życie?

Fizycznie poprawki wejdą w życie z dniem 1 lipca 2022 r., natomiast część zmian będzie obowiązywać wstecznie od 2 stycznia 2022 r. 

Kwota wolna pd podatku w wysokości 30 000 zł i wyższy próg podatkowy 120 000 zł pozostają bez zmian.

Jednolita data rozliczeń

Niezależnie z jakiego PIT-u korzystasz, wszystkie będziesz teraz składać w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Rząd ujednolici wzór PIT-2 z oświadczeniami i wnioskami z zakresu obliczenia zaliczki podatku.

Likwidacja klasy średniej

Specjaliści od tworzenia programów płacowych oraz przedsiębiorcy będą szczęśliwi, że ich praca pójdzie na marne. Rząd potwierdził, że wycofuje się z ulgi dla klasy średniej, dlatego uznajcie, że tego w ogóle nie było.

Jako ciekawostka dodam, że według GUS przeciętne wynagrodzenie w Q1 2022 r. wyniosło 6 235 zł brutto. Natomiast by załapać się do klasy średniej, potrzebujesz zarabiać minimum 6 665,64 zł brutto. 

Stawka PIT z 17% na 12% dla skali podatkowej

Prawo nie powinno obowiązywać wstecz — szczególnie jeśli może być niekorzystne dla obywateli. Dlatego też…stawka podatku musiała być obniżona do maksymalnie 12%, by przepisy mogły obowiązywać wstecznie od 1 stycznia 2022 r. 

Takie rozwiązanie ma też swoje plusy dla przedsiębiorców, ponieważ, jeśli poprzednia wersja Polskiego Ładu była korzystniejsza, to mogą się do nich stosować. W gorszej sytuacji są księgowe, ponieważ będzie to wymagać przygotowania nawet 7 zeznań podatkowych (PIT- 36 lub PIT-37 + PIT-36L / PIT-28).

To trzy stany prawne, w których dodatkowo należy uwzględnić rozliczanie się samodzielnie i z małżonkiem. Brzmi wybornie — prawda?

Co dla liniowców?

Tutaj bez niespodzianek — jak zapowiadali tak, wprowadzili.  Masz możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłaconą składkę zdrowotną:

  • przy podatku liniowym– do kwoty 8 700 rocznie zł,
  • przy ryczałcie– do 50% zapłaconych składek,
  • przy karcie podatkowej– 19% zapłaconej składki (pomniejszenie podatku);

Te zmiany, zależnie od podstawy opodatkowania, pozwolą Ci zaoszczędzić od 40 do 1650 zł rocznie

Zmiana formy opodatkowania

Dobrze się zastanów, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Mimo że 2022 r. rozliczysz nawet po połowie w dwóch formach, musisz poinformować naszelnika Urzędu Skarbowego w ustawowym terminie o Twojej decyzji, jak będziesz się rozliczać w 2023 r. i kolejnych latach.

Jeśli rozliczasz się podatkiem liniowym lub jesteś na ryczałcie, to do 22 sierpnia 2022 możesz zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową.

Zmiany dla Rodziców

Samotni rodzice będą mogli rozliczać się z dzieckiem. Dzięki wprowadzonej uldze 1500 zł, od 1 stycznia 2022 zyskają 45 000 zł kwoty wolnej.

Z kolei dla rodzin z dziećmi zwiększono kwotę “zarobków dziecka” do 16 061,28 zł (12 x 1 338,44 renty socjalna), która nie będzie doliczona do dochodów rodziców, dzięki czemu nie stracą preferencji podatkowych. 

Umowy zlecenie

Od 1 stycznia 2023 r. będzie można rozliczać kwotę wolną w zaliczkach przy umowie zlecenie.

Okiem ekspertów

Zaproponowane rozwiązania są stabilne, przewidywalne i bardziej powszechne. Najwięcej wciąż zyskują osoby o najniższych dochodach. Duża część z nich w ogóle nie zapłaci PIT”.

Wiceminister finansów — Artur Soboń.


Mniejszym optymistą wydaje się prof. Modzelewski — jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie podatków i prawa podatkowego.

Doliczyłem się w nim co najmniej dwudziestu błędów i niedoróbek powstałych w dotychczasowym procesie legislacyjnym. (...)

prof. dr hab. Witold Modzelewki uważa, że nowelizacja Polskiego Ładu w aktualnej formie (z 12 maja 2022 r.):

“zwiększy obciążenie podatkowe części pracowników i zleceniobiorców”.


Zobaczymy, co przyniesie los.

<p>Loading...</p>