Programiści, podobnie jak inne grupy zawodowe, mają obraz swojego idealnego pracodawcy i doskonale wiedzą, gdzie chcieliby pracować. Takie firmy, jak Google, IBM czy Microsoft nadal są w czołówce pożądanych miejsc, w ktorych można rozwijać swoją karierę. Czy jednak praca w takich korporacjach ma tylko pozytywne strony?
Niedawno pisaliśmy na blogu Bulldogjob o tym, co najczęściej motywuje programistów do pracy i co sprawia, że specjaliści IT potrafią wykrzesać z siebie maksymalne pokłady kreatywności w realizacji projektów. Teraz chcielibyśmy kilka słów poświęcić kwestii najbardziej pożądanych pracodawców w branży IT, a tak naprawdę sprawdzimy, dlaczego właśnie te, a nie inne firmy postrzegane są przez przez nich jako pożądane miejsca pracy. Warto także dowiedzieć się, czy praca, na przykład, w Google, Microsoft, czy IBM ma tylko jasne strony.
Poza atrakcyjnymi zarobkami, programiści szukają przede wszystkim możliwości rozwoju i chcą realizować ważne, innowacyjne projekty. Nic dziwnego, że szukają głównie firm, które są w stanie im to zapewnić. Często ważne są również wykorzystywane w pracy technologie. Niebagatelne znaczenie ma także atmosfera w pracy. Potwierdzają to badania i ankiety – idealne miejsca pracy to dla 91% respondentów firmy, które zapewniają unikalne know-how, nowoczesne narzędzia pracy (52%) i równowagę między pracą a życiem prywatnym (36%). Wśród pracodawców, którzy to wszystko zapewniają, od wielu lat wymieniane są ciągle te same firmy:
Google – czy tylko prestiż?
Jeszcze do niedawna koncern z Mountain View we wszelkich, szczególnie amerykańskich, rankingach bezapelacyjnie deklasował innych pracodawców. Mimo że ostatnio się to nieco zmieniło (w ostatnim rankingu portalu Glassdoor zajął dopiero 8 miejsce), nadal wielu programistów chciałoby tu pracować.
W oczach specjalistów IT Google to przede wszystkim prestiż, z ktorym wiąże się możliwość: uczestniczenia w projektach technologicznych na skalę globalną, kreowania nowych trendów technologicznych, rozwijania innowacyjnych rozwiązań i produktów, które będą używane przez miliardy ludzi na całym świecie. Google kojarzy się również z oryginalnym podejściem do pracowników, zapewniając im różne udogodnienia i rozrywkę (darmowe obiady i kawiarnie, darmowy parking, wycieczki, salon masażu itp.). Niech jednak nie zwiedzie nikogo ten prawie bajkowy sztafaż. Programiści podejmujący pracę w Google, stają pod ogromną presją, dołączają do bardzo ambitnego grona, gdzie panuje ogromna rywalizacja. Potwierdza to jeden z byłych pracowników koncernu w wywiadzie udzielonym Business Insider. Dodaje również, że wielu inżynierów zachowuje się bardzo arogancko w stosunku do współpracowników, wierzą, że są lepsi od innych i trudno z nimi merytorycznie dyskutować. Okazuje się, że wybić się tam mogą jedynie niezwykle utalentowane jednostki, które tworzą nieustannie coś nowego. Google stawia również na otwarte przestrzenie, w których trudno się skupić. Problem mogą mieć również programiści, którzy chcieliby wykonywać nawet część obowiązków zdalnie, bo na to Google raczej nie pozwala. Cóż, jak widać, nawet tak atrakcyjni pracodawcy również mają swoje wady.
Microsoft – nieustannie ciekawe wyzwania
Chociaż najlepsze czasy Microsoft wydaje się mieć za sobą, nadal jest firmą, w której chciałoby pracować wielu programistów. To właśnie koncern z Redmond zwyciężył w konkursie „Najlepsze Miejsca do pracy Polska 2015” Instytutu Great Place to Work w kategorii dużych firm (powyżej 500 pracowników), ale już w edycji z bieżącego roku Microsoft zajął drugie miejsce za Cisco Poland. Z drugiej strony w zestawieniu firm z najlepszymi przychodami Magazyn „Fortune” uplasował Microsoft na 25 pozycji i jest to najlepszy wynik tej firmy od lat. To pokazuje, że w Microsoft drzemie jednak duży potencjał. Wróćmy jednak do koncernu z Redmond jako pracodawcy.
Gabe Newell, współzałożyciel firmy Valve, bardzo pozytywnie wypowiada się o swojej pracy w Microsoft. Twierdzi, że spędzony tam kwartał nauczył go więcej niż studia na Harvardzie. Podobne zdanie ma wielu programistów. Praca w Microsoft to ciągle ciekawe wyzwania i udział w innowacyjnych przedsięwzięciach. Pracodawca ten stawia na efektywność działań i kładzie coraz większy nacisk na technologie związane z platformami chmurowymi.
Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu już niebawem, poznamy w niej kolejne miejsca pracy pożądane przez programistów.