Bulldogjob
Bulldogjob

Co motywuje programistę

Sprawdź, co tak naprawdę motywuje programistów do większego zaangażowania lub zachęca do zmiany pracy. 
25.01.20193 min
Co motywuje programistę

Motywacja jest corocznie brana pod lupę w wielu raportach odnośnie branży IT. Również w naszym obszernym badaniu uwzględniliśmy zapytanie odnośnie motywacji do zmiany pracy, jak i w odniesieniu do wyobrażenia idealnego pracodawcy.

Budowanie zaangażowania pracowników  i motywacja od lat należą do największych wyzwań działów HR, a największym orężem w walce o pracownika wciąż pozostają benefity pracownicze: programy prozdrowotne i oferta wellness, atrakcyjny design biura i dbanie o panującą w nim atmosferę, vouchery, czy możliwość pracy zdalnej.

Amerykański specjalista od zachowań ludzkich, Alfie Kohn, już kilkanaście lat temu pisał, popierając się szeregiem badań psychologicznych, że kreatywność i wewnętrzna motywacja mogą wręcz zanikać, gdy człowiek wykonuje pracę w zamian za nagrodę (pieniądze, wyróżnienie). Nagrody i bonusy nie załatwią więc tu całkowicie sprawy.

Ciekawym trendem jest coraz częściej zauważalne porzucanie idei work-life balance. Oznacza to koniec sztywnego podziału między pracą a czasem wolnym w myśl zasady, że praca - dzięki zapewnianym w niej warunkom i atmosferze - może umożliwiać realizację osobistych celów i rozwijanie zainteresowań. Można zwrócić uwagę, jak idea work-life integration wpasowuje się akurat w branżę IT. CTO Piotr Sarnowski wspominał kiedyś w artykule na naszych łamach o pasji, z którą podchodzą do kodowania programiści i możliwości korelacji prywatnych zamierzeń zespołu z celami biznesowymi.

Zanim przejdziemy do naszego ,,śledztwa'' dotyczącego motywacji devów trudno nam nie pominąć kolejnego pomysłu - tym razem HR-owców z chińskich firm informatycznych, gdzie ,,IT cheerleaderki'' stały się niemałym trendem. Przypominają programistom o kupionym przez nie lunchu, zagadują, grają w ping-ponga. W tamtym czasie motywacja i efektywność programistów drastycznie wzrosła.

No dobrze, teraz pytamy samych zainteresowanych: co jest dla nich najbardziej motywujące?

Rozwój

Okazuje się, że dla programistów rozwój to jedna z rzeczy kluczowych. Skoro deweloperzy są ambitni, łatwo się domyślić, że lubią poznawać nowe technologie, rozwiązania, języki. Dział HR może się więc wykazać ciekawymi szkoleniami. Czasem dobrze jest nauczyć się czegoś nawet bez związku z projektem, nad którym się pracuje.

Z drugiej strony również ważną rzeczą jest to, żeby programista miał w ogóle czas na rozwijanie nowych umiejętności w pracy. Idealnym rozwiązaniem byłoby to, gdyby mógł on zdobywać wiedzę realizując projekt, nad którym pracuje.

Z niektórych umiejętności pracodawca skorzysta w przyszłości, z innych – być może nigdy. Jedno jest pewne - zyska zadowolonego pracownika. Bo kiedy programista rozwija się dzięki wsparciu firmy, po prostu bardziej mu się chce.

Dobra pensja

Mimo wszystko, jedna z rzeczy najbardziej oczywistych, czyli zadowalające zarobki. Tego chyba nie trzeba szerzej komentować. Nawet jeśli lubisz swoją pracę najbardziej na świecie, to nie chodzisz do niej charytatywnie :)

Bycie docenionym

Czy lubię być chwalony? A kto nie lubi! Każdy jest mniej lub bardziej próżny. Jeśli wykonałem kawał dobrej roboty, chciałbym wiedzieć, że zostało to docenione. Co w tym złego?
Paweł, Programista Ruby on Rails

Z jakością pracy bywa różnie. Ale jeśli już człowiek zaangażuje się w obowiązki, a może nawet postara się bardziej, niż musi, trzeba to zauważyć. Podobnie, gdy poradzi sobie z trudnym zadaniem. Programiści muszą mieć poczucie, że są ważni w danym projekcie i dobrze wykonują swoje zadania. Czasami wystarczy po prostu im to powiedzieć.

Ciekawy projekt

- Potrafię skutecznie zmotywować się sam, jeśli dostanę ciekawy projekt do realizacji. Takie wyzwanie mnie napędza, daje kopa. Ale denerwuje mnie, kiedy ktoś ciągle mi przeszkadza, wtrąca się. Liczę na zaufanie, bo chcę sam pokazać, co potrafię.
Mariusz, Programista C# .NET

Jako jeden z czołowych motywatorów programiści wymieniają możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach. To dla deweloperów wyzwanie i szansa na rozwój. Chodzi o ambitne zadania wymagające pomysłowości i nieszablonowych rozwiązań. Takie projekty wyciągają z rutyny, pozwalają odświeżyć głowę - milej przychodzić do pracy z ciekawości, nie tylko z obowiązku. Oczywiście, czasem trzeba zrobić coś mniejszego, ale nawet wtedy powinna być to część znaczącej ciekawej całości. Dostrzeganie sensu w tym, co się robi, jest bardzo ważne. Najlepiej pokazać programiście szerszy obraz tego, nad czym pracuje i dać mu wolną rękę przy wyborze rozwiązania.

To tylko kilka najpopularniejszych czynników, które motywują deweloperów. Warto pamiętać, jak istotne są podstawowe kwestie: zapewnienie narzędzi oraz dokładny plan realizacji projektów.

<p>Loading...</p>