Na pandemii wszyscy tracą? Nie. Google zaoszczędził 1 mld dolarów
Minął już ponad rok od rozpoczęcia pandemii nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, wiele firm zdecydowało się wtedy na całkowite przejście na model pracy zdalnej. Wszyscy się tego mocno obawiali - tak radykalna zmiana mogła się wiązać ze spadkiem wydajności, mniejszą kontrolą wśród pracowników i możliwymi problemami osobistymi związanymi z brakiem work-life balance. Okazało się jednak, że praca zdalna ma dużo plusów - jednym z nich jest oszczędność pieniędzy, co możemy zaobserwować na przykładzie Google’a, któremu, według szacunków, uda się zaoszczędzić ponad 1 000 000 000 dolarów na fakcie, że wszyscy pracują zdalnie.
Jak Google oszczędził na pandemii
Firmie z Mountain View uda się zaoszczędzić nawet 1 000 000 000 dolarów rocznie, jeśli pracownicy dalej będą pracować zdalnie. Podczas pierwszego kwartału 2021 Alphabet Inc., czyli firma matka Google’a, zaoszczędził w porównaniu do zeszłego roku 268 000 000 dolarów na takich rzeczach, jak podróże służbowe i rozrywka dla pracowników. Firma twierdzi, że oszczędności są bezpośrednim rezultatem pandemii SARS-CoV-2. To wszystko rzeczywiście daje ponad 1 000 000 000 rocznie.
Google jest również znany ze swoich dodatków i udogodnień w biurach, takich jak stoły do masażu, darmowa kuchnia oraz różne wyjazdy rekreacyjne - wszystko to miało duży wpływ na ogólną kulturę pracy w Dolinie Krzemowej. Jednak w momencie, w którym pracownicy przeszli na pracę zdalną, to żadna z wyżej wymienionych przyjemności nie jest już potrzebna.
W 2013 swoją premierę miał również film pt. “Stażyści”, gdzie zagrali Owen Wilson oraz Vince Vaughn, w którym bardzo wyraźnie pokazana została kultura pracy w Google - można zaobserwować tam wiele z udogodnień i dodatków Google’a w akcji.
Google zyskuje na pandemii
Zyski Google’a ogólnie znacznie wzrosły w czasie pandemii. A to głównie ze względu na rozwój chmury obliczeniowej potrzebny do uruchamiania programów i usług, których użycie wzrosło podczas pracy zdalnej. Znacznie wzrosły też zyski z reklam YouTube’owych, ponieważ w domu ludzie częściej oglądali filmy wyświetlane na tym portalu - a co za tym idzie, częściej wyświetlały się treści, które były umieszczane przed filmami.
Teraz sytuacja się znowu poprawia, bo w wielu krajach restrykcje są luzowane - ludzie zaczynają więc chodzić do restauracji, sklepów, a nawet planują wakacje - zanim to jednak zrobią, to wchodzą w interakcję z usługami Google’a lub z reklamami wyświetlanymi za pośrednictwem Google.
Sytuacja zaczyna więc wyglądać coraz lepiej.
Praca zdalna w Polsce
Również w Polsce wiele firm przeszło w związku z pandemią na model zdalny. I pomimo że praca zdalna ma wiele plusów, to pracownicy raczej preferują model hybrydowy (43% respondentów), który jest niejako kompromisem między potrzebami pracownika i pracodawcy - możemy przeczytać w raporcie z badania społeczności IT 2021
Z drugiej jednak strony, tylko 2,2% respondentów mówi, że chce po pandemii wrócić całkowicie do biura. 47% twierdzi, że preferuje elastyczny model pracy, oznaczający trochę czasu spędzonego w biurze, a trochę czasu na pracę zdalną.
Podsumowanie
Niewątpliwie IT jest branżą, która najszybciej i najbardziej bezboleśnie przeszła na tryb pracy zdalnej. Całkowita praca zdalna ma też jak widać wiele wyraźnych plusów. Czy w przypadku Google’a nie zabierze im ona jednak pozycji fajnego i atrakcyjnego pracodawcy, na którą duży wpływ mają te wszystkie dodatki i udogodnienia, o których wspominaliśmy powyżej? Pewnie dowiemy się z czasem.
W każdym razie, pomimo tych wszystkich korzyści finansowych, Google planuje powrót do biura, jednak w modelu hybrydowym - mówi Ruth Porat, Chief Financial Officer Google’a.