Iwona Tur
Iwona TurCEO @ Bulldogjob

Myszki gamingowe. Nasz ranking.

9.09.20165 min
Myszki gamingowe. Nasz ranking.

Niedawno zaprezentowaliśmy Wam ranking najlepszych, według nas, krzeseł do biura (biorąc pod uwagę zdrowie kręgosłupa). W poniższym artykule zajmiemy się natomiast tematem dotyczącym bardziej czasu “po pracy”, a mianowicie myszkami dla graczy (i nie tylko). Po wielogodzinnych, wyczerpujących testach, udało nam się stworzyć listę dziesięciu myszek, które powinna wziąć pod uwagę każda osoba zainteresowana grami komputerowymi.

Na co należy jednak zwrócić uwagę przed zakupem myszki i jakie pojęcia warto znać?

DPI - dots per inch – Jest to jednostka (liczba punktów przypadająca na cal), którą stosuje się do ustalenia rozdzielczości urządzeń drukujących, skanujących i nagrywających obraz. Aby nie doszło no jakiś nieporozumień przedstawimy poniżej alternatywne nazwy tego pojęcia takie jak: PPI – points per inch, SPI – samples per inch, CPI – counts per inch.

Przyspieszenie – to wartość (podawana w G), przy której czujnik może bardzo dokładnie odczytywać dane, tak aby je przetworzyć na ruch kursora na ekranie komputera. Powyżej wartości granicznej istnieje możliwość pojawiania się błędów przy ocenie szybkości i kierunku ruchu.

Czujnik optyczny –  jest to sensor utworzony z diody oświetlającej podłoże i elementu światłoczułego, który odczytuje zmiany odbijających się od oświetlonej powierzchni promieni. Celem jest przede wszystkim odczyt prędkości i kierunku ruchu myszki.

Czujnik laserowy – to sensor zbudowany w taki sam sposob co czujnik optyczny. Różnica między nimi polega na tym, że  czujnil laserowy powinien być bardziej precyzyjny od optycznego.

Profil – to nic innego jak kształt myszki, od którego zależy jej przeznaczenie - dla użytkowników praworęcznych (są oni w większości) albo leworęcznych, albo profil uniwersalny dla wszystkich bez względu na predyspozycje. Od profilu myszki zależy również komfort korzystania z urządzenia.

Odświeżanie położenia – wartość, z jaką próbkowany jest ruch myszki. Im wyższa wartość, tym więcej danych można przetworzyć i wysłać do komputera, a co za tym idzie -  takie działanie wpływa na dokładność i płynność prowadzenia kursora po ekranie przy szybkich ruchach dłoni użytkownika.

Rozdzielczość – wartość określająca liczbę punktów na cal, którą jest w stanie przetworzyć czujnik optyczny i elektronika myszki. Im wyższa wartość, tym precyzyjniej powielone są nawet bardzo gwałtowne, jak i delikatne (dokładne) ruchy dłoni użytkownika myszy.

Rolka – kółko służące do komfortowego przewijania zawartości stron internetowych, długiej ilości tekstu w dokumentach lub jakieś zawartości, a także do zmiany broni czy ekwipunku bohatera.

Pamięć – każda mysz powinna ją mieć. Służy do zapisania swoich ulubionych parametrów. Po przełączeniu urządzenia do innego komputera, nie musisz jej kolejny raz ustawiać i dopasowywać. Ta funkcja jest przydatna dla tych osób, które często grają ze znajomymi lub uczestniczą t tzw. LAN Party.

Darkfield – to technologia firmy Logitech. Sensor odczytuje sygnały nawet wtedy, gdy pod powierzchnią, po której porusza się myszka, jest lustro lub szklana tafla – wiele, nawet najnowszych czujników, nie radzi sobie na takich powierzchniach i wymaga podkładek.

Poniżej przedstawiamy 5, naszym zdaniem, najlepszych myszek gamingowych.

Logitech MX Master

Szwajcarska firma Logitech wiedzie prym na rynku myszek. Laserowy model ma kilka istotnych zalet. Jest bezprzewodowy, dzięki czemu gracz nie jest ograniczony kablem (posiada system Bluetooth). Nie ma problemów z komunikacją między myszą a komputerem, także można od razu zapomnieć o kablu, który ciągle zawadza. Kolejna rzecz - jest możliwość podłączenia myszy radiowo (zasięg podłączenia to 10 metrów, więc jest to znacznie więcej niż przy innych modelach). Rozdzielczość wynosi 1600 DPI, co świadczy o tym, że można osiągnąć dobre wyniki w grach. Teraz pojawia się kwestia: jak długo należy ładować urządzenie?   Można się spotkać z opiniami, że czas oczekiwania jest krótki. Następnym pozytywnym aspektem myszki jest rolka. dzięki której można szybko przewijać dana treść.

Logitech G502

Model ten cechuje kilka funkcji, ważnych dla doświadczonych graczy. Istnieje możliwość dostosowania wagi, a także dokładnego wyważania myszy za pomocą systemu odważników w obudowie. Następną zaletą jest zdolność czujnika do przystosowania swojego działania do powierzchni, po której się porusza. Producent zapewnia również ustawianie czujnika, co może być przydatne dla każdego gracza. Rolka działa w dwóch trybach - bezwładnościowym i tradycyjnym. Można ją wychylać na boki, przez co gracz zyskuje dwa dodatkowe przyciski. Wybrane dane techniczne:

czujnik podczerwieni w rozdzielczości 200–12 000 dpi z maksymalnym przyśpieszeniem 40 G i prędkością maksymalną 7,6 m/s

taktowanie USB na poziomie 1000 Hz z 16-bitowym przesyłem danych na oś, gwarantujące 1-milisekundowy czas reakcji

Razer DeathAdder Chroma

Jest to solidnie wykonany model optyczny myszy. Konsument przy zakupie produktu otrzymuje pozłacane złącze USB, lekki kabel, a także gumowe antypoślizgowe boki.  Dodatkowym bajerem jest ciekawy system podświetlania oraz efekty optyczne, które sprawiają, że mysz nie tylko jest funkcjonalna, ale także fajnie wyglada. Urządzenie posiada ogromna rozdzielczość - 10 tys. DPI, dzięki czemu ruchy myszy są płynne i szybkie. Poza tym mysz świetnie sobie radzi z każdą  przekątną monitora (można swobodnie pracować/grać nawet na największych wyświetlaczach). Zaletą produktu jest wysoka kontrola nad nim (antypoślizgowy materiał).

SteelSeries Rival

To optyczna bezprzewodowa mysz (jej zasięg to 2 metry). Jest odpowiednia dla użytkowników mających małe i średnie monitory, ponieważ jej rozdzielczość wynosi 6500 DPI. Budowa myszy jest dobrze dostosowana dla posiadaczy dużych czy długich dłoni - mogą oni położyć całą dłoń na urządzeniu. Niska waga pozwala na bardzo szybkie ruchy, co może być przydatne podczas dynamicznych gier akcji czy w shooterach np. w CS. Producent żywotność myszy szacuje do 30 mln kliknięć.

Microsoft Sculpt Ergonomic

To niestandardowa mysz. Do gamingu się raczej nie nadaje, ale bardzo ceniona jest w pracy biurowej. Jest wysoka i ma okrągły kształt, przez co dłoń układa się w taki sposób, aby rozluźnić obciążony nadgarstek. Przy zwykłych myszach dłoń leży na urządzeniu, natomiast tutaj obejmuje je od lewej strony, a mały palec znajduje się na stole.  Jest również wyprofilowana część, na której należy położyć kciuk. Co prawda początkowo trudno przyzwyczaić się do wynalazku Microsoftu, ale po kilku dniach pracy użytkownik powinien zacząć odczuwać rzeczywisty komfort. Dodatkowo mysz jest wyposażona w kółko z funkcją przycisku (trzy położenia, środkowe lub na boki) oraz dodatkowe dwa przyciski (z boku), dzięki którym można przywrócić poprzednią stronę w historii przeglądarki, a także przycisk “Start” w systemie Windows . Należy tutaj wspomnieć, że oprócz wielu zwolenników, mysz ta ma również wielu zagorzałych przeciwników. Wydaje się to klasyczny przypadek “either you love it or hate it”.

Polecamy również zapoznanie się z naszym artykułem, dotyczącym krzeseł komputerowych, które również umilą granie. :)

<p>Loading...</p>