20.01.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Linux dla M1 Apple z kodem źródłowym na GitHubie

Pewnej amerykańskiej firmie udało się wprowadzić port Linuxa dla procesora krzemowego M1 Apple. Kod źródłowy jest dostępny na GitHubie.

Linux dla M1 Apple z kodem źródłowym na GitHubie

Corellium, amerykańska firma zajmująca się wirtualizacją rozwiązań opartych na ARM w chmurze, ogłosiła, że udało im się zaimplementować port Linuxa działający na procesorze M1 Apple. Organizacja ta była jedną z dwóch firm pracujących nad dostarczeniem działającego Linuksa dla nowych procesorów twórcy iPhone’a (ta druga to Asahi Linux), co jest zresztą teraz swoistym Świętym Graalem dla wielu twórców oprogramowania. 

Nawet sam Linus Torvalds przyznał, że chętnie zobaczyłby, jak jego system operacyjny działa na komputerach z krzemowymi procesorami Apple’a. 

A oto post od Corellium:

Obawy i rozwiązanie

Niestety wielu użytkowników narzekało, że nie ma dostępu do kodu źródłowego nowego Linuksa. Stąd obawy, że implementacja może się okazać czymś zupełnie nieprzydatnym, bo tak naprawdę nie ma GNU General Public Licence, czyli licencji wolnego i otwartego oprogramowania, której przyznanie zależy od czterech warunków. 

Pierwszy warunek zakłada wolność uruchamiania programu w dowolnym celu, drugi, wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb, trzeci, wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu, i czwarty - wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność.

Jeśli program nie spełnia chociaż jednego z powyższych warunków, to zostanie uznany za oprogramowanie zamknięte.

Co więcej, Chris Wade, czyli CTO firmy Corellium, powiedział, że port zostanie wydany na jeszcze innej licencji, niż GNU General Public Licence. Obawy były więc spore.

Wszystko jednak dobrze się skończyło, bo Wade dał właśnie znać, że Linux dla M1 Apple znajduje się obecnie na GitHubie

Specyfika

Wade zaznacza, że z wydania warto korzystać, jak jest się "zaawansowanym użytkownikiem" - a to ze względu na wiele niedopracowanych elementów, takich jak np. brak funkcji USB. Chris Wade obiecał jednak bardziej szczegółowe wydania w niedalekiej przyszłości.

A samego Linuksa od Correlium można pobrać tutaj

Podsumowanie

Praca wykonana przez firmę Corellium została doceniona przez firmę Asahi Linux. Co więcej, Wade twierdzi, że jego organizacja otrzymała sporą pomoc zarówno od Asahi Linux, jak i od inżynierów z PongoOS. Chris Wade ma również nadzieję, że nowo udostępniony kod źródłowy będzie bardzo przydatny dla tych, którzy też starają się stworzyć port Linuksa działający na procesorze M1 Apple. 

A jeśli chodzi o plany na przyszłość, to Corellium planuje obecnie wysłać kod maintainerom kernela, aby Ci umieścili go w jądrze Linuksa. 

<p>Loading...</p>