21.07.20163 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Kobiety w IT

Kobiety w IT

Najczęściej mają od 25 do 30 lat, a praca sprawia im ogromną satysfakcję i przynosi im wiele korzyści zawodowych. To obraz polskich kobiet w IT. Sprawdzamy, jak radzą sobie panie w obszarze nowych technologii.

IT należy do jednej z najszybciej rozwijających się branż na całym świecie, ale jest też mocno zdominowana przez mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać tam pań. Wręcz przeciwnie. W ostatnich latach widać nasilający się trend obecności kobiet w IT. Bardzo mocno zachęca również do tego Komisja Europejska, która podkreśla, że gdyby były one tak licznie obecne w branży informatycznej jak mężczyźni, PKB Unii Europejskiej mogłoby wzrastać nawet o dodatkowe 9 mld euro rocznie. Za większą obecnością kobiet w IT przemawia również prognoza Komisji Europejskiej - za 6 lat może brakować nawet miliona pracowników w branży informatycznej. Wszystko to pomimo że w takich krajach, jak Polska, informatyka należy od wielu lat do jednego z najpopularniejszych kierunków studiów, o czym pisaliśmy już w artykule „Uczelnie dla programistów – które najlepsze w Polsce?”. Sprawdzamy dziś zatem, jaka jest obecność kobiet w polskim IT oraz jaka jest ich sytuacja zawodowa.

Polskie IT w oczach kobiet

Ciekawych informacji o polskich paniach w branży informatycznej dostarcza raport „Kobiety w IT” przygotowany w 2016 roku. Dowiedzieliśmy się z niego, że 34% badanych Polek posiada już wykształcenie w dziedzinie IT (7% ma więcej niż jeden fakultet), a 14% jest dopiero w trakcie studiów informatycznych. 52% kobiet zatrudnionych w IT jest wieku 25-30 lat. Cechą charakterystyczną dla osób pracujących w obszarze nowych technologii jest mobilność. Aż 63% badanych pań zmieniło miejsce zamieszkania ze względów zawodowych.

Większość, bo 63%, kobiet w działach IT jest zatrudniona w firmach z branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej, a 11,5% - w podmiotach działających w marketingu i reklamie. Na trzecim miejscu uplasowała się bankowość i finanse (3,9%). Raport dostarcza także ciekawych informacji na temat stanowisk, jakie najczęściej zajmuje płeć piękna w IT. Okazuje się, że zatrudniane są przeważnie jako Software Developer (22,4%), Software Tester (10,9%), Project Manager (9,9%), Business Analyst (7,7%) i IT Consultant (7%). 42,4% pań zatrudnionych jest na umowę o pracę na czas nieokreślony, 18,6% - na czas określony, 13,4% wykonuje swoje obowiązki w formie samozatrudnienia, a 7,7% jako umowę zlecenie.

O zarobkach w branży IT pisaliśmy już w artykule „Wynagrodzenia w IT - na co mogą liczyć polscy programiści?”. Teraz warto sprawdzić, na jakie stawki najczęściej może liczyć płeć piękna. Okazuje się, że tylko 4,4% kobiet zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie, 11,7% otrzymuje wynagrodzenie do 7 tys. zł miesięcznie, 20,1% - do 5 tys. zł, a najwięcej (23,1%) zarabia do 3,5 tys. zł miesięcznie. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, kobiety w IT zarabiają więcej, gdy posiadają wieloletnie doświadczenie. Co ciekawe, aż 68% zatrudnionych pań w IT pracowało wcześniej poza branżą informatyczną.

Kobieta w IT się sprawdza

Obiegowa opinia, że branża IT jest idealna tylko dla mężczyzn, nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Kobiety doskonale sprawdzają się w obszarach związanych z informatyką. Często są bardziej skrupulatne i dokładne od mężczyzn. W wielu przypadkach bazują przede wszystkim na swoich kompetencjach, a rzadziej kieruje nimi impulsywne działanie. Doskonale planują one również zadania i nie mają problemu z egzekwowaniem pracy od podwładnych.

Ich dużym atutem jest także empatia i umiejętność rozładowywania sytuacji konfliktowych. Wiele osób podkreśla także, że obecność kobiet w firmach zdominowanych wcześniej przez mężczyzn bardzo pozytywnie wpływa na klimat pracy. Często również posiadają one wysokie umiejętności miękkie. Z drugiej strony nadal silne są stereotypy i wielu informatyków nie może wyobrazić sobie koleżanek w zespole. Jednak kobieta może być równie dobrym programistą jak mężczyzna.

Na koniec warto podkreślić, że nawet same kobiety dostrzegają coraz wyraźniej zmiany w mentalności osób pracujących w obszarze IT, chociaż oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. Według przytaczanego wcześniej raportu, 44% pań nigdy nie musiało mierzyć się z przeciwnościami zawodowymi, wynikającymi z ich płci. Tylko 8% badanych przyznało, że jest im trudniej w zawodzie z powodu tego, że są kobietami. Miejmy nadzieję, że ten odsetek będzie szybko spadał, czego gorąco życzymy wszystkim paniom z branży informatycznej.      

<p>Loading...</p>