30.11.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

JetBrains Aqua – duże nowe IDE do automatyzacji testów

Można już testować nowe IDE JetBrains Aqua służące do automatyzacji testów oprogramowania.

JetBrains Aqua – duże nowe IDE do automatyzacji testów

Portfolio czeskiego JetBrains rozrasta się w imponującym tempie. Już dziś poza flagowym IntelliJ IDEA firma rozwija między innymi pythonowe PyCharm. ale też PhpStorm, RubyMine, Goland oraz wiele innych. W ostatnim czasie uruchomiono także publiczne testy JetBrains Fleet, nowego edytora, który ma ambicję stanowić konkurencję dla Visua Studio Code.


Ale JetBrains nie osiada na laurach i już zapowiedziało kolejny produkt. Tym razem jest to Aqua, zintegrowane środowisko programistyczne, które ma za zadanie sprzyjać automatyzacji testów oprogramowania.

JetBrains Aqua – nowe IDE dla testerów

JetBrains Aqua to zarówno pełnoprawne samodzielne zintegrowane środowisko programistyczne przeznaczone do testów, jak i  wtyczka, która pozwala korzystać z nowych możliwości w pozostałych narzędziach deweloperskich JetBrains. Już teraz można sprawdzić nowe IDE dzięki ogólnodostępnej wersji testowej, którą pobrać można z oficjalnej strony projektu.

JetBrains Aqua


Choć Aqua nie jest jeszcze nawet dostępna w wersji stabilnej, to już dziś może robić wrażenie funkcjonalnością. JetBrains wykorzystało doświadczenia z innych IDE i już teraz dostarczyło kompleksowe, wielomodułowe IDE obsługujące wiele języków i pozwalające przeprowadzać zróżnicowane testy. 

Już teraz IDE obsługuje następujące języki programowania: Java, Kotlin, Python, JavaScript, TypeScript oraz SQL, a można oczekiwać, że w miarę jego rozwoju lista będzie się wydłużać.

Funkcje i możliwości JetBrains Aqua

Wśród modułów Aqua znalazł się zestaw frameworków służących do przeprowadzania testów jednostkowych, m.in. JUnit, TestNG, Pytest, Jest czy Mocha. Dostęny jest nawet zaawansowany kreator pozwalający przeprowadzać testów interfejsów użytkownika – wybrać można zarówno buildery (Maven lub Gradle) jak i silniki pozwalające uruchamiać test (JUnit i TestNG).

JetBrains Aqua


Wśród pozostałych komponentów Jetbrains Aqua znalazł się między innymi wbudowany klient HTTP, Web Inspector pozwalający na automatyzację testów aplikacji przeglądarkowych, nie zabrakło też obsługi API Selenium, integracji z Dockerem oraz wszytej bazy danych. Słowem, mamy do czynienia z kompleksowym IDE integrującym wiele powszechnie wykorzystywanych narzędzi testerskich w jednym miejscu.

Nie jest jeszcze jasne, jak będzie licencjonowane JetBrains Aqua. Oczywiście w bieżącej fazie testów z IDE można korzystać za darmo, niemniej docelowo – podobnie jak ma to być ze wspomnianym edytorem Fleet – za dostęp do narzędzia trzeba będzie płacić w modelu subskrypcyjnym.

<p>Loading...</p>