8.11.20215 min
Bulldogjob

Bulldogjob

JavaScript Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia JavaScript Developer w zależności od stażu, formy i miejsca zatrudnienia.

JavaScript Developer - praca i zarobki w Polsce

Pamiętacie te czasy, gdy nie dało się napisać jednego/wspólnego kodu w JavaScript dla różnych przeglądarek, ponieważ każda go inaczej interpretowała? A może dopiero planujecie wstąpić w szeregi specjalistów JS-a, głównej domeny frontendowców? Niezależnie czy jesteście już starymi wyjadaczami, czy dopiero aspirującymi adeptami tej sztuki tajemnej zaklinania stron www to artykuł powinien Was zaciekawić.

Znajdziesz w nim informacje o średnich zarobkach developera JavaScript w odniesieniu do stażu i sytuacji na rynku. Odniesiemy się również do umiejętności, jakie powinien posiąść specjalista JS-a oraz o wymaganiach, z jakimi zmaga się każdego dnia. 


Poniższe treści oparliśmy o dane zebrane od 7 000 specjalistów szeroko rozumianej branży IT, które opublikowaliśmy zbiorczo w raporcie z Badania społeczności IT 2021. Niebawem ponownie poprosimy Was o opisanie swojej sytuacji zawodowej w edycji 2022 r., byście zawsze mieli punkt odniesienia do sytuacji na rynku. Liczymy na Was Towarzysze ?

JavaScript w pigułce

Krótka wstawka dla świeżaków, którzy dopiero myślą o tej ścieżce, zatem jeśli to wiesz skipnij tekst do kolejnego nagłówka — zagadnienia finansów ?. 

JavaScript powstał w latach 90. i jest językiem skryptowanym (to co innego niż Java). Od lat utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych języków programowania w Stack Overflow. 

Jest wielofunkcyjny i relatywnie szybki, dlatego znajduje zastosowanie we frontendzie przy tworzeniu szkieletów oraz designu stron internetowych — tak niezbędnych już w życiu cyfrowym każdego człowieka. Dzięki kolejnym frameworkom i narzędziom ułatwiającym pracę programistów też znajduje zastosowanie w backendzie. 

Z naszego badania wynika, że większość programistów zaczynała swoje przygody w IT od C++ (27%) i Javy (17%), natomiast na JavaScript na pierwszy ogień zdecydowało się ledwie 6,4% ankietowanych. Nie zmienia to jednak faktu, że uczycie się go na późniejszych etapach swojej pracy, ponieważ do jego znajomości przyznało się aż 61% czytelników bulldoga — zajmując przy tym 2 lokatę na podium. Co więcej, 17% uczestników badania zadeklarowało, że w najbliższym czasie pragnie ten język poznać, zajmując w ten sposób zaszczytne 3 miejsce ex aequo z Kotlinem i Go.

Prawie połowa uczestników badania, a dokładniej 47% uczestników potwierdziła, że zna JavaScript bardzo dobrze i posługuje się nim na co dzień. Mimo tego również 20% osób wskazało, że to najbardziej irytujący język, z jakim muszą pracować.

Też tak macie? Dajcie znać w komentarzu, co wpływa na Waszą relację Love/Hate z JavaScriptem ?

Czy warto iść w tym kierunku? Decyzja należy do Was — obczajcie kwestie przyszłych finansów.

Pogadajmy o pieniądzach

Podobno szczęścia nie dają, ale bez nich ciężko żyć, zatem pogadajmy o finansach, jakich może się spodziewać developer JavaScript. Dla przeciętnego zjadacza chleba, dla którego “IT” to tylko modny skrót - “programista” powinien zarabiać na starcie ok. 3800 zł netto. 

Na szczęście rzeczywistość jest bardziej optymistyczna, dlatego zależnie od umowy możecie się spodziewać średniej pensji między 5 000 - 14 000 zł. Nie wiemy jak Wam, ale nam ulżyło ?

Wracając do Developerów JavaScript — na umowie o pracę średnie wynagrodzenie wynosi ok. 6900 zł netto (na rękę), natomiast przy współpracy B2B netto na fakturze inkasujecie ok. 12 400 zł. Szczegółowo parametry dla programistów możecie sprawdzić tutaj.

Na tym etapie warto wspomnieć, że zależnie od tego, jaką “specjalizację” wybierzecie, firmę i projekty, które będziecie współtworzyć — te kwoty mogą być oczywiście różne.

Również przy określeniu widełek wynagrodzenia uwzględniamy doświadczenie specjalisty. Żeby była jasność — mamy na myśli zaradność, radzenie sobie z problemami, szukanie rozwiązań i ogólną wiedzę, a nie zasiedzenie i klepanie w kółko tego samego kodu.

Oczywiście znamy pracodawców, którzy mogą Wam zaoferować lepsze stawki (nawet 28 000 zł). Jeśli jesteście gotowi na nowe wyzwania — wiecie co robić ??. Co ciekawe, aż 30% naszych ankietowanych wskazało, że zmienia pracę co 2 lata, 18% zostaje w firmie na 3 lata, a ledwie 18% decyduje się na przesiedzenie 5 lat w jednym miejscu. 

Mówią na mieście, że warto chodzić co jakiś czas na rozmowy kwalifikacyjne, by nie wypadać z rynku pracy. Natomiast firmę powinno się zmieniać co najmniej co 5 lat, by wyrównać stawki. Co o tym myślicie? Czekamy na Wasze przemyślenia w komentarzu ?

Skille JavaScript Developera

Poza oczywistymi oczywistościami jak znajomość JavaScripta oraz umiejętnością wyszukiwania właściwych sformułowań powinieneś znać m.in. systemy unix, korzystać z HTMLa i CSSa, ogarniać SaaSa, GITa, Webpacki i ES6. Na pewno nie zaszkodzi znajomość Reacta, aplikacji webowych i interfejsów graficznych. 

Oczywiście poza suchą teorią niezbędna jest też praktyka. Pamiętajcie, by w CV pochwalić się projektami, w jakich braliście udział, a najlepiej przygotować z nich własne portfolio. 


Pracodawcy cenią sobie kandydatów, którzy posiadają poniższe cechy:

  • cierpliwość w dążeniu do celu,
  • chęć szukania rozwiązań — nie problemów,
  • analityczne myślenie,
  • komunikatywność,
  • otwartość na zmiany,
  • chęć uczenia się i rozwoju.


W skrócie ludzi potrafiących pracować mądrze, a niekoniecznie żmudnie. Zawsze możecie też wspierać się studiami lub licznymi kursami czy to podyplomowymi, czy też z popularnych platform. Polecamy też zbierać doświadczenie uczestnicząc w licznych hackatonach, eventach dedykowanych dla programistów i ogólnie udziałem w otwartych projektach. Możecie też poznać społeczność poprzez liczne meetupy organizowane w większych miastach, by przegadać z innymi ważne dla Was tematy.

Dla zobrazowania skali zapotrzebowania na programistów, zapytaliśmy Was, w jakiej “specjalizacji” siedzicie dotychczas. Zarówno w Backendzie jak i Frontendzie przydaje się JavaScript ?

W zakresie najpopularniejszych frameworków/bibliotek możemy podpowiedzieć, że wśród naszych czytelników wygrał React. 

Przyznajemy, mieliśmy pewny niedosyt, dlatego dopytywaliśmy, co jest dla Was ważne w pracy i co Was motywuje do sięgania po więcej. Wyniki były zaskakujące, ponieważ wskazaliście na pierwszym miejscu Wasz rozwój i chęć poznawania nowych narzędzi, a dopiero potem stawki. Wzruszyliśmy się też, gdy aż 66% ankietowanych wskazało, że programuje, ponieważ to po prostu Wasza pasja ?.

Serce rośną, gdy widzimy, że nie spoczywacie na laurach i chcecie rozwijać skrzydła. Sprawdzacie nowości, szukacie nowych rozwiązań, dzięki czemu coraz częściej jesteście rekrutowani przez zagraniczne firmy z możliwością relokacji.

Michaszki na koniec

Zarówno z corocznego badania IT, Top Techa oraz naszych własnych doświadczeń wiemy, że atmosfera pracy jest bardzo ważna. Z tego względu podrzucamy Wam jako ciekawostkę zbiór tematów do rozmów pomiędzy taskami — bo przecież nie samymi kodami człowiek żyje ?

Pamiętajcie, że dobrymi (a tym bardziej złymi ?) memami należy dzielić się ze światem. My też się nie pogniewamy za podsyłanie fajnych obrazków ?

Jeśli macie jakieś przemyślenia do powyższych zagadnień, a może chcielibyście coś do nich dodać to czekamy na Wasze komentarze ?

<p>Loading...</p>