Jak zostać Seniorem - odpowiada Customer Support Engineer
W dzisiejszych czasach „Senior” to bardzo względna pozycja. W niektórych firmach to konieczne 10 lat doświadczenia, a w niektórych wystarczą tylko 3 lata, przy dobrej znajomości danej technologii. Czwórka Seniorów z firmy Ericsson odpowiedziała na nasze pytania, jak doszli do swoich obecnych stanowisk oraz co to za sobą przyniosło.
Czwarta osoba, która pojawia się w tym cyklu, to Agnieszka Kotowicz-Pogoda - Customer Support Engineer.
Kim dla Ciebie jest Senior? Co rozumiesz przez ten tytuł?
AKP: Zacznę od tego, że moje stanowisko to Customer Support Engineer i formalnie nie mam w swoim tytule słowa „Senior”. Nie zmienia to faktu, że pracuję już bardzo długo w Ericsson, znam nasze portfolio i wykonuję codziennie zadania, z którymi „Junior” by sobie nie poradził.
Bycie Seniorem, to przede wszystkim dojrzałość zawodowa i utożsamianie się z wartościami firmy oraz chęć wykonania swej pracy jak najlepiej. Tak, aby usatysfakcjonować klienta, a nie tylko przesiedzieć w biurze od 8 do 16.
Czy był w Twojej karierze moment, kiedy wyraźnie musiałaś zdecydować, w którym idziesz kierunku?
AKP: Zaczęłam pracę we wsparciu klienta już ponad 2 lata temu i to był ten punkt zwrotny w mojej karierze. W tamtym momencie mogłam albo kontynuować ścieżkę developerską, albo wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś kompletnie innego. Dzisiaj na pewno tego nie żałuję.
Co poza wspieraniem klienta może robić doświadczony Customer Support Engineer?
AKP: W przypadku naszego obszaru, bycie doświadczonym inżynierem oznacza, że ma się na koncie ukończonych wiele projektów z różnych dziedzin i z różnymi klientami. Dopiero ta szeroka wiedza pozwala na podjęcie bardziej wymagających wyzwań, np. w obecnym projekcie LTE albo w bardzo szybko rozwijającym się 5G.
Jakie są atuty bycia Seniorem poza wynagrodzeniem?
AKP: Bycie Seniorem pozwala na wykonywanie bardzo ciekawej pracy. Nie mam tu na myśli, że każda początkująca osoba ma tylko nudną pracę, ale raczej to, że zanim przejdzie się do bardziej interesujących projektów, trzeba bardzo dużo się nauczyć. Te pierwsze miesiące/lata - w każdej branży - mają charakter bardziej „wychowawczy”. To wtedy dowiadujesz się, czy ten obszar jest dla Ciebie, czy raczej trzeba się rozejrzeć za czymś innym.
Skoro pracuję już tyle lat w projektach telekomunikacyjnych, można się domyślić, że ta tematyka mnie mocno ciekawi, chcę nadal rozwijać swoją wiedzę i kompetencje. Dla Seniora jest to łatwiejsze, bo kolejne nowe informacje dodaje się do już posiadanej wiedzy i doświadczenia.
Jak dzielić się wiedzą, jednocześnie wykonując swoje obowiązki?
AKP: Praca we wsparciu klienta wiąże się z wyszukiwaniem informacji z wielu dostępnych źródeł. Dzielenie się wiedzą pomiędzy członkami zespołu, jest kluczowym elementem naszej pracy. Jeszcze niedawno nasz polski oddział wsparcia klienta był niedoświadczony i nieliczny. Jednak obecnie dołącza do nas wiele osób i wdrażanie nowych członków zespołu do codziennych zadań jest naszym wspólnym obowiązkiem. Jeśli my im nie pomożemy, to wszyscy na tym stracimy.
Dzielimy się wiedzą poprzez shadowing (czyli osoba doświadczona wykonuje swoje zadania, a druga osoba obserwuje i uczy się na konkretnych przykładach) i „mentoring” (kiedy osoba niedoświadczona wykonuje swoje zadania, ale ma przypisaną dedykowaną osobę, która podpowie, jak kontynuować pracę, jeśli wyniknie taka potrzeba).
Czy spotkałaś się ze szklanym sufitem w IT? Szklany sufit to możliwy awans, który w praktyce się nie wydarza. Jeśli tak, to jak myślisz, dlaczego tak się dzieje?
AKP: Nie spotkałam się w naszej firmie ze szklanym sufitem i myślę, że raczej to nie nastąpi. Ericsson ma wysoką kulturę pracy, dużą różnorodność wśród pracowników i nie możemy sobie pozwolić na wykluczenie z awansu kogokolwiek, kto na niego zasługuje.
O autorze:
Agnieszka Kotowicz-Pogoda pracuje w Ericsson od 2011 roku. Zaczęła od stanowiska Junior Software Developera aż do Senior Software Developera. Później przeszła do projektów, które dotyczyły tematyki LTE. Obecnie pracuje na stanowisku Customer Support Engineera. Mówi o sobie, że nie lubi nudy, ale za to uwielbia podróżować i próbować różnych smaków. Jest osobą otwartą na nowe doświadczenia.