Sandra Baruffi
MadMountain
Sandra BaruffiJunior IT Project Manager @ MadMountain

Jak napisać CV Project Managera

Sprawdź, jak napisać CV Project Managera, chcąc rozpocząć pracę na tym stanowisku w branży IT.
17.02.20226 min
Jak napisać CV Project Managera

Coraz więcej osób szuka swoich szans w branży IT, ucząc się m.in. programowania, robiąc certyfikaty na testerów czy szkoląc się w kierunku cyberbezpieczeństwa. Szukając ścieżki rozwoju w IT, nie można zapominać o roli w zespole, jaką jest Project Manager. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, co należy do obowiązków Project Managera, jakie cechy charakteru i osobowości pomagają w codziennej pracy, czy wiedza techniczna jest niezbędna oraz co uwzględnić w CV, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy na tym stanowisku.

Kim jest Project Manager?

Odpowiedź na to pytanie może nie być dla wszystkich oczywista. Osoba pracująca na tym stanowisku często nazywana jest “ogarniaczem”, co nie tłumaczy wprost jej obowiązków. Pytanie zatem brzmi, czym w zasadzie zajmuje się Project Manager i co wnosi do zespołu?

Do najważniejszych zadań Project Managera należy m.in.:

 • zarządzanie projektem począwszy od fazy jego rozpoczęcia na etapie pierwszych rozmów z interesariuszem po jego zakończenie oraz utrzymanie,
 • reprezentowanie zespołu przy wszelkich spotkaniach biznesowych, dbając o zawarcie wszystkich korzyści biznesowych,
 • dostarczanie korzyści oraz przyrostu na czas zgodnie ze scenariuszem i harmonogramem projektu,
 • rozwiązywanie problemów i w miarę możliwości wyprzedzanie ryzyk albo zarządzanie nimi,
 • dbanie o komunikację z zespołem, interesariuszami, osobami z organizacji.


Polecając książkę Jurgena Appelo “Zarządzanie 3.0, Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile” dzięki niej w 3 krótkich punktach można podsumować co robi Project Manager:

 1. rozwija projekty i zespół
 2. chroni projekt i zespół przed możliwym ryzykiem


  3.kieruje projektem i dba o przebieg prac zespołu   
   


Źródło: Książka “Zarządzanie 3.0, Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile” Jurgena Appelo oraz infografiki z Flaticon

Cechy dobrego Project Managera

Zaczynając od tej bardziej miękkiej strony, Project Manager to osoba, która:

 • dba mocno o relacje w zespole oraz pielęgnuje komunikację z interesariuszami. Powinna wiedzieć “wszystko” co dzieje się w środku oraz to, co jest poza zespołem,
 • jest nastawiona na cel i samodoskonalenie się,
 • jest ciekawa świata i zmieniających się trendów w biznesie, w którym się znajduje (PM, który jest na bieżąco, pewniej porusza się w relacjach z klientami oraz z zespołem),
 • dba o kwestie związane z motywacją, coachingiem, rozwiązywaniem konfliktów, 
 • nie boi się ryzyka i potrafi nim zarządzać.

Co zatem z umiejętnościami technicznymi?

Czy Project Manager musi być naprawdę techniczny? Wszystko zależy tak naprawdę od organizacji, branży czy też wymagań interesariuszy. Są firmy, które mając kierownika projektu bez umiejętności i wiedzy technicznej, raczej nie osiągnęłyby sukcesu. Mam tu na myśli branżę budowlaną, automotive czy medyczną. Są wysoko specjalistyczne, więc wymóg wiedzy jest tu kluczowym elementem, by kierownik mógł porozumieć się w swoim specjalistycznym środowisku.

Reprezentując branżę IT, która tak prężnie się rozwija na przełomie kilku lat, warto przytoczyć cytat, w którym ktoś to przewidział dawno temu:

“Wkrótce będzie możliwe bezprzewodowe wysyłanie informacji na cały świat, tak, że każdy człowiek będzie mógł to robić przy pomocy małego urządzenia noszonego przy sobie.” - Nikola Tesla, „New York Times” Popular Mechanics, październik 1909.

Powiecie, że przecież IT jest również specjalistyczne i bardzo techniczne. Macie rację, owszem jest! Pytanie tylko, czy w zgodzie z nurtem agile, kierownik projektów IT musi technicznie podejść do tematu i czy koniecznie musi pisać kod?! Wydaje mi się, że prawda leży pośrodku. Moim zdaniem PM w IT:

 • ma sporo cech miękkich, ale zna świat IT od podszewki i umie rozmawiać z technologicznym zespołem, który z natury jest techniczny (pisze kod, tworzy tysiące powiązań, testuje w zgodzie z różnymi scenariuszami, zna się na klasach równoważności itd.),
 • nie pisze kodu, przynajmniej nie powinien. Ma zajmować się zarządzaniem, motywowaniem, chronieniem i dostarczaniem, 
 • jest twarzą zespołu podczas spotkań z klientem. To on bierze odpowiedzialność za zespół, za przyrost albo jego brak, 
 • warto, by wiedział, co to jest GitHub, snake case, build, API itd., by wiedział, jak się komunikować, pisać zadania, przedstawić projekt w scenariuszu czy harmonogramie, 
 • przede wszystkim rozumie się z zespołem. Mowa jest swego rodzaju kodem. Każdy z nas ma inny. Słuchając swojego rozmówcy, w istocie dekodujemy po naszemu to, co powiedział. Pracując w zespole IT, PM trafia na różne osobowości. Jego zadaniem jest sprawić, by ze sobą dobrze współgrały, rozumiały się.


Podsumowując, w naszym świecie Project Manager nie zawsze musi być technikiem, czyli byłym programistą, ale na pewno osobą z dużą dawką cech miękkich opartą na wiedzy ze świata IT oraz z procesów zarządzania projektami i różnymi metodykami. Bez tej wiedzy może być ciężko.

Jak napisać CV Project Managera?

Oto 8 punktów, o których warto pamiętać. To dobre praktyki dotyczące napisania CV na stanowisko Project Managera. Zaczynamy!  


1. Bądź sobą

Nie wymyślaj pięknych bajek. Napisz CV po swojemu, a nie z formatek dostępnych w sieci. Oczywiście dostosuj język, by był średnio formalny, ale jednak by zawierał informacje związane z zarządzaniem projektami i z opisem doświadczenia na podobnym lub tym samym stanowisku.


2. Pisz o swoich sukcesach

Opisuj swoje sukcesy, popieraj je liczbami lub statystykami, jeśli masz takie w doświadczeniu. Jeżeli dopiero chcesz zacząć pracę w IT, spróbuj pochwalić się czymś, co może wskazywać na Twoje zaangażowanie i umiejętność organizowania czasu swojego i innych.


3. Opisz swoje dotychczasowe doświadczenie

Jeśli posiadasz doświadczenie zawodowe, opisz w krótkich punktach, czym się dotychczas zajmowałeś. Skup się na takich aspektach jak zespół, dotrzymywanie terminów czy efektywność pracy. 


4. Napisz, jakie znasz sposoby zarządzania projektami

Nie zawsze musi być to Scrum. Są też inne takie jak Kanban, Scrumban, Waterfall czy też Lean. Zanim napiszesz w swoim CV o znajomości powyższych metod, warto rzeczywiście się z nimi zapoznać, aby na rozmowie rekrutacyjnej uniknąć trudnych pytań. 


5. Wymień swoje umiejętności miękkie

W miękkich skillach skup się na cechach, jakie posiadasz, które Twoim zdaniem pomogą Ci w komunikacji z zespołem, klientami i w pilnowaniu przebiegu prac nad projektem. Mogą to być np.: łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość, wyrozumiałość, umiejętności negocjacyjne, skrupulatność, nastawienie na cel, zwinność, umiejętność motywowania, asertywność i wiele podobnych, które posiadasz w zasobie swojego charakteru i umiejętności.


6. Wymień narzędzia, które znasz 

W skillach technicznych wpisz narzędzia, jakimi się posługujesz lub posługiwałeś i czujesz, że wiesz, jak z nich korzystać. Przydatna jest bardzo znajomość takich narzędzi jak: Jira, Confluence, Trello, Asana, Excel, Jamboard, Miro czy Mural i wiele innych. 


7. Potwierdź swoją wiedzę certyfikatami

Jeśli posiadasz już jakieś certyfikaty, to warto umieścić je w swoim CV. Może być to PSM I, AgilePM czy te z SMC. Certyfikat znajomości języka też jest kluczowym elementem. Jeśli nie posiadasz takowych, to może byłeś na wartościowym szkoleniu dotyczącym zarządzania projektami, zarządzania ryzykiem, zarządzanie zespołem czy motywacją - dopisz również to. 


8. Nie zapominajmy o językach obcych 

Komunikacja to podstawa. Wpisz języki obce, jakie znasz, razem z ich poziomem znajomości, np. B2. 

Podsumowanie

Project Manager to osoba o dość szerokim spektrum cech miękkich i technicznych. Dobry Project Manager to także osoba, która wie, co robi i jest pewna swoich decyzji. 

Rynek IT jest bardzo różnorodny. Wchodząc do tego świata, warto na samym początku zaczerpnąć wiedzę o tym, jaki ten świat jest, brać udział w spotkaniach społeczności, spróbować swoich sił w webinarach, czy ogólnodostępnych kursach i szkoleniach. Poczytać o ścieżkach rozwoju, jakie ten świat oferuje, począwszy od Testera, Programisty, UX/UI Specialist po Project Managera, Scrum Mastera czy Product Managera. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. By poznać bliżej społeczność IT, zachęcam do zapoznania się z Raportem z Badania Społeczności IT 2021. Jeśli chcesz wziąć udział w najnowszej edycji, to wypełnij ankietę tutaj.

<p>Loading...</p>