Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

Jak działa pierwsza rzetelna baza z opiniami o firmach IT

Sprawdź, w jaki sposób zapewniamy wiarygodność opinii o firmach publikowanych na Bulldogjob.
27.12.20225 min
Jak działa pierwsza rzetelna baza z opiniami o firmach IT

Jak pewnie nie umknęło Waszej uwadze, byliśmy w ostatnim czasie zainteresowani Waszymi doświadczeniami w zakresie obycia z portalami akumulującymi opinie o pracodawcach w IT, głównie operującymi w Polsce. Byliśmy też zajęci tworzeniem produktu, który rozwiąże ewentualne problemy w tej kwestii.

Wzięliśmy pod uwagę Waszą aktywność, czyli komentarze, spostrzeżenia, często uzasadnione wyrazy frustracji dotychczasowym brakiem podobnego miejsca w Sieci. W rezultacie powstało miejsce, które dzięki relatywnie świeżym w tym segmencie mechanizmom, pozwoli przedstawić coś nowego.

Opinie na Bulldogjob są pierwszą w swoim rodzaju platformą akumulująca opinie o firmach działających w polskim IT. Czas zatem wyjaśnić, w jaki sposób postaraliśmy się zażegnać najczęściej występujące wątpliwości kierowane wobec dotychczas dostępnych rozwiązań tej klasy. 

Co jest nie tak z opiniami?

Wśród komentarzy dotyczących problemów współczesnych serwisów z opiniami można wytypować kilka powtarzających się najczęściej i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że są one ze sobą ściśle powiązane i wynikają jeden z drugiego. Można je nawet zbiorczo zakwalifikować jako ogólne problemy z wiarygodnością.

Użytkownicy nie spodziewają się, że opinie publikowane w serwisach będą rzetelne. Często spotykają się z sytuacjami, w których to sami pracodawcy wystawiają sobie pozytywne opinie lub kupują takie usługi, jak usuwanie nieprzychylnych komentarzy. Kolejną obawą jest to, że serwisy z opiniami mogą stać się polem bitwy dla konkurujących ze sobą firm zasypujących się wzajemnie negatywnymi opiniami.

Kolejnym problemem jest to, że dowolną opinię o jakiejkolwiek firmie może opublikować w zasadzie każdy. Często brakuje choćby elementarnej weryfikacji, a moderacja często ogranicza się do usuwania opinii naruszających regulamin lub też na żądanie firm. Komercyjna współpraca pomiędzy administracjami serwisów i firmami to kolejny problem.

Często zwracano także uwagę, że w serwisach z opiniami pojawiają się głównie te negatywne, brakuje zaś konstruktywnych i merytorycznych opinii, które rzeczywiście mogłyby się przełożyć na to, czy ktoś zdecyduje się na aplikację w danej firmie lub nie.  

Co zrobiliśmy, aby było lepiej?

Świadomość występowania tych problemów pozwoliła nam je rozwiązać w sposób kładący nacisk na możliwe jak największe zwiększenie wiarygodności publikowanych opinii. Na pierwszy ogień poszła weryfikacja – opinie na Bulldogjob posiadają system podwójnej weryfikacji zapewniający wysoką wiarygodność wszystkich publikowanych opinii.


Autentyczność – dwustopniowa weryfikacja

Do procesu weryfikacji opinii wykorzystywane jest konto na LinkedIn – w pierwszym etapie należy podać do niego link. Następnie, w etapie drugim, za pośrednictwem prywatnej wiadomości dostarczana jest prośba o potwierdzenie, czy to właśnie Ty publikowałeś opinię w naszym serwisie. Co ważne, całość jest anonimowa, profil na LI jest wykorzystywany tylko do weryfikacji, także weryfikacji tego, czy pracownik faktycznie jest zatrudniony w dziale IT. Jednocześnie informacja o stanowisku pochodząca z LinkedIn jest do wglądu tylko dla nas i nie będzie w żadnym zakresie publikowana, nie ma także obowiązku informowania o stanowisku w ankiecie służącej przesłaniu opinii.

Do negatywnej weryfikacji może dojść w sytuacji, gdy użytkownik nie potwierdzi swojej tożsamości w drugim etapie, czyli wiadomości prywatnej, bądź też, gdy wśród jego pracodawców na LinkedIn nie została wymieniona firma, której opinię chce wystawić. Oczywiście odrzucane są także wszystkie treści zawierające wulgaryzmy czy mowę nienawiści.


Wiarygodność – nie zarabiamy na opiniach

Opinie Bulldogjob stanowią pierwszy taki serwis w swoim rodzaju także dlatego, że edytowanie czy też „cenzurowanie” opinii przez samych pracodawców jest zwyczajnie niemożliwe. Kwestię tę należy omówić z dwóch perspektyw: biznesowej i technicznej. W żaden sposób nie spieniężamy i nie będziemy spieniężać działu z opiniami. Firmy w naszej bazie nie mają żadnej możliwości wpływania na treść publikowanych opinii – mogą to natomiast robić autorzy samych opinii, oczywiście wtedy, jeśli publikowali je jako zalogowani użytkownicy. 

Celem całego przedsięwzięcia jest zbudowanie merytorycznej bazy opinii na temat pracodawców IT, a nie zarabianie pieniędzy. Te pozyskujemy w inny sposób: dzięki sprzedaży ofert pracy, akcjom employer brandingowym oraz publikacji branżowych artykułów. Możemy sobie pozwolić na to, by firmy nie mogły moderować opinii, edytować ich, ani usuwać, choć oczywiście mogą na nie odpowiadać w formie komentarzy do opinii.


Transparentność – całość kodu na GitHubie

Jak zostało wspomniane, wiarygodność opinii bazuje na dwóch czynnikach. Wiadomo już, w jaki sposób uniezależniamy opinie od ewentualnych manipulacji. Drugi aspekt to aspekt techniczny – tu zadbaliśmy o pełną transparentność, a to za sprawą publicznego repozytorium na GitHubie. Całość kodu opinii jest bowiem w całości opensource’owa i wgląd do niej może uzyskać każdy.

Dzięki temu możliwe jest prześledzenie od początku do końca historii każdej opinii – dowodzi to, że żadna z nich nie była edytowana, chyba że przez autora. Całość bazuje na tokenach JWT i wykorzystuje kryptografię RSA. Dzięki podpisom RSA każdy, kto odwiedzi repozytorium, może sprawdzić kryptograficznie dowiedzioną autentyczność każdej z opinii. Dodatkowe informacje można także pozyskać, klikając „i” widoczne przy każdej z opinii.


Rzetelność – ocena w 6 kluczowych aspektach

Model ocen funkcjonujący w opiniach bazuje na sześciu aspektach oceny pracodawcy, na które szczególną uwagę zwracają pracownicy IT. Są to: wynagrodzenie, proces wytwarzania oprogramowania, inżynieria, rozwój zawodowy, praca zespołowa oraz satysfakcja z pracy. Każdy z aspektów użytkownik ocenia osobno, w pięciostopniowej skali. Dopiero na podstawie średniej arytmetycznej z poszczególnych aspektów obliczana jest ogólna ocena końcowa. 

To ważne, gdyż mechanizm ten eliminuje konieczność wystawiania jednej całościowej oceny w sytuacjach, kiedy w firmie pewne obszary funkcjonują wzorowo, natomiast inne gorzej. Ponadto często użytkownicy dzielą się dodatkowymi wskazówkami, np. polecając konkretnego pracodawcę pracownikom IT z uwzględnieniem oczekiwań kandydatów na określonym poziomie doświadczenia.

Pierwsza taka baza z opiniami

Wszystkie wymienione czynniki pozwoliły rozwiązać problem dominacji negatywnych, niemerytorycznych komentarzy. Jeśli zacząć je przeglądać, to widać, że już dziś zdecydowanie dominują tam konstruktywne opinie, które wskazują tak mocne, jak i słabe strony pracy w danej firmie. Sprzyja także temu cały model dzielenia się opinią, dzięki któremu oceny są bardziej szczegółowe i trafniejsze. 

Warto już teraz sprawdzić możliwości opinii, a także podzielić się własnymi doświadczeniami pracy w polskim IT. Dzięki weryfikacji, transparentności, a jednocześnie pełnej anonimizacji, możemy wspólnie stworzyć pierwszą rzetelną polską bazę z opiniami o firmach działających w rodzimym IT. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie z odpowiedziami na  najczęściej zadawane pytania.

Sprawdź opinie o pracodawcach IT

<p>Loading...</p>