8.03.20225 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

Frontend Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Frontend Developer w zależności od technologii, stażu, formy i miejsca zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista frontendowy.

Frontend Developer - praca i zarobki w Polsce

Frontend Developer to specjalista, który - mówiąc kolokwialnie - odpowiada za to, co w internecie widać “z przodu”. Wyrażając się dokładniej, chodzi o konwertowanie danych do interfejsu graficznego przy użyciu konkretnej technologii. I tutaj Frontend Developer powinien znać 3 języki: HTML, CSS i JavaScript (chociaż pierwsze dwa raczej ciężko nazwać językami programowania... ?).

Skoro już mniej więcej wiemy, kim frontendowiec jest, to przejdźmy do sedna. W poniższym artykule odpowiemy sobie na kilka pytań, ale przede wszystkim skupimy się na następującej rzeczy: ile zarabia Frontend Developer, jeśli mówimy o zatrudnieniu w Polsce

Będziemy się tutaj opierać na konkretnych danych zebranych na bazie ogłoszeń z ofertami pracy na frontendowców oraz na podstawie raportu z Badania Społeczności IT 2022, które jako Bulldogjob przeprowadzamy rokrocznie. 

Zapraszamy!


Więcej o Frontend Developerze

Spojrzymy, jak “wygląda” specjalista od frontendu w oparciu o konkretne dane.

17% przebadanych programistów zadeklarowało się jako Frontend Developer w Badaniu Społeczności IT 2020. Dla porównania, najwięcej jest specjalistów pracujących na backendzie (42%) oraz programistów typu Fullstack (29%).

Natomiast jeśli chodzi o języki programowania, to na frontendzie najpopularniejszy jest JavaScript - programuje w nim aż 56% badanych. Na drugim miejscu mamy TypeScript z wynikiem 35%, tak więc różnica między przodującym a kolejnym jest spora.

Popularność JavaScript na frontendzie nie zaskakuje. To w zasadzie jedyny szeroko wspierany i używany dynamiczny język, który służy do kodowania stron internetowych. Można śmiało powiedzieć, że współczesne strony internetowe bez JavaScriptu się nie obejdą.

Przyjrzyjmy się teraz takim aspektom jak staż, czy wiek programisty frontendowego.

Junior Frontend Developer to programista ze stażem poniżej 2 lat na swoim stanowisku. Mid natomiast pracuje od 2 do 5 lat, a senior to najczęściej już co najmniej 5 lat doświadczenia. Wynika z tego, że średni staż pracy Frontend Developera to ponad 3,5 roku.

Warto zwrócić uwagę na to, ile statystyczny Frontend Developer ma lat. Największa liczba tych specjalistów, to osoby między 19 a 30 rokiem życia - jest ich około 73% wśród wszystkich przebadanych. 25% respondentów stanowią osoby między 31 a 40 rokiem życia, a niewiele ponad 1,5% to osoby mające ponad 40 lat


Zarobki Frontend Developera

Rozmowa o pieniądzach podczas procesu rekrutacyjnego do najłatwiejszych nie należy. Dlatego też będziemy się tutaj opierać na konkretnych danych, aby pomóc Ci rozeznać się w sytuacji na rynku. Rozpatrzymy je również pod kątem kilku istotnych czynników, takich jak język programowania, framework, umowa, miasto, czy wielkość firmy oraz branża.


Język programowania vs. zarobki

Po pierwsze, programiści, którzy kodują w TypeScript zarabiają średnio 7646 PLN

Dalej mamy specjalistów od JavaScript, którzy średnio zarabiają 7028 PLN

Na końcu zestawienia są Ci, którzy pracują z HTML i CSS, a są to osoby, które typowo rozwijają UI - ich średnie zarobki to 5009 PLN. 

Widzimy tutaj, że mniejszość 25% używających TypeScript, zarabia średnio więcej niż pozostali programiści frontend. Może to być interesująca, dobrze płatna nisza dla osób, które zastanawiają się nad karierą Frontend Developera.


Seniority vs. zarobki

Przyjrzymy się tutaj zarobkom według stażu pracy z każdą z wyżej wymienionych technologii.

JavaScript

 • Średnie zarobki Junior JavaScript Developera to 3962 PLN
 • Mid JavaScript Developer zarabia średnio 6955 PLN
 • Średnie zarobki Senior JavaScript Developera to 12933 PLN.


TypeScript

 • Junior TypeScript Developer zarabia średnio 3899 PLN 
 • Średnie zarobki Mid TypeScript Developera to natomiast 7860 PLN 
 • Senior Typescript Developer z kolei średnio zarabia 13833 PLN


HTML/CSS

 • Średnie zarobki juniora to 3583 PLN.
 • Mid zarabia średnio 5767 PLN.
 • Średnie zarobki seniora to natomiast 9120 PLN


Frameworki vs. zarobki

Przyjrzyjmy się teraz zarobkom frontendowców w zestawieniu z konkretnymi frameworkami (lub bibliotekami). 

Średnie zarobki programistów Angulara to 7416 PLN.
Średnie zarobki programistów korzystających z React to 7035 PLN.
Średnie zarobki tych, którzy programując, pracują z Vue.js to 5241 PLN. 


Warto dodać, że wśród badanych to właśnie w przypadku korzystających z najlepiej opłacanego Angulara odsetek seniorów był najwyższy. Ma to zapewne wpływ na finalny średni wynik. A idąc o krok dalej, Angular jest na rynku najdłużej, tak więc to również nie pozostaje bez znaczenia przy wynikach badania.


Umowa vs. zarobki

48% Frontend Developerów pracuje na podstawie umowy o pracę (UoP). Trochę mniej, bo 38%, pracuje w oparciu o umowę o nazwie Business to Business (albo prościej - B2B). Reszta, czyli 15%, ma podpisane ze swoimi pracodawcami inne umowy. 

Średnie zarobki na UoP to 5585 PLN na miesiąc.
Średnie zarobki na B2B to natomiast 9227 PLN na miesiąc.

Warto tutaj zaznaczyć, że kwota dotycząca współpracy B2B to kwota netto na fakturze, a jeżeli chodzi o umowę o pracę to mamy tutaj wysokość faktycznej wypłaty. Tutaj przeczytasz o różnicach między B2B a UoP.

Umowa B2B jest popularna zwłaszcza wśród seniorów. Pamiętajmy jednak, że tylko 49% pracodawców oferuje płatny urlop przy tego typu współpracy - w przypadku B2B bez urlopu, wzięcie 26 dni wolnych oznacza kwotę na fakturze niższą o ok. 10%. Warto wziąć to pod uwagę w swoich wyliczeniach i przy porównywaniu atrakcyjności ofert. 


Gdzie Frontend Developer zarabia najwięcej?

Ogólnie rzecz biorąc, różnice między regionami nie są tutaj aż tak kolosalne. Zobaczmy, jak zarobki Frontend Developerów wyglądają w największych miastach Polski, na przykładzie Mid Frontend Developera:

 • Warszawa - 8081 PLN 
 • Kraków - 7059 PLN 
 • Aglomeracja Śląska - 6070 PLN
 • Poznań - 6096 PLN 
 • Trójmiasto - 6243 PLN 
 • Wrocław - 6090 PLN 
 • Łódź - 6989 PLN 
 • Szczecin - 5886 PLN Branża a zarobki

Na jaką pensję można liczyć w poszczególnych branżach? Zobaczmy:

 • Finanse / bankowość / ubezpieczenia - 9553 PLN 
 • Media / reklama / publikacje / rozrywka - 6391 PLN
 • Wytwarzanie oprogramowania - 6526 PLN 
 • Usługi internetowe - 6110 PLN 


Wielkość firmy a zarobki

W firmach, które liczą sobie od 11 do 50 osób zarabia się średnio 5946 PLN

Duża część przebadanych frontendowców pracuje też w firmach, które liczą sobie od 51 do 200 pracowników - tam zarabiają oni średnio 7168 PLN

Trzecią grupą, której się przyjrzymy, są frontend developerzy, którzy pracują w firmach liczących sobie od 2 do 10 osób - zarabiają oni średnio 4933 PLN

Część przebadanych pracuje natomiast w firmach o wielkości od 1000 do 5000 pracowników, czyli tzw. korporacjach - tam ich średnie zarobki wynoszą 8195 PLN.

Frontend Developerzy pracujący w firmach, które zatrudniają ponad 10 000 pracowników, zarabiają z kolei średnio 7439 PLN


Gdzie zatem szukać pracy?

Teraz wystarczy znaleźć wymarzoną pracę. A gdzie najlepiej szukać? Oczywiście na Bulldogjob!

Oto link do ofert, gdzie frontend to główna specjalizacja. 

Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli teraz nie szukasz pracy. Na pewno Ci się przyda, jak zaczniesz się za nią rozglądać!


Podsumowanie

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że powyższe informację Ci się przydadzą i pomogą w poszukiwaniu pracy, czy przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Sami jesteśmy ciekawi, jakie statystyki przyniesie nasze kolejne Badanie oraz kolejny rok pod kątem rynku i ofert pracy :) 


Jeżeli coś jeszcze, czego chciałbyś się dowiedzieć lub czymś podzielić przychodzi Ci do głowy, daj znać w komentarzu pod artykułem ?

<p>Loading...</p>