10.08.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

DOPIERO TERAZ WWW naprawdę kończy 30 lat

Zobacz, jak wyglądał Internet zanim stworzono WWW i sprawdź, dlaczego Internet jaki znamy teraz rozpoczął się tak naprawdę 30 lat temu.

DOPIERO TERAZ WWW naprawdę kończy 30 lat

Zanim nastały lata 90 XX wieku Internet był nadal w zdecydowanej większości używany przez naukowców i instytucje militarne. Do 1993 stał się on już tym, z czego korzysta teraz cały świat, a wszystko dzięki wynalazkowi Tima Bernersa-Lee, który 30 lat temu przybrał taką formę, jaką wszyscy znamy już dzisiaj. W artykule tym przyjrzymy się pokrótce historii powstania WWW oraz temu, dlaczego niektórzy za 30-lecie powstania WorldWideWeb uważają marzec 2019.

Wczesny Internet

Późne lata 80 i wczesne lata 90 były okresem, w którym upubliczniono wojskową sieć ARPANet dla naukowców i pracowników akademickich. Dostęp do Internetu mieli więc ci, którzy albo chodzili do właściwej szkoły, albo pracowali we właściwym miejscu. Ale, nawet jeśli ktoś mógł korzystać wtedy z Internetu, to musiał używać takich aplikacji, jak ELM (Electronic Mail for UNIX), aby w ogóle udostępniać i przesyłać sobie pliki. Najbardziej zaawansowanym narzędziem był wtedy Gopher —  protokół klient-serwer, pozwalający na rozpowszechnianie informacji w powszechnych lub kampusowych systemach informacyjnych. Wtedy nikt się raczej nie spodziewał, że Internet może się w ogóle stać czymś tak rewolucyjnym. 

Szlaki do całkowicie publicznego internetu przetarł Tim Berners-Lee, brytyjski fizyk i programista, który pod koniec lat 80 pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

Początki WWW

W marcu 1989 roku Berners-Lee przedstawił w CERN propozycję systemu do zarządzania informacjami. System ten nazywał się jednak wtedy Mesh i miał on w założeniu rozwiązać problem utraty informacji związanych z rozwijającymi się systemami przy pomocy rozproszonego systemu hipertekstowego. Droga do takiego WWW, jaki znamy dzisiaj miała jeszcze jednak potrwać kilka lat.

Na początku propozycja Bernersa-Lee nie spotkała się ze zbyt dużym entuzjazmem, ale w maju 1989 została ona zaakceptowana i Berners-Lee rozpoczął pracę nad swoim nowym systemem. Do końca 1990 dał radę opracować 3 fundamentalne dla WWW technologie: HTML, URI i HTTP. Co więcej, aby pozwolić na przeglądanie i udostępnianie zasobów Berners-Lee napisał przeglądarkę WorldWideWeb oraz serwer http i serwer web — były to podstawowe narzędzia, które umożliwiły powstanie WWW.

Oto jak wtedy wyglądała strona WorldWideWeb:


Twórca WWW wiedział już wtedy, że jego projekt to coś więcej, niż system do zarządzania dokumentacją i postanowił, że ma być on dostępny dla każdego, a nie tylko dla pracowników CERN. To dlatego 6 sierpnia 1991 roku opublikował on opis projektu WWW jako stronę internetową. Pierwsza publiczna strona WWW powstała jednak jeszcze wcześniej, bo w marcu 1991. Niemniej jednak można więc powiedzieć, że w 1989 Tim Berners-Lee stworzył samą ideę, a gotowy działający system WWW pojawił się dopiero w 1991 roku.

Jedną z pierwszych osób, które odkryły WWW i podzieliły się swoją wiedzą, był Steven J. Vaughan-Nichols - opisał on swoje odkrycie w 1993 roku, a jego oryginalny artykuł możecie przeczytać tutaj

<p>Loading...</p>