28.09.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Deno 1.37 - integracja z Jupyter Notebook i nie tylko

Sprawdź, jak Deno 1.37 rewolucjonizuje tworzenie aplikacji w JavaScript dzięki integracji z Jupyterem.

Deno 1.37 - integracja z Jupyter Notebook i nie tylko

W świecie współczesnego JavaScriptu otwierają się nowe możliwości dzięki Deno 1.37, czyli najnowszej wersji środowiska uruchomieniowego dla JavaScript, TypeScript i WebAssembly. Od początku główną ideą tego narzędzia było możliwe upraszczanie tworzenia oprogramowania. Główna zmiana tego wydania Deno promowana jest właśnie z tego powodu integracją z notatnikiem Jupyter.

Integracja z Jupyter Notebook

Najważniejszą nowością w Deno 1.37 jest integracja z Jupyter Notebook. Teraz dzięki komendzie "deno jupyter" możemy stworzyć kernel Deno do wykorzystania w Jupyter Notebook. Daje to dużo więcej opcji analityki danych i uczenia maszynowego.

Jeśli masz już zainstalowanego Pythona i narzędzie pip, wystarczy uruchomić to polecenie:

pip install jupyterlab
deno jupyter --unstable

Wsparcie dla Visual Studio Code

Deno 1.37 poprawia także obsługę Visual Studio Code. To oznacza lepsze rozpoznawanie plików "deno.json," dodatkową konfigurację "deno.disablePaths" oraz usprawnienia związane ze zmianą nazw plików i uzupełnianiem specyfikacji NPM.

Inne aktualizacje godne uwagi

Oprócz integracji z Jupyter Notebook i usprawnień dla Visual Studio Code, Deno 1.37 wprowadza też inne praktyczne zmiany:

  • Usprawnienie testowania - pisanie testów jest bardziej intuicyjne, a odpowiedzi na błędy są szybsze. Deno może teraz przeprowadzać do 14 000 testów na sekundę. 
  • Polepszenie kompatybilności z Node.js - cały czas rozwijana jest zgodność z wbudowanymi interfejsami API Node.js. 
  • Bardziej komfortowa obsługa - Deno 1.37 wprowadza też kilka ulepszeń zwiększających wygodę użytkowania, takich jak wsparcie dla nowej składni atrybutów, kontolowanie zamykania za pomocą Deno.Server.prototype.shutdown() i usprawnienia wydajności.
  • Aktualizacja formatu Lockfile - format Lockfile został zaktualizowany do wersji 3, co poprawia niezawodność zarządzania zależnościami.
  • Aktualizacje zależności - Deno 1.37 zawiera TypeScript 5.2.2 oraz silnik JavaScript/WebAssembly Google V8 11.8, co oznacza dostęp do najnowszych funkcji języka i optymalizacji wydajności.

Jak zacząć korzystać z Deno 1.37

Dla nowych użytkowników instrukcje instalacji Deno znajdziesz na stronie docs.deno.com. Istniejący użytkownicy mogą zaktualizować się do Deno 1.37 za pomocą komendy deno upgrade w terminalu.

Podsumowanie

Deno 1.37 wprowadza praktyczne zmiany, które mogą być faktycznie przydatne w codzienniej programistycznej pracy. Dzięki temu ma szansę stać się bardziej elastycznym narzędziem do tworzenia oprogramowania w JS i TS. Zwłaszcza w otoczeniu ciągle rozwijającej się konkurencji.


Przeczytaj też:

<p>Loading...</p>