Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
2.03.20223 min
Maciej Pikor

Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Czy warto uczyć się SAP-u?

Czy “oprogramowanie dla przedsiębiorców” SAP ERP to przyszłość?

Czy warto uczyć się SAP-u?

Tradycyjnie z początkiem roku, amerykańska firma analityczna Gartner, publikuje prognozy dla rynku IT. Z opublikowanego raportu wynika m.in., że oprogramowanie dla biznesu czekają zmiany. Według raportu technologia używana na co dzień, przez pracowników, wygrywa z tą stosowaną w firmach. Pracownicy nie rozumieją, dlaczego ta technologia, której używają w pracy przegrywa w konkurencji “praktyczność” z tą, która służy im po pracy, dlatego w 2022 roku raport przewiduje, że rozwiązania najbardziej przyjazne i intuicyjne będą zyskiwać. 

I tu właśnie na scenę wkracza SAP

Ktoś może zapyta, co to takiego. Prawdopodobnie spora liczba programistów przynajmniej będzie kojarzyć temat, ale temat zdecydowanie nie jest znany szeroko. SAP to trzecia firma po Microsofcie i Oracle serwująca w swojej karcie dań oprogramowanie. I z tych trzech najpopularniejsza w segmencie oprogramowania dla firm. 

Firma SAP jest pionierem oprogramowania ERP. Najważniejsze cechy aktualnie oferowanych rozwiązań SAP ERP to ich pełna modułowość oraz zintegrowanie w oparciu o jedną bazę danych. W praktyce znaczy to, że system można wdrożyć, wykorzystując poszczególne jego komponenty i dopasować je do potrzeb danego użytkownika. Korzystanie z jednej bazy danych daje z kolei możliwość wglądu w dane wszystkich działów niezależnie od miejsca, co ma niebagatelne znaczenie dla płynności pracy.


Oprogramowanie SAP ERP obsługuje takie zagadnienia jak:

  • finanse,
  • controlling,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • logistyka,
  • a także dodatkowe pakiety dedykowane dla kilkunastu branż.


77% łącznego dochodu wszystkich światowych firm przechodzi przez to oprogramowanie. Robi wrażenie, co? 

Z rozwiązań SAP korzysta obecnie 437 tysięcy firm ze 180 krajów. W Polsce do niedawna średnie firmy nie myślały o wdrażaniu SAP-a, przede wszystkim ze względu na koszty, robiły to tylko największe przedsiębiorstwa — takie jak banki czy firmy telekomunikacyjne. Ta sytuacja też się zmienia. Jak wiemy, Polska powoli goni zachód i stać nas na coraz lepsze rozwiązania, więc też SAP powoli zaczyna się u nas popularyzować.

Jako że jest to rozwiązanie skierowane zdecydowanie dla przedsiębiorców, reklam w telewizji, czy wyskakujących nam na Youtube raczej nie uświadczymy, choć to też może się zmienić. 

Z SAP-a korzysta ponad 300 tysięcy firm, zatem rynek pracy dla specjalistów SAP jest olbrzymi i czas najwyższy zacząć go zauważać. 

Dobre siano z tego będzie

Z rankingu, który przygotował magazyn PlusHR, zestawionego na podstawie raportu Hays serwisu Livecareer.pl wynika, że siódme miejsce spośród wszystkich zawodów w Polsce, pod względem wysokości pensji zajmuje SAP consultant,  czyli osoba, która analizuje, projektuje i wdraża oprogramowanie SAP. Mówimy już o zarobkach rzędu 18 tysięcy złotych. Mityczne 15k przebite ;) 

Szczególnie dla młodych lub zaczynających swoją przygodę z IT pracowników to może być ciekawy i warty rozważenia kierunek rozwoju. Zazwyczaj, wybierając kierunek studiów, lub dziedzinę, w którym chcemy zacząć uczyć się IT i przebranżowić, wybieramy języki, które trzeba opanować i najlepiej, żeby to była jakaś Java, ewentualnie Python. 

Ale to myślenie tylko o narzędziu — pytanie, co nim zbudujemy. I projekt budynku, który powinien przynajmniej przykuć naszą uwagę, nazywa się SAP. W Polsce ta zmiana na rynku prawdopodobnie dopiero przed nami, co najwyżej jesteśmy na samym jej początku. 

Poniżej zestawienie 13 firm, które osiągnęły ponad 25 mld dol. rocznych przychodów ze sprzedaży IT przedsiębiorstwom i dostawcom usług, przygotowane przez Synergy Research Group za 2021 rok. W Polsce przedstawił je portal CRN. 

W Polsce, jak donosi sama firma, rok 2020 był rekordowy pod względem wzrostu i wpływów, najlepszy od 25 lat na naszym rynku. Są to dobre sygnały, wskazujące na to, że obsługi tego oprogramowania warto się uczyć. 

<p>Loading...</p>