Wiele osób studiujących informatykę nie wie, co konkretnie będzie robić po zakończeniu studiów. Myślą ,,może Java”, ,,może .NET” albo ,,frontend”, zapominając o tym, że język to tylko narzędzie. Ważniejsze jest to, co my z tym narzędziem zrobimy. W praktyce trafiają na kierunek przypadkowy - ,,byleby tam była Java”.
Wbrew pozorom wybór kierunku kariery IT to bardzo istotna kwestia, która w przyszłości może odróżnić eksperta w poszukiwanej dziedzinie od kolejnego ,,klepacza kodu”. Bycie ekspertem w IT to zrozumienie szerszego kontekstu, znalezienie odpowiedniego kodu i architektury dla zadania czy ,,biznesu”, który nasz kod realizuje. Żyjemy w czasach globalizacji, gdzie osobę umiejącą posługiwać się kodem można znaleźć z łatwością. Dlatego też, samo kodowanie to za mało.
W tej chwili jednym z najciekawszych kierunków rozwoju jest SAP. Skala firmy będzie dla wielu zaskakująca. Wszyscy słyszeli o Microsoft, Oracle, ale niewielu wie, że trzecią największą firmą produkującą oprogramowanie jest właśnie SAP. Rynek ich rozwiązań jest wart 80 mld dolarów rocznie. Programista SAP to jeden z najbardziej poszukiwanych i docenianych zawodów. Wg danych zgromadzonych przez payscale, developer SAP zarabia średnio 30-50% więcej niż developer PHP, a według magazynu Forbes, konsultant SAP jest jednym z 10 najlepiej opłacanych zawodów.
A zatem czym jest ten SAP i dlaczego tak mało o nim słyszymy? To pionier oprogramowania ERP i pozostaje liderem w tej dziedzinie, tak jak Microsoft w obszarze systemów operacyjnych, a Oracle relacyjnych baz danych. ERP to oprogramowanie do obsługi firm, a SAP to najlepsze i najpopularniejsze rozwiązanie używane przez prawie wszystkie największe firmy na świecie. 77% łącznego dochodu wszystkich światowych firm przechodzi przez to oprogramowanie.
Z rozwiązań SAP korzysta obecnie 437 tysięcy firm ze 180 krajów. Ponieważ jest to oprogramowanie dla firm i to raczej większych, to nie uświadczymy reklam skierowanych do osób prywatnych. To, co warto zapamiętać, to fakt, że rynek pracy dla programistów i konsultantów SAP jest bardzo szeroki, bo prawie każda większa firma potrzebuje takich osób.
Kolejną istotną rzeczą dla osób szukających kierunku rozwoju jest to, że środowisko SAP jest szerokie, tzn:
Dobry moment, który pojawił się w tytule artykułu, nie jest jedynie tanim chwytem, który ma przyciągnąć uwagę. W najbliższych latach w świecie SAP wydarzy się rewolucja, która będzie potrzebować wielu wykwalifikowanych rąk do pracy. Najnowsza duża wersja systemu to wydana w 2015 roku S/4HANA, oparta na ww bazie HANA i zawierająca wiele istotnych ulepszeń i zmian architektury. Większość firm używa obecnie SAPa w wersji poprzedniej, ECC 6, której wsparcie kończy się w 2025 roku.
Z uwagi na zmiany architektury, przejście z wersji ECC6 do wersji S/4HANA nie będzie prostym uruchomieniem instalatora. Większość działających systemów SAP zawiera wiele dostosowań, interfejsów i konfiguracji przygotowanych przez programistów specjalnie dla danego klienta. Rozwiązania te trzeba będzie inteligentnie przenieść do wersji wyższej, a może przy tej okazji przemyśleć, co jest obecnie potrzebne i być może napisać inaczej od nowa. Z uwagi na to, mnóstwo firm planuje na najbliższe lata duże projekty SAP, a rynek przyjmie każdą ilość dobrych specjalistów.