3.12.20193 min
Adam Grzelewski
Accenture Polska

Adam GrzelewskiSAP and DevOps areas LeadAccenture Polska

Dobry moment na rozpoczęcie pracy z SAP

Dowiedz się, czym jest SAP oraz dlaczego warto rozwijać się w tym kierunku.

Dobry moment na rozpoczęcie pracy z SAP

Wiele osób studiujących informatykę nie wie, co konkretnie będzie robić po zakończeniu studiów. Myślą ,,może Java”, ,,może .NET” albo ,,frontend”, zapominając o tym, że język to tylko narzędzie. Ważniejsze jest to, co my z tym narzędziem zrobimy. W praktyce trafiają na kierunek przypadkowy - ,,byleby tam była Java”.

Wbrew pozorom wybór kierunku kariery IT to bardzo istotna kwestia, która w przyszłości może odróżnić eksperta w poszukiwanej dziedzinie od kolejnego ,,klepacza kodu”. Bycie ekspertem w IT to zrozumienie szerszego kontekstu, znalezienie odpowiedniego kodu i architektury dla zadania czy ,,biznesu”, który nasz kod realizuje. Żyjemy w czasach globalizacji, gdzie osobę umiejącą posługiwać się kodem można znaleźć z łatwością. Dlatego też, samo kodowanie to za mało.

Czym jest SAP

W tej chwili jednym z najciekawszych kierunków rozwoju jest SAP. Skala firmy będzie dla wielu zaskakująca. Wszyscy słyszeli o Microsoft, Oracle, ale niewielu wie, że trzecią największą firmą produkującą oprogramowanie jest właśnie SAP. Rynek ich rozwiązań jest wart 80 mld dolarów rocznie. Programista SAP to jeden z najbardziej poszukiwanych i docenianych zawodów. Wg danych zgromadzonych przez payscale, developer SAP zarabia średnio 30-50% więcej niż developer PHP, a według magazynu Forbes, konsultant SAP jest jednym z 10 najlepiej opłacanych zawodów.

A zatem czym jest ten SAP i dlaczego tak mało o nim słyszymy? To pionier oprogramowania ERP i pozostaje liderem w tej dziedzinie, tak jak Microsoft w obszarze systemów operacyjnych, a Oracle relacyjnych baz danych. ERP to oprogramowanie do obsługi firm, a SAP to najlepsze i najpopularniejsze rozwiązanie używane przez prawie wszystkie największe firmy na świecie. 77% łącznego dochodu wszystkich światowych firm przechodzi przez to oprogramowanie.

Z rozwiązań SAP korzysta obecnie 437 tysięcy firm ze 180 krajów. Ponieważ jest to oprogramowanie dla firm i to raczej większych, to nie uświadczymy reklam skierowanych do osób prywatnych. To, co warto zapamiętać, to fakt, że rynek pracy dla programistów i konsultantów SAP jest bardzo szeroki, bo prawie każda większa firma potrzebuje takich osób.

Środowisko SAP jest szerokie

Kolejną istotną rzeczą dla osób szukających kierunku rozwoju jest to, że środowisko SAP jest szerokie, tzn:

  • jest tu praca dla programisty - programuje się w języku ABAP, języku obiektowym wysokiego poziomu, stworzonym specjalnie dla SAP, aby efektywnie tworzyć aplikacje biznesowe dla konkretnych potrzeb danego odbiorcy;
  • dla osób preferujących pracę przy bazach danych jest baza SAP HANA, najnowocześniejsze rozwiązanie RBDMS z in-memory db oraz SAP BW- hurtownia danych;
  • osoby pracujące przy frontendzie są potrzebne do aplikacji SAP Fiori, nowego interfejsu opartego na Java Script i bibliotece SAP UI5;
  • na projektach potrzeba również osób łączących wiedzę techniczną z biznesową, zajmujących się konfiguracją systemu i zbieraniem wymagań. Takie osoby nazywa się konsultantami SAP.

Dobry moment dla SAP

Dobry moment, który pojawił się w tytule artykułu, nie jest jedynie tanim chwytem, który ma przyciągnąć uwagę. W najbliższych latach w świecie SAP wydarzy się rewolucja, która będzie potrzebować wielu wykwalifikowanych rąk do pracy. Najnowsza duża wersja systemu to wydana w 2015 roku S/4HANA, oparta na ww bazie HANA i zawierająca wiele istotnych ulepszeń i zmian architektury. Większość firm używa obecnie SAPa w wersji poprzedniej, ECC 6, której wsparcie kończy się w 2025 roku.

Z uwagi na zmiany architektury, przejście z wersji ECC6 do wersji S/4HANA nie będzie prostym uruchomieniem instalatora. Większość działających systemów SAP zawiera wiele dostosowań, interfejsów i konfiguracji przygotowanych przez programistów specjalnie dla danego klienta. Rozwiązania te trzeba będzie inteligentnie przenieść do wersji wyższej, a może przy tej okazji przemyśleć, co jest obecnie potrzebne i być może napisać inaczej od nowa. Z uwagi na to, mnóstwo firm planuje na najbliższe lata duże projekty SAP, a rynek przyjmie każdą ilość dobrych specjalistów.

<p>Loading...</p>