Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
30.08.20223 min
Bulldogjob

Bulldogjob

C++ Developer – ścieżki rozwoju kariery

Sprawdź, w jakich kierunkach możesz rozwijać swoją karierę, będąc C++ Developerem.

C++ Developer – ścieżki rozwoju kariery

C++ od lat pozostaje jednym z najważniejszych języków programowania, czemu trudno się dziwić. Choć jego znajomość w naszym Badaniu Społeczności IT deklaruje tylko 10% programistów, to jednak jego szybkość, bliskość sprzętu i uniwersalność sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowania w wielu gałęziach polskiego i światowego IT. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu, jak może przebiegać kariera programisty, który posługuje się C++ – w jakich dziedzinach może się rozwijać i jakie przedsięwzięcia są najczęściej realizowane właśnie przez zespoły C++. Zaczynajmy!

Programowanie systemowe

Programowanie systemowe to oczywiście absolutnie pierwsze skojarzenie z C++ i jego niskopoziomowością. Choć według wielu lepszym wyborem dla programowania systemowego  pozostaje C, to jednak C++ również jest cenione przez programistów systemowych i często to właśnie młodszy brat C okazuje się pierwszym wyborem.

Od programisty systemowego, w przeciwieństwie do twórców programów trafiających do końcowych użytkowników, wymaga się znacznie większego rozeznania, jaki jest i jak funkcjonuje sprzęt, który ma się stać środowiskiem, w jakim działać będzie tworzone przez niego oprogramowanie. Musi też sobie zdawać, jak funkcjonuje i jak wykorzystać pamięć maszyny docelowej.

Systemy wbudowane

Pozostajemy na ścieżkach kariery, które wymagać będą wymagać dobrej znajomości sprzętu i umiejętności pisania kodu, który będzie działał niskopoziomowo. Ciekawą i intratną ścieżką kariery może być bowiem także programowanie systemów wbudowanych, czyli układów znacznie bardziej wyspecjalizowanych, niż zwykła stacja robocza. Zazwyczaj mają one jedno przeznaczenie, zaś oprogramowanie, np. działające na nim firmware, niekiedy wraz z systemem operacyjnym napisane musi być tak, aby realizować wyłącznie je i to jak najlepiej.

W zależności od konkretnego systemu, wśród których wymienić można choćby systemy przemysłowe, sieciowe, IoT, wykorzystywane w AGD/RTV czy  bezpośrednio programowalnej macierzy bramek, programowanie systemu wbudowanego może działać inaczej, jednak zawsze nacisk będzie kładziony na jak najwyższą niezawodność, dostępność i optymalizację.

Gamedev

Na szeroką skalę C++ wykorzystuje się podczas produkcji gier komputerowych – i to tych najbardziej rozbudowanych, z największymi budżetami. Dość powiedzieć, że C++ to główny język wykorzystywany w Unreal Enigne 5, silniku odpowiadającym za największe tytuły trafiające na najnowszą generację konsol i wykorzystujące pełnię ich możliwości.

Choć oczywiście w interesujące projekty można się także angażować bez znajomości C++, to jednak to właśnie ten język, między innymi na możliwości wprowadzania daleko idących możliwości w obsłudze pamięci (co przecież w procesie optymalizacji gier jest kluczowe), wykorzystywany jest w gamedevie od dekad, co zresztą przekłada się na kompatybilność z ogromną liczbą bibliotek i API.

Aplikacje desktopowe

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by w C++ pisać aplikacje desktopowe wykorzystujące graficzny interfejs użytkownika. Jeśli dobrze się zastanowić, to największe i najważniejsze programy użytkowe w historii są napisane właśnie w C i/lub w C++. Dość wspomnieć o pakiecie Microsoft Office czy produktach sprzedawanych przez Adobe – nie będzie przesady powiedzieć, że gdyby z dnia na dzień przestały one działać, to świat stanąłby na krawędzi zagłady.

Również systemy operacyjne najczęściej pisane są w C/C++, czego przykładem jest Windows. Słowem – C++ można wykorzystać również w programach użytkowych, od tych najprostszych po najbardziej rozbudowane.

Oprogramowanie klasy enterprise

A będąc już przy kwestii najbardziej rozbudowanego oprogramowania, nie można nie wspomnieć o oprogramowaniu klasy enterprise. C++ króluje również w tym obszarze i jest wykorzystywane na szeroką skalę w najbardziej zaawansowanych i wymagających zastosowaniach, np. do obsługi systemów bankowych, medycznych czy administracyjnych. Jak nietrudno się domyślić, praca dla największych globalnych korporacji może być dla niektórych fascynującą perspektywą zawodową, a to właśnie w języku C++ rozwijane są bardzo często aplikacje klasy enterprise.

...i znacznie więcej

Jak widać ścieżek kariery, które otwierają się po zapoznaniu się z C++, jest wiele, ale – co może się okazać ważniejsze – są one bardzo zróżnicowane. To najlepiej pokazuje, jak bardzo potężnym narzędziem jest ten język – nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednego roku pracować w studiu i tworzyć grę, a innego pisać oprogramowanie dla banków czy programować karty FPGA wykorzystywane w rozwiniętym przemyśle. Zachęconych odsyłamy do lektury:

<p>Loading...</p>