1.07.20224 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Backend Developer – ścieżki rozwoju kariery

Sprawdź, w jakich kierunkach możesz rozwijać swoją karierę, będąc Frontend Developerem.

Backend Developer – ścieżki rozwoju kariery

Jak dowodzi nasze Badanie Społeczności IT najpopularniejszą specjalizacją wśród programistów niezmiennie od lat pozostaje praca na backendzie. Backend Developerzy stanowią aż 42% wszystkich developerów, przy czym przed rokiem było to tylko 40%. Liczba Programistów Backend rośnie i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało się to zmienić. 

Niemniej nie samym backendem żyje człowiek i niewykluczone, że po kilku latach na tym stanowisku ktoś będzie chciał rozwinąć się i szukać nowych możliwości zawodowych. Dlatego warto zastanowić się, jak mogą przebiegać różne ścieżki kariery Backend Developera. 

Fullstack Developer

Najbardziej oczywistą drogą rozwoju zawodowego będzie dla Programisty Backend kariera Fullstack Developera, czyli programisty, który zajmuje się zarówno częścią backendową aplikacji, jak i frontendem, obsługuje cały stos. Można chyba powiedzieć, że technologie wykorzystywane do projektowania frontendu są na ogół wygodniejsze do przyswojenia niż np. frameworki backendowe, choć jest to w pewnej mierze kwestia subiektywna.

Warto zaznaczyć, że zainteresowanie karierą Fullstack Developera rośnie, na co wskazują przywoływane już Badania Społeczności IT. Dziś aż 29% developerów deklaruje, że programuje cały stos technologiczny, przy czym – co znamienne – zaledwie 17% twierdzi, że zajmuje się wyłącznie frontendem. Tendencja jest zatem widoczna i potwierdza ją rosnąca liczba ofert pracy na stanowisko Fullstack Developera. 

Jako Fullstack Developer zatrudnionym w ramach umowy o pracę zarobić można średnio 7929 zł, przy czym umowa B2B opiewać będzie już na 16882 zł. Rzecz jasna podobnie jak we wszystkich innych specjalizacjach, uposażenie może znacząco wzrosnąć. Najczęściej wykorzystywane przez Programistów Fullstack języki programowania to C#, Java i JavaScript oraz oczywiście HTML i CSS. 

DevOps

Kierunkiem rozwoju dla Backend Developera może być także szukanie zatrudnienia w zespołach DevOps. Nie jest przecież tajemnicą, że model ten jest wdrażany na coraz szerszą skalę i kto wie, czy za kilka lat nie będzie on obowiązującym w całej branży standardem. 


Pracując na bazie umowy o pracę DevOps zarabia średnio 9 102 zł. Jeśli zaś chodzi o umowę B2B to jest to już 20 490 zł, przy czym mowa tu o kwocie netto na fakturze, od której należy odliczyć podatki i ubezpieczenie. Jeśli zaś chodzi o prace podejmowane na podstawie umów cywilnoprawnych, to uposażenia DevOpsa kształtowało się średnio na poziomie 7 220 zł.

Od DevOpsa – rzecz jasna oprócz samego programowania – oczekiwana będzie przede wszystkim znajomość środowisk chmurowych oraz systemów linuksowych. Co ciekawe, DevOps to jedna z niewielu specjalizacji w polskim IT, która preferuje Amazon Web Services, a nie bardzo popularne nad Wisłą Azure. 

W wielu firmach mile widziane będzie także obycie z narzędziami służącymi do orkiestracji czy też wirtualizacji, na czele z Dockerem, Kubernetes, hipernadzorcami VMware czy KVM. Jeśli zaś chodzi o wspomniane języki programowania, to w DevOpsi najczęściej posługują się Pythonem, którego znajomość deklaruje zaledwie 11% Backend Developerów.   

Architekt IT

Rzecz jasna rozwój zawodowy Backend Developera nie musi się wiązać wyłącznie z kontynuacją pracy stricte jako programista. Dla części programistów interesująca może się okazać kariera Architekta IT, który poza oczywistymi umiejętnościami technicznymi musi się także wykazywać kompetencjami biznesowymi. Praca jako Architekt IT może znacząco różnić się w zależności od firmy, jednak w odróżnieniu od pracy na backendzie będzie ona wymagać większej ilości pracy stricte menedżerskiej.

Projektowanie aplikacji, a to właśnie jest obecnie najpopularniejszą specjalizacją, wymaga bowiem umiejętności planowania, zarządzania, również panowania nad budżetem i podejmowania takich decyzji – zarówno jeśli chodzi o aspekty techniczne, jak i np. finansowe całego projektu – aby realizacja projektu przebiegła bez zakłóceń, w dobrej atmosferze, i aby końcowy efekt prezentował najwyższą jakość. 

Oczywiście nie od razu Kraków zbudowano i rozwój kariery w stronę objęcia stanowiska Architekta IT będzie się dla backendowca w pierwszej kolejności wiązał awansem na lidera zespołu. Droga może się więc okazać długa, ale jest sowicie wynagradzana – jako Architekt na średnim szczeblu kierowniczym zarobić można średnio 16997 zł. Nieco mniej inkasuje Team Lead czy też Tech Lead – średnio 14 031 zł. 

Przydatne linki

Przytoczone propozycje ścieżek rozwoju kariery to najbardziej oczywiste przykłady – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zmienić specjalizację w sposób nieco bardziej niecodzienny. Warto jednak odnotować, że ewolucję w tych konkretnych kierunkach – Fullstack Developera, DevOpsa czy też rozwój w kierunku menedżerskim – potwierdza praktyka, są to po prostu najczęściej podejmowane decyzje. Dla wszystkich, którzy rozważają podjęcie którejś z opisywanych dróg, przygotowaliśmy garść przydatnych linków:

<p>Loading...</p>