4.08.20236 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Backend Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Backend Developer w zależności od technologii, stażu i formy zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista backendowy.

Backend Developer - praca i zarobki w Polsce

Programiści zdecydowanie opanowali sektor IT. Oni rozdają karty na rynku pracy, jest ich przeważająca większość, co zapewne świadczy o tym, jak dynamicznie rozwijający się świat cyfryzacji ich potrzebuje. Aż 53% respondentów biorących udział w  Badaniu Społeczności IT 2023 to programiści. Na drugim miejscu są testerzy, których wśród ankietowanych jest już tylko 14%. Ta różnica doskonale pokazuje przewagę Developerów w branży IT nad pozostałymi specjalizacjami.

Programistów backendowych jest najwięcej. Zajmują się oni przede wszystkich tworzeniem aplikacji mobilnych i stron internetowych. Stawiają oni technologiczne zaplecze, dzięki którym strony działają poprawnie. Dzięki właściwie wdrożonym rozwiązaniom strony prawidłowo się wyświetlają, czas ich ładowania jest maksymalnie krótki i pracują bez zakłóceń, reagując odpowiednio na polecenia. To jednak nie wszystko. 

Backend Developer posiada też wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia baz danych i to od niego zależy, jak taka baza będzie działała w przyszłości. Poza tym projektuje on API i pracuje nad właściwą komunikacją z bazami danych. Oczywiście jeśli wychwyci jakiekolwiek niesprawności, jest zobowiązany do ich naprawy. Musi on więc znać języki programowania (przynajmniej jeden), bazy danych, systemy kontroli wersji, a także dobre praktyki zarządzania projektami. Tylko wtedy ma on szansę odnaleźć się w tej rzeczywistości. 

Backend Developer w Polsce 

To teraz konkrety – jak plasuje się pozycja Backend Developerów w Polsce? Z Raportu wynika, że jest ich 44% i przodują liczebnie wśród wszystkich programistów. Za nimi, ale z zachowaniem dystansu, znaleźli się Fullstack Developerzy, których jest 28%. Czołówkę zamykają Frontend Developerzy z wynikiem 17%. Mają więc wyraźną przewagę. Z czego to wynika? 

Na pewno za tak dużym zapotrzebowaniem na backendowców stoi prężny rozwój API i stron internetowych. W erze cyfryzacji trudno jest wypierać świadomość, że procesy i działania, które przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, kiedyś jeszcze wrócą do realu, to się po prostu nie stanie. Ponadto przed aplikacjami i stronami internetowymi stawia się coraz większe oczekiwania. Nie wystarczy już tylko mieć stronę www czy aplikację, ale musi ona działaś lepiej niż poprawnie. Dla użytkownika kluczowe znaczenie ma szybkość ich działania i reakcji na wysyłane komendy. Powinny być intuicyjne, prowadzić go za rękę, a przy tym zapewniać bezpieczeństwo danych. Backendowcy mają więc ręce pełne roboty.

A co z doświadczeniem Backend Developerów – czy to młode wilki czy raczej prawdziwi wyjadacze, którzy branżę znają już od podszewki? Analizując statystyki, raczej skłaniamy się ku tym drugim. Wynika z nich, że backendowcy mają średnio 6-letnie doświadczenie, a więc już trochę w branży siedzą. Porównując ich do pozostałych specjalizacji, możemy wnioskować, że ich doświadczenie jest na wyrównanym poziomie. Na pierwszym miejscu znaleźli się Embedded Developerzy z wynikiem 6,1 lat, na drugim właśnie backendowcy, a ścisłą czołówkę zamykają Fullstack Developerzy, którzy deklarują średnie doświadczenie na poziomie 5,9 lat. 

Co jeszcze możemy o nich powiedzieć? W przeważającej większości to mężczyźni. Stanowią oni 89% wszystkich programistów, podczas gdy kobiet na tym stanowisku jest tylko 10%. Udział płci pięknej w branży IT jest coraz większy. Dysproporcja jednak była od początku tak duża, że wiele lat zajmie kobietom, aby przynajmniej częściowo ją wyrównać, choć to a pewno nie jest cel sam w sobie i nie doszukujmy się tu usilnego wyrównywania balansu płciowego (i nie tylko) na siłę, jak to w przypadku produkcji filmów chętnych zgarnąć Oscara. (PS: daj znać w krótkiej ankiecie, co myślisz o programach wokół wszelkich różnorodności w firmach IT)

Oprócz tego najwięcej, bo 21% programistów, pracuje w firmach zatrudniających 51-200 osób. Na drugim miejscu znalazły się małe firmy z zespołem liczącym 11-50 pracowników, a na trzecim duże przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 10 000 osób. 

Najpopularniejsze technologie w pracy Backend Developera 

Jeśli chodzi o języki programowania, to Backend Developerzy w 38% pracują w Javie. To raczej nie powinno dziwić, ponieważ jest to wysokopoziomowy język programowania cechujący się dziedziczeniem, niezawodnością i niezależnością od architektury. Uwagę zwraca jednak popularność Javy ogólnie w branży IT. Za najpopularniejszy język programowania uznało ją tylko 27% ankietowanych. Drugą pod względem najczęściej pojawiającej się technologii wśród backendowców jest C#, a na trzecim miejscu znalazł się Python, czyli najpopularniejszy język programowania, co potwierdza m.in. TIOBE. Większość, ponieważ 23% programistów zaczynało właśnie od Javy, 16% od C#, a 13% od JavaScript. 

W przypadku baz danych, z którymi programiści pracują najczęściej, na pierwszym miejscu z wynikiem 38% znalazł się PostgreSQL. Drugie miejsce zajął MS SQL, a trzecie MySQL. 

Zarobki a rodzaj umowy 

Programiści są uznawani za specjalistów, którzy zarabiają naprawdę dużo. Ich zarobki nie są jednak tymi najwyższymi w całej branży IT. Na umowę o pracę zarabiają średnio 9 379 zł, a na więcej od nich mogą liczyć Project Managerowie i Architekci IT. Oczywiście na kontrakcie B2B ta pensja jest znacznie wyższa i wynosi średnio 20 800 zł, ale przed programistami w tym rankingu oprócz Architektów IT są jeszcze Analitycy IT, Data Science i DevOpsi. 

A co z backendowcami? Spośród wszystkich typów programistów znajdują się na trzecim miejscu pod względem zarobków. Na umowę o pracę zarabiają ok. 9 531 zł, na kontrakcie B2B 21 602 zł, a na umowę zlecenie i o dzieło 7 455 zł. 

Na niższe zarobki od nich mogą liczyć Fullstack Developerzy i Frontend Developerzy. Najwięcej na umowę o pracę zarabiają Embedded Developerzy – 9 971 zł, a na kontrakcie B2B Mobile – 23 839 zł. 

Wynagrodzenie a seniority 

Zarobki w IT, podobnie jak w każdej innej branży, zależą od doświadczenia. Kiedy zaczynasz, jesteś juniorem i pozostajesz nim mniej więcej przez 2-3 lata swojej pracy. Potem masz szansę awansować na mida. Sprawa z seniorem jest już bardziej skomplikowana. Niektórzy pracodawcy wymagają na to stanowisko 4-5 lat programistycznego doświadczenia, a inni nawet 8. Nie są to więc sztywne wymogi, a uzależnione od konkretnej firmy. 

Pewne jest jedno, im masz większe doświadczenie, tym więcej zarabiasz. Junior Backend Developerzy mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie ok. 5 947 zł. Po 2-3 latach, kiedy osiągasz poziom mid, możesz już zarabiać średnio 9 392 zł, a seniorzy to już pensje na poziomie 12 547 zł

Kontrakt B2B zapewnia nawet 2-krotnie wyższe zarobki:

  • Junior Backend Developer – 9 946 zł
  • Mid Backend Developer – 17 435 zł
  • Senior Backend Developer – 26 049 zł

Wciąż najbardziej opłaca się współpraca w oparciu o B2B. Poza tym coraz więcej programistów ceni sobie niezależność i swobodę w zarządzaniu własnym czasem pracy. Podejmuje pracę w kilku firmach, co pozwala im pomnożyć zarobki. 

Gdzie szukać pracy?

Jeśli pracujesz jako backendowiec, możesz sobie porównać swoje zarobki z tymi średnimi na tym stanowisku. Zarabiasz więcej? Świetnie, doceń swojego pracodawcę. Twoje wynagrodzenie jest niższe? Może warto zastanowić się nad zmianą lub przynajmniej zrobić rozeznanie na rynku pracy. Oferty pracy na stanowisko Backend Developera znajdziesz tutaj. Przy każdym ogłoszeniu wyszczególnione są wymagania firmy, a także obowiązki specjalisty. To także pozwoli Ci znaleźć takie propozycje, które najlepiej odpowiadają Twojemu profilowi.

Aby aplikować, załóż konto na Bulldogu. Będziesz mógł składać swoje CV i być może znajdziesz dla siebie lepszą pracę. Nie brakuje też ogłoszeń skierowanych do juniorów. Jeśli dopiero zaczynasz, to również znajdziesz coś dla siebie. 

Podsumowanie

Programiści są potrzebni na polskim rynku pracy, a pracodawcy doceniają tych najlepszych satysfakcjonującymi zarobkami i dobrymi warunkami pracy. Programiści pracują w wielu przypadkach zdalnie lub chociaż hybrydowo, mogą łączyć pracę zawodową z życiem prywatnym, a nawet podejmować się pracy w kilku firmach jednocześnie. To ogromny atut. Jeśli chodzi o backendowców, to na chwilę obecną branża im sprzyja. Ich kompetencje i wiedza są niezbędne do tworzenia aplikacji i stron internetowych. Są niezastąpieni i to z pewnością pozwala im poczuć jeszcze większą stabilność w kwestiach zawodowych. 

<p>Loading...</p>