29.03.20214 min

Redakcja Bulldogjob

Backend Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Backend Developer w zależności od technologii, stażu i formy zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista backendowy.

Backend Developer - praca i zarobki w Polsce

W tym artykule skupimy się na pracy i zarobkach Backend Developera. Programista backendowy to ktoś, kto dba o dobre działanie aplikacji internetowej, pracując nad elementami, których użytkownik strony lub aplikacji nie widzi. Specjalizacją Backend Developera jest więc projektowanie i implementowanie silników aplikacji internetowych, ich połączenia z bazami danych i wszelkimi wykorzystywanymi usługami. Można powiedzieć, że sprawuje on pieczę nad serwerowym zapleczem danej strony internetowej, bądź aplikacji.

Praca Backend Developera polega głównie na tworzeniu API oraz na komunikacji z bazami danych. Musi on współpracować z programistami na frontendzie, ponieważ to, co tworzy, musi się składać w spójną całość. Ogólnie programiści pracują w zespołach projektowych. Backend developerzy łączą się czasem jednak w większe grupy, co pomaga w dzieleniu się wiedzą specjalistyczną dla ich domeny.

Praca Backend Developera wymaga również znajomości konkretnych języków programowania. Poniżej dowiesz się, jakie są najpopularniejsze technologie, z których korzysta się na backendzie.


Oprócz znajomości odpowiednich języków programowania Backend Developer powinien w swojej pracy mieć wiedzę na temat baz danych, orientować się trochę w zagadnieniach frontendowych oraz potrafić zarządzać infrastrukturą i środowiskami. O minimum średnio zaawansowanej znajomości języka angielskiego nie trzeba już chyba wspominać. 

Niestety, dlatego że programista backendowy robi to, czego użytkownicy nie widzą, to ich praca może być trudna do przekazania i zrozumienia. Co więcej, tworzenie jednej funkcji może zajmować bardzo dużo czasu, a świat zewnętrzny i tak będzie widział tylko mały punkt końcowy, który będzie ją wywoływał.

Jeśli chodzi o popularność tej specjalizacji wśród programistów, to według najnowszego raportu z badania społeczności IT przeprowadzonego przez Bulldogjob, w tej specjalizacji odnajduje się 40% developerów. Porównaj sobie ten wynik z resztą specjalizacji: 


Jak widzisz, Backend Developerów było wśród respondentów najwięcej. Na drugim miejscu znaleźli się Fullstack Developerzy, a daleko za nimi mamy specjalistów pracujących na frontendzie. Jeszcze dalej są developerzy aplikacji mobilnych oraz embedded.

Skoro już przybliżyliśmy sobie mniej więcej sylwetkę Backend Developera i wiemy, ilu jest ich w Polsce, to skupmy się na zarobkach takiego specjalisty zatrudnionego w naszym kraju. Dane, które zaprezentujemy w tym artykule, pochodzą z najnowszego raportu z badania społeczności IT, które Bulldogjob przeprowadza.


Ile zarabia Backend Developer?

Zarobki Backend Developera rozważymy na podstawie kilku czynników. Będą to m.in. forma zatrudnienia, staż pracy, technologie oraz wielkość firmy. 


Zarobki a umowa

Zacznijmy od zarobków w zależności od umowy, na podstawie jakiej dany programista pracuje. Zanim jednak zaczniemy, chcielibyśmy jedną rzecz doprecyzować. Jeśli chodzi o umowy, to w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło mówimy o kwocie na rękę, a w przypadku współpracy B2B jest to kwota netto na fakturze.

Zarobki Backend Developera różnią się w zależności od wyżej wspomnianych umów. Jeśli chodzi zatem o umowę o pracę, to średnie zarobki takiego specjalisty wynoszą 7412 PLN. 

Jeśli chodzi natomiast o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, to Backend Developer zarabia średnio 5187 PLN. Jest to trochę mniej, niż w przypadku UoP. 

Ostatni rodzaj umowy, jaki weźmiemy tutaj pod uwagę, to rodzaj współpracy B2B. Tutaj Backend Developerzy umawiają się ze swoimi pracodawcami na średnio 14 648 PLN. 


Zarobki a stanowisko/doświadczenie

W tej kategorii zarobki znacznie różnią się w zależności od doświadczenia. Najwięcej rzecz jasna zarabiają Senior Backend Developerzy - wartość środkowa ich zarobków to 14 000 PLN.

Na koniec mamy pracowników na poziomie mid oraz junior - zarobki tych pierwszych to około 8000 PLN a pracownicy o najniższym poziomie doświadczenia zarabiają w danej organizacji około 4000 PLN. 

Poniższy wykres prezentuje średnią zarobków każdej grupy w zależności od umowy, na podstawie której pracują:


Zarobki a wielkość firmy

Przyjrzyjmy się teraz wynagrodzeniu w zależności od firmy, w której dany Backend Developer pracuje. Zarobki są tutaj mocno zbliżone, jednak przodują tu freelancerzy. 

Sporo też zarabia się w dużych firmach, które zatrudniają 1000, czy nawet 5000 pracowników. Sprawdźmy, jak to dokładnie wygląda:


Zarobki a język programowania

W tej kategorii postanowiliśmy przyjrzeć się każdemu znaczącemu językowi programowania. 

Jeśli chodzi zatem o backend development, to najwięcej zarabiają developerzy Scali oraz Ruby. Obydwie technologie są stosunkowo niszowe, a specjaliści w nich programujący często wykorzystują umowy B2B (co, jak widzieliśmy, zwiększa wynagrodzenie) oraz pracują często dla firm zagranicznych. 

Niżej w zestawieniu znaleźli się programiści, którzy na backendzie korzystają z Go, Kotlina oraz TypeScript. Dalej mamy programistów C++, C# oraz Javy i Pythona. Najmniejsze zarobki są wśród Backend Developerów, którzy pracują z językiem C oraz SQL.

Zobaczmy, jak to wszystko prezentuje się na wykresie:


Wynagrodzenie a staż pracy

Przyjrzyjmy się jeszcze wynagrodzeniu w zależności od stażu pracy. Nie jest zbyt zaskakujące, że największe zarobki zanotujemy wśród pracowników, którzy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe w branży, a konkretniej od 10 do 15 lat. Zobaczmy, jak wygląda mediana w zależności od stażu pracy:


Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz - teraz czas poszukać pracy! A gdzie szukać? Na Bulldogjob.pl oczywiście :) Oto link do ofert pracy, gdzie backend to główna specjalizacja. 

Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli obecnie nie szukasz pracy. Na pewno Ci się to przyda, gdy już zaczniesz się rozglądać. 


Podsumowanie

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że powyższe informacje przydadzą Ci się w poszukiwaniu pracy oraz przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli coś jeszcze, czego chciałbyś się dowiedzieć lub czymś podzielić przychodzi Ci do głowy, daj znać w komentarzu pod artykułem! ?

<p>Loading...</p>