Neuroróżnorodność w miejscu pracy
14.04.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Amazon sabotuje Microsoft, udostępniając swojego asystenta AI za darmo

Amazon udostępnił CodeWhisperer za darmo dla indywidualnych programistów. Ten asystent AI do bezpośrednia konkurencja dla Copilota.

Amazon sabotuje Microsoft, udostępniając swojego asystenta AI za darmo

Amazon ogłosił, że jego narzędzie do pisania kodu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - CodeWhisperer, jest teraz dostępne bezpłatnie dla każdego! Do tej pory narzędzie to było dostępne tylko dla klientów Amazon Web Services. 

Amazon wprowadził wersję testową CodeWhisperer w ubiegłym roku. Teraz jest już dostępny w różnych środowiskach programistycznych, m.in. Visual Studio Code. CodeWhisperer generuje kod na podstawie tekstowych wskazówek, co ułatwia i przyspiesza jego pisanie.

CodeWhisperer jest mocnym konkurentem Copilota od Microsoftu. Co prawda oba narzędzia generują i sugerują kod w IDE, ale Microsoft udostępnił Copilot bezpłatnie tylko dla studentów i programistów pracujących nad popularnymi projektami open-source. Pozostali użytkownicy muszą płacić 10 dolarów miesięcznie lub 100 dolarów rocznie. 

To co potrafi CodeWhisperer?

Narzędzie obsługuje Pythona, Javę, JavaScript, TypeScript i C#, Go, Rusta, PHP, Ruby, Kotlina, C, C++, skrypty powłoki, SQL oraz Scalę. Co ciekawe oznacza kod podobny do tego znalezionego w otwartych źródłach - żeby uniknąć plagiatu. 

Ponadto, CodeWhisperer automatycznie skanuje kod w poszukiwaniu podatności i luk w zabezpieczeniach. To znacząca korzyść, ponieważ pomaga zapobiegać potencjalnym cyberatakom.

Widać więc, że CodeWhisperer ma pewne drobne przewagi nad GitHub Copilotem, ale zdecydowanie największą z nich jest cena lub jej brak 😎 

Oprócz CodeWhisperer, Amazon ogłosił również Bedrock - nowe narzędzie, które pomaga firmom budować i skalować aplikacje AI generujące tekst. Bedrock zawiera wiele podstawowych modeli (FMs), na których programiści mogą budować swoje rozwiązania, w tym Claude od Anthropic, Stable Diffusion i Amazon Titan. 

Podsumowując, zaangażowanie Amazonu w rozwój sztucznej inteligencji zaczyna być coraz bardziej widoczne i istotne. Oferowane przez nich narzędzia z pewnością będą pomocne dla wielu programistów. Pojawia się natomiast pytanie czy to wystarczy, by nadłuższą metę konkurować z Microsoftem.

<p>Loading...</p>