24.08.20224 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Administrator IT – zarobki w Polsce

Sprawdź, ile Administrator IT może dziś realnie zarobić w Polsce.

Administrator IT – zarobki w Polsce

Choć coraz częściej zacierane są granice pomiędzy Administratorami a DevOpsami, to jednak wciąż w wielu firmach widoczne są czynniki, które nakazują rozróżniać oba stanowiska. 

Dziś administratora najczęściej postrzega się w Polsce jako specjalistę odpowiedzialnego za utrzymanie i rozwój infrastruktury i zasobów sieciowych firmy z naciskiem na teleinformatykę. Często także jego obowiązki rozszerza się – trzyma on piecze nie tylko nad serwerowniami, ale także nad infrastrukturą stacji roboczych. 

Administratorzy znajdują zatrudnienie nie tylko w różnej wielkości przedsiębiorstwach, ale także centrach danych i tak naprawdę to oni w dużej mierze odpowiadają za działanie i dostępność zasobów, które świat zewnętrzny wrzucił do jednego wora i magicznie nazywa zbiorczo „chmurą”. To również administratorzy reagują w pierwszej kolejności na incydenty bezpieczeństwa oraz przywracanie sprawności infrastruktury po awarii.

Trzeba więc przyznać, że to wymagająca i odpowiedzialna praca. Warto więc sprawdzić, ile realnie można na niej w Polsce zarobić. Informacji o zarobkach Administratora IT dostarczą nam Badania Społeczności IT oraz Bulldog Guide. Dzięki nim można poznać szczegóły dotyczące sytuacji zarobkowej w poszczególnych specjalizacjach.

Administrator IT – średnie zarobki w Polsce

Przed przejściem do konkretnych kwot, warto zaznaczyć, że w przypadku umowy o pracę są to kwoty netto, czyli „na rękę”. Jeśli chodzi o umowy B2B, to podajemy natomiast kwoty netto na fakturze. Trzeba więc odjąć od nich jeszcze podatki oraz kwoty przekazywane do ZUS-u.

Na największe zarobki mogą liczyć Administratorzy baz danych – w przypadku UoP jest to średnio 9774 zł miesięcznie, zaś przy współpracy w ramach B2B jest to już kwota średnio 16283 zł. Trzeba więc zauważyć, że nawet po odliczeniu wszelkich podatków i ubezpieczeń na B2B administrator bazodanowy nadal będzie zarabiał odczuwalnie więcej niż w przypadku umowy o pracę. Może – choć nie musi – być to częściowo spowodowane tym, że na współpracę B2B decydują się bardziej doświadczeni pracownicy zajmujący wyższe szczeble.


Z kolei administratorzy systemowi mogą liczyć średnio na 6648 zł na podstawie umowy o pracę oraz na 14068 zł w przypadku wykonywania pracy jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Tu również zauważalna jest rozbieżność zgodna z ogólnym trendem panującym w polskim IT – po prostu na B2B zazwyczaj zarabia się nieco lub odczuwalnie więcej. 

Czas na administratorów sieci, którzy pod względem zarobków zamykają stawkę w tej specjalizacji. Warto przy okazji odnotować, że relacje zarobków nie różnią się w przypadku adminów ze względu na formę współpracy, jak bywa na innych stanowiskach. Choć różnią się oczywiście bezwzględne kwoty, to jednak kolejność administrator bazodanowy, systemowi i sieciowy pozostaje zachowana. Z jednym wyjątkiem – o czym za moment. Administrator sieciowy zarabia średnio na UoP 6607 zł oraz 10792 zł w przypadku B2B. Różnica pomiędzy kwotami uzyskiwanymi w ramach różnych form współpracy nie jest więc już tu tak zauważalna.

Administrator IT - zarobki


Jeśli zaś chodzi o zlecenia i działa, umowy cywilno-prawne, to zdają się one rzadko być wykorzystywane w przypadku takich stanowisk jak Administrator IT, które zazwyczaj wymagają ciągłości i umiarkowanie współgrają z modelem freelancerskim. A nawet jeśli, to i tak najczęściej jest on realizowany w ramach B2B. Z zebranych przez nas danych wynika, że najlepiej na zleceniach może zarobić administrator sieciowy (7750 zł – wspomniany wyjątek, kiedy sieciowcy plasują się najwyżej), przed administratorem baz danych (5567 zł) i administratorem systemowym (5076 zł)

Administrator IT – zarobki a doświadczenie

Oczywiście nie tylko specjalizacja determinuje wysokość zarobków, ale też doświadczenie. Jak już wspomniano, może ono także wpływać na preferowane formy współpracy. Przyjrzyjmy się zatem, jak przebiegają zależności pomiędzy doświadczeniem Administratora IT a tym, ile zarabia.

W przypadku umowy o pracę najmniej doświadczeni mogą liczyć na początek na około 4776 zł w ramach współpracy na podstawie umowy o pracę, niemniej w przypadku umów B2B jest to kwota wyższa, 8569 zł netto na fakturze. Lepiej niż UoP można zarobić w modelu freelancerskim – tutaj średnie zarobki wynoszą nieco ponad 5 tys. zł.

Na następnym poziomie doświadczenia, poziomie medium, kwota zarobków znacznie wzrasta – przy UoP jest to średnio 7100 zł, zaś przy B2B – 13900 zł. Widać zatem, że podawane wcześniej dane uśrednione są finalnie zaniżone przez dysproporcje zarobkowe pomiędzy najmniej doświadczonymi pracownikami a całą resztą. Również freelancerz-midzi radzą sobie dobrze, zarabiając średnio 8775 zł miesięcznie.

Administrator IT - zarobki


Na koniec zostawiamy Administratorów IT na poziomie seniorskim, którzy na podstawie umowy o pracę zarabiają średnio w polskim IT 10105 zł. Jeśli zdecydują się na kontrakt B2B, to kwota ta mocno wzrasta i wynosi średni 21432 zł. Co znów nie powinno dziwić ze względu na poziom zaangażowania, jaki wykazywać musi Senior Administrator, nie odnotowaliśmy na tym poziomie danych dotyczących umów cywilno-prawnych.

W ramach podsumowania – spostrzeżenie. Administrator IT to stanowisko płacowo bardzo zróżnicowane tak ze względu na specjalizacje, jak i na doświadczenie. Zarobki najbardziej doświadczonych pracujących na podstawie umowy B2B są wielokrotnością początkujących zatrudnionych na umowę o pracę. Wszystkim zaczynającym swoją przygodę z administrowaniem życzmy zatem wytrwałości – ta z czasem popłaci. 

<p>Loading...</p>