Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.11.20227 min
Kamila Wosińska

Kamila Wosińska Trenerka, Coach, Mentorka biznesu

7 porad, jak zacząć pracę w IT z zerowym doświadczeniem

Chcesz dostać pracę w IT, ale nie masz doświadczenia? Oto kilka rad, jak możesz dostać się do branży technologicznej - z zerowym doświadczeniem!

7 porad, jak zacząć pracę w IT z zerowym doświadczeniem

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją karierę, czy wracasz z urlopu macierzyńskiego, czy po prostu chcesz zmiany i chcesz rozpocząć swoją przygodę w branży IT – to najlepszy moment, by to zrobić. Właśnie dziś branża IT boryka się z ogromnym niedoborem pracowników; ponadto oferuje świetne wynagrodzenie, niesamowite korzyści i wiele możliwości zatrudnienia. 

Jeśli nie masz dużego doświadczenia, ale chcesz dołączyć do tej dobrze prosperującej branży, nie martw się – są na to sposoby. 

Poniżej siedem wskazówek, jak rozpocząć swoją drogę do świata IT. 

1. Ponownie przeanalizuj i wykorzystaj swoje dotychczasowe doświadczenia, niekoniecznie w branży IT 

Jeśli nie masz doświadczenia w branży IT, dobrze jest przyjrzeć się ponownie swoim dotychczasowym osiągnięciom pod kątem umiejętności i wiedzy przydanych w nowej branży. Jeśli martwi Cię, że nie masz żadnych umiejętności wymienionych w ogłoszeniach o pracę, może okazać się, że Twoje umiejętności miękkie będą zaskakująco ważne, a wiele z nich jest obecnie pożądanych w pracy w IT. 

Dla przykładu weźmy jedno z popularnych stanowisk ‘entry-level’ – pracownik działu wsparcia technicznego. Takie kompetencje jak komunikatywność, znajomość pakietu MS Office, doświadczenie w obsłudze klienta mogą bardzo podnieść wartość Twojego CV. Patrząc na swoje dotychczasowe doświadczenie przez pryzmat nowej roli, którą chcesz dostać zapewne dostrzeżesz wiele elementów odpowiadających wymaganiom na dane stanowisko. 

Po takiej analizie, ważne jest aby przeredagować swoje CV wskazując na odpowiednie elementy doświadczenia dopasowując je konkretnie do rodzaju ról, o które chcesz się ubiegać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter zajrzy na Twój profil LinkedIn po otrzymaniu Twojej aplikacji. Pamiętaj, aby Twój profil był spójny z Twoim CV.  

Poświęć też czas na napisanie nowego listu motywacyjnego. To Twoja szansa, aby wyjaśnić Twoją motywację do zmiany branży oraz to w jaki sposób Twoje doświadczenie odpowiada wymaganiom nowej roli. To pomoże odpowiedzieć na wiele wstępnych wątpliwości rekrutera, który zwróci uwagę na Twoje CV.  

2. Ucz się odpowiednich umiejętności technicznych i zdobywaj doświadczenie 

Świetnym sposobem na zdobycie praktycznego doświadczenia są bootcampy, hackathony i praktyczne programy nauczania programowania organizowane przez firmy IT w celu promocji marki i zdobywania nowych talentów takie jak w 100% praktyczne studia podyplomowe GFT&GOOGLE Cloud na ALK. To pozwala zdobyć praktyczne doświadczenie na prawdziwych serwerach bez obawy, że coś się zepsuje. Dzięki temu, podejmując pracę na tzw. środowisku produkcyjnym będziesz czuć się pewniej.   

Jeśli chodzi o wybór technologii, jest niezliczona liczba obszarów do nauczenia się, które mogą stać się mocnymi elementami Twojego CV. Począwszy od zrozumienia technologii chmurowych, przez możliwości Salesforce, automatyzację procesów UiPath RPA do wiedzy, jak tworzyć strony na WordPressie, to wszystko może się okazać istotne i przydatne dla twojego nowego pracodawcy. 

Możesz również uczyć się z niezliczonych darmowych filmów na YouTube, aby zdobywać nowe umiejętności i wzmacniać te, które już posiadasz. 

Zadaj sobie pytanie, co Cię najbardziej interesuje. Jakie są Twoje naturalne talenty i mocne strony. Zgłębiaj te aspekty świata technologii, które naprawdę Cię interesują. Ucz się o tym w swoim wolnym czasie. Taką wiedzę i zdobyte umiejętności również możesz dodać do CV, gdy będziesz czuł się w nich pewnie. 

3. Zdobądź certyfikaty branżowe 

Uzyskanie certyfikatu może być najszybszym sposobem, aby dostać się do branży IT. Zdobycie dyplomu uczelni wyższej może trwać 2-5 lat, certyfikat natomiast można zdobyć w zaledwie kilka tygodni. Stopień naukowy, czy dyplom ukończenia technicznej uczelni wyższej nie są dziś niezbędne, aby wejść na rynek pracy w branży IT. 

Posiadane certyfikaty w znacznym stopniu zrekompensują brak doświadczenia. Dzięki nim pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że masz umiejętności, których poszukuje. W przypadku niektórych ról, odpowiednie certyfikaty mogą wystarczyć, by wyróżnić się na liście kandydatów z niewielkim doświadczeniem w IT i bez certyfikatów.  

Wybierając dziedzinę, w której się certyfikujesz masz też większy wpływ na ukierunkowanie swojej ścieżki kariery w stronę dziedziny, którą lubisz i która Cię interesuje.

4. Nie bój się zacząć od niskiego stanowiska 

Jeśli nie masz jeszcze udokumentowanego doświadczenia w IT najprawdopodobniej zaczniesz swoją ścieżkę kariery od zera. Jeśli jesteś obecnie ekspertem w jakiejś dziedzinie lub kierownikiem zespołu może Ci się wydawać, że zaczynanie od zera oznacza stracone dotychczasowe lata wspinania się po szczeblach kariery. Jednak pamiętaj, że decydujesz się na zmianę branży, kierunku rozwoju z jakiegoś powodu. 

Przygotuj się na rozpoczęcie pracy od stanowiska podstawowego, które stanie się Twoją podstawą dalszego rozwoju kariery w IT. Jednocześnie pamiętaj, że doświadczenie, które zdobędziesz od podstaw w połączeniu z Twoimi dotychczasowym dorobkiem zawodowym będą bardzo cenne, gdy będziesz starać się o bardziej zaawansowane i wymagające stanowiska. 

Gdy najdą Cię wątpliwości przypomnij sobie o swojej motywacji do zmiany i o tym, że dziś potencjał zarobkowy w branży IT jest ograniczony wyłącznie pracą i wysiłkiem, który włożysz w swój rozwój w tej dziedzinie.

5. Rozwijaj i korzystaj z sieci kontaktów 

W większości firm IT istnieje wewnętrzny system poleceń oparty na bonusach dla pracowników za polecanie nowych talentów. Większość pracodawców, poszukując kandydatów na dane stanowisko, jest bardziej zainteresowana zatrudnieniem kogoś na podstawie rekomendacji niż odbywaniem wielu rozmów z zupełnie obcymi ludźmi. 

Używaj mediów społecznościowych, wszelkich kontaktów aby dotrzeć do każdego ze swoich znajomych, kto jest związany ze światem technologii. Zwykłe umieszczenie postu w social mediach informujące, że szukasz możliwości w świecie technologii może zaowocować okazją, której się nawet nie spodziewasz.

Możesz też po prostu zapytać swoich przyjaciół i znajomych, czy nie znają kogoś, kto poszukuje pracownika na interesującą Cię pozycję. 

Dobrym pomysłem jest także znalezienie mentora, który może pomóc Ci ukierunkować rozwój kariery na bazie swojego doświadczenia. Najprawdopodobniej Twój mentor również ma szeroką sieć kontaktów potencjalnie zainteresowanych współpracą. 

6. Jeśli masz skończone studia wyższe na kierunku nietechnicznym, spraw, by stały się one Twoim atutem 

Możliwe, że właśnie żałujesz lat i wysiłku poświęconych na studia i zdobycie dyplomu w dziedzinie, która nijak się ma do technologii. Przeanalizuj ponownie czego się nauczyłaś, jakich kompetencji musiałaś używać pracując na uzyskanie dyplomu. Spróbuj odnieść to do wymagań na stanowiska IT i nie bój się o tym pisać w CV, liście motywacyjnym i na Twoim profilu w LinkedIn.  

Zamiast skupiać się na tym, ile czasu i pieniędzy poświęciłaś na dotychczasowe studia, skup się na tym w jaki sposób możesz to wykorzystać podczas przechodzenia do świata w IT. 

Dla przykładu, jeśli podczas studiów z marketingu i zarządzania przechodziłaś gehennę prezentując swoją pracę na forum lub zdawałaś szereg ustnych egzaminów z historii u profesora, którego musiałaś przekonać o swojej wiedzy będą to niezwykle przydatne umiejętności przy spotkaniach z klientem, dla którego będziesz pracować nad projektem IT, czy ustaleniach projektowych ze stroną biznesową.   

Pracownik IT z tytułem filologa będzie miał bardziej twórcze podejście do rozwiązywania problemów i doskonałe umiejętności pisania i komunikacji. Magister filozofii wykaże się głębszym zrozumieniem logiki i unikalnym sposobem podchodzenia do wyzwań. 

Jeśli zaczniesz traktować swój tytuł i stopień naukowy jako atut, wyróżnisz się spośród innych kandydatów, którzy mają jedynie doświadczenie w pracy z komputerem lub techniką. 

Szybka ewolucja branży IT sprawia, że istnieje coraz więcej obszarów wymagających wiedzy z dziedzin nietechnicznych i unikalnego sposobu myślenia aby odpowiadać na wyzwania z zakresu chociażby etyki w kodowaniu, ‘inclusive coding’ czyli programowania i projektowania w sposób inkluzywny, niedyskryminujący użytkowników z np. niepełnosprawnością.

7. Szukaj stanowisk przejściowych 

Niemal każda firma z każda branży, zatrudnia pracowników IT jeśli tylko w danej firmie korzysta się z sieci i komputerów. Przykładowo, jeśli masz wieloletnie doświadczenie w sprzedaży sprzętu AGD, może być łatwiej dostać się do pierwszej pracy w IT właśnie w sieci salonów AGD.  

Rozumienie branży i modelu biznesowego daje Ci ogromną przewagę. Nadal będziesz zaczynać od podstawowych stanowisk IT, jednak Twoja znajomość otoczenia biznesowego pomoże Ci w przyszłym awansie i od samego początku uczyni Cię wartościowym pracownikiem, nawet jeśli Twoje umiejętności techniczne nie są na najwyższym poziomie.  

Czasami łatwiej jest zmienić obszar i zakres zadań wewnątrz jednej organizacji. Jeśli pracujesz obecnie w dziale księgowym, dowiedz się gdzie znajduje się dział IT i jak możesz się skontaktować. Możesz zaproponować swoje wsparcie w czasie wolnym w ramach nauki lub poprosić pracownika wyższego szczebla tego działu, by został Twoim mentorem i pomógł Ci dostać się do działu IT.

Podsumowanie

Rozpoczęcie kariery w IT bez doświadczenia jest możliwe. Ważne, by być świadomym, że zaczynasz od nowa i najprawdopodobniej bez względu na Twój staż pracy i doświadczenie dziedzinowe będziesz zaczynać swoją ścieżkę kariery od podstaw.  

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nowej kariery jest trudne i dobrym pomysłem jest praca z mentorem, który pomoże Ci przejść przez ten proces. Dzięki temu skorzystasz z rad i doświadczenia kogoś, kto już pracuje w IT. We współpracy z mentorem łatwiej Ci będzie odpowiednio wykorzystać Twoje dotychczasowe osiągnięcia, zrozumieć Twoje osobiste cele i naturalne predyspozycje, aby na tej podstawie ułatwić Ci wybór Twojego kierunku, odpowiednią ścieżkę certyfikacyjną i sposoby na dotarcie do potencjalnych pracodawców.  

<p>Loading...</p>