Myślę, że każdy specjalista od kodu, niezależnie od tego, czy początkujący, czy bardziej zaawansowany, nie wiedział, co właściwie powinien zrobić dalej po ukończeniu podstawowego tutoriala z programowania.
Można w takim momencie oczywiście pójść o krok dalej i rozpoczynać kolejne kursy, ale nie tylko w taki sposób możesz poszerzyć swoje umiejętności.
Zaprezentuję tutaj 6 rzeczy, które uważam za najlepsze do powzięcia po ukończeniu kursu programowania dla początkujących. Pokażę Ci tutaj również, jak wejść głębiej w świat inżynierii oprogramowania. Zaczynajmy!
Jestem bardziej niż pewien, że podczas swojej przygody z kodowaniem chociaż raz zdarzyło Ci się skorzystać ze Stack Overflow albo po prostu szukałeś/aś w Internecie rozwiązania dla swojego problemu. Nie ma właściwie znaczenia, czy był to problem z konfiguracją, czy z kodem. Każdy z nas, developerów, prosi innych o pomoc i szukaj jej w różnych miejscach - jest to coś całkowicie normalnego.
Skończyłeś/aś kurs, masz teraz trochę większą wiedzę o danym język/technologii od innych - warto się nią podzielić i komuś pomóc.
Może zdarzyła Ci się taka sytuacja, że coś w środowisku/kodzie nie działało tak jak trzeba, ale teraz już widzisz, co jest nie tak i po wprowadzeniu zmian wszystko się nagle kompiluje?
Wiedz, że te i inne problemy nadal dokuczają początkującym programistom - dlaczego więc ich nie wesprzeć?
Na Stack Overflow i innych forach dla developerów pełno jest programistów, którzy tylko czekają na Twoją pomoc. Możesz nawet edytować lub dodawać coś od siebie przy innych odpowiedziach - w taki sposób zyskujesz “punkty reputacji”, co warto zaprezentować w CV. Bycie docenionym przez innych i osobista satysfakcja są jednak warte o wiele więcej!
Masz świetny pomysł na aplikację, ale wcześniej nie byłeś/aś w stanie go zrealizować? Pomyśl więc o swojej aplikacji jak o jakimś projekcie teraz.
Podziel go na mniejsze części, a potem na user stories i postaraj się to wszystko krok po kroku zaimplementować. Pomyśl o designie, funkcjach i innych niezbędnych elementach.
Nie staraj się robić z tego czegoś bardzo złożonego albo, z drugiej strony, zbyt prostego. Dodatkowo będziesz mieć dużo motywacji, pracując w projekcie, gdzie sam/a decydujesz o funkcjonalnościach aplikacji. Różnych pomysłów na apki możesz poszukać w sieci, znaleźć inspiracje w swoim otoczeniu lub popytać wśród znajomych.
Teraz już nie musisz czytać artykułów w stylu “Jak zacząć kodować?” czy “Jak skonfigurować to i tamto”. Jesteś w stanie czytać o najnowszych funkcjach w Twoim języku, o tym, jak korzystać z REST API, o zewnętrznych bibliotekach lub Dockerze.
Jeśli coś jest jednak za trudne, staraj się spisywać te wszystkie rzeczy i szukać artykułów lub książek, które Ci je wyjaśnią (polecam zacząć z artykułami w internecie, zanim zdecydujesz się na kupno książki).
Jeśli wiesz, o co chodzi w danym artykule, to znaczy, że to już “ten poziom”. Po kilku miesiącach zdziwisz się, ile już potrafisz zrozumieć. Pamiętaj jednak, żeby weryfikować to wszystko w praktyce.
Wiele projektów open source może skorzystać na Twojej pomocy. Postaraj się takowy znaleźć i poszukaj jakiegoś prostego problemu. Potem zrób swój pierwszy pull request. Zacznij z First Timers Only albo CodeTriage - myślę, że znajdziesz jakiś problem, któremu będziesz w stanie sprostać.
Weź udział w lokalnym spotkaniu user group, konferencji lub wykładzie
Kolejnym sposobem na poszerzenie wiedzy jest uczęszczanie na spotkania lokalnej grupy użytkowników lub branie udziału w webinarach.
Nie ważne, czy kodujesz w Javie, Scali, Ruby, czy Pythonie. Dowiedz się po prostu, gdzie się spotykają.
Nawet jeśli tematy spotkań mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych, to i tak polecam spróbować. Może w rzeczywistości okażą się łatwe albo chociaż poznasz innych programistów i będziesz mógł z nimi porozmawiać.
Postaraj się stworzyć swój własny artykuł. Może to być coś o problemie, z którym sobie ostatnio poradziłeś albo o nowej funkcji, którą wypróbowałeś. Możesz też napisać coś o swoim doświadczeniu nauce kodowania.
Możesz też podsumować jakąś konferencję lub napisać o aplikacji i jej funkcjach. Nie masz nawet pojęcia, ile Ci to da.
Może sam/a kiedyś przeczytasz coś ciekawego, co być może pomoże Ci w stworzeniu swojego artykułu. W taki sposób możesz pomóc komuś z jego problemem, czy wytłumaczyć coś ciężkiego w prosty sposób. Jedyne, co musisz poświęcić, to czas.
To tylko kilka sposobów na rozwinięcie swoich umiejętności. Nie musisz korzystać ze wszystkich.
Daj nam znać, czy któryś z nich Ci pomógł!