13.04.20224 min
Marcin Krykowski
IDEMIA

Marcin KrykowskiScala DeveloperIDEMIA

6 rzeczy, które możesz zrobić po kursie programowania

Poznaj 6 opcji, które możesz rozważyć po ukończeniu kursu programowania dla początkujących oraz dowiedz się, jak wejść głębiej w świat inżynierii oprogramowania.

6 rzeczy, które możesz zrobić po kursie programowania

Myślę, że każdy specjalista od kodu, niezależnie od tego, czy początkujący, czy bardziej zaawansowany, nie wiedział, co właściwie powinien zrobić dalej po ukończeniu podstawowego tutoriala z programowania.

Można w takim momencie oczywiście pójść o krok dalej i rozpoczynać kolejne kursy, ale nie tylko w taki sposób możesz poszerzyć swoje umiejętności. 

Zaprezentuję tutaj 6 rzeczy, które uważam za najlepsze do powzięcia po ukończeniu kursu programowania dla początkujących. Pokażę Ci tutaj również, jak wejść głębiej w świat inżynierii oprogramowania. Zaczynajmy!

Pomagaj innym

Jestem bardziej niż pewien, że podczas swojej przygody z kodowaniem chociaż raz zdarzyło Ci się skorzystać ze Stack Overflow albo po prostu szukałeś/aś w Internecie rozwiązania dla swojego problemu. Nie ma właściwie znaczenia, czy był to problem z konfiguracją, czy z kodem. Każdy z nas, developerów, prosi innych o pomoc i szukaj jej w różnych miejscach - jest to coś całkowicie normalnego.  

Skończyłeś/aś kurs, masz teraz trochę większą wiedzę o danym język/technologii od innych - warto się nią podzielić i komuś pomóc.

Może zdarzyła Ci się taka sytuacja, że coś w środowisku/kodzie nie działało tak jak trzeba, ale teraz już widzisz, co jest nie tak i po wprowadzeniu zmian wszystko się nagle kompiluje?

Wiedz, że te i inne problemy nadal dokuczają początkującym programistom - dlaczego więc ich nie wesprzeć?

Na Stack Overflow i innych forach dla developerów pełno jest programistów, którzy tylko czekają na Twoją pomoc. Możesz nawet edytować lub dodawać coś od siebie przy innych odpowiedziach - w taki sposób zyskujesz “punkty reputacji”, co warto zaprezentować w CV. Bycie docenionym przez innych i osobista satysfakcja są jednak warte o wiele więcej!

Zaimplementuj swój pomysł

Masz świetny pomysł na aplikację, ale wcześniej nie byłeś/aś w stanie go zrealizować? Pomyśl więc o swojej aplikacji jak o jakimś projekcie teraz. 

Podziel go na mniejsze części, a potem na user stories i postaraj się to wszystko krok po kroku zaimplementować. Pomyśl o designie, funkcjach i innych niezbędnych elementach. 

Nie staraj się robić z tego czegoś bardzo złożonego albo, z drugiej strony, zbyt prostego. Dodatkowo będziesz mieć dużo motywacji, pracując w projekcie, gdzie sam/a decydujesz o funkcjonalnościach aplikacji. Różnych pomysłów na apki możesz poszukać w sieci, znaleźć inspiracje w swoim otoczeniu lub popytać wśród znajomych.

Zacznij czytać trudniejsze artykuły lub książki 

Teraz już nie musisz czytać artykułów w stylu “Jak zacząć kodować?” czy “Jak skonfigurować to i tamto”. Jesteś w stanie czytać o najnowszych funkcjach w Twoim języku, o tym, jak korzystać z REST API, o zewnętrznych bibliotekach lub Dockerze. 

Jeśli coś jest jednak za trudne, staraj się spisywać te wszystkie rzeczy i szukać artykułów lub książek, które Ci je wyjaśnią (polecam zacząć z artykułami w internecie, zanim zdecydujesz się na kupno książki). 

Jeśli wiesz, o co chodzi w danym artykule, to znaczy, że to już “ten poziom”. Po kilku miesiącach zdziwisz się, ile już potrafisz zrozumieć. Pamiętaj jednak, żeby weryfikować to wszystko w praktyce. 

Miej wkład w projekty open-source

Wiele projektów open source może skorzystać na Twojej pomocy. Postaraj się takowy znaleźć i poszukaj jakiegoś prostego problemu. Potem zrób swój pierwszy pull request. Zacznij z First Timers Only albo CodeTriage - myślę, że znajdziesz jakiś problem, któremu będziesz w stanie sprostać. 

Weź udział w lokalnym spotkaniu user group, konferencji lub wykładzie

Kolejnym sposobem na poszerzenie wiedzy jest uczęszczanie na spotkania lokalnej grupy użytkowników lub branie udziału w webinarach. 

Nie ważne, czy kodujesz w Javie, Scali, Ruby, czy Pythonie. Dowiedz się po prostu, gdzie się spotykają.

Nawet jeśli tematy spotkań mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych, to i tak polecam spróbować. Może w rzeczywistości okażą się łatwe albo chociaż poznasz innych programistów i będziesz mógł z nimi porozmawiać. 

Pisz artykuły

Postaraj się stworzyć swój własny artykuł. Może to być coś o problemie, z którym sobie ostatnio poradziłeś albo o nowej funkcji, którą wypróbowałeś. Możesz też napisać coś o swoim doświadczeniu nauce kodowania. 

Możesz też podsumować jakąś konferencję lub napisać o aplikacji i jej funkcjach. Nie masz nawet pojęcia, ile Ci to da. 

Może sam/a kiedyś przeczytasz coś ciekawego, co być może pomoże Ci w stworzeniu swojego artykułu. W taki sposób możesz pomóc komuś z jego problemem, czy wytłumaczyć coś ciężkiego w prosty sposób. Jedyne, co musisz poświęcić, to czas. 

To tylko kilka sposobów na rozwinięcie swoich umiejętności. Nie musisz korzystać ze wszystkich. 

Daj nam znać, czy któryś z nich Ci pomógł!

<p>Loading...</p>