Bulldogjob
Bulldogjob

5 ulubionych frameworków i języków.

19.05.20174 min
5 ulubionych frameworków i języków.

Korzystając z danych Stack Overflow, opisaliśmy niedawno języki programowania i frameworki, które wzbudzają niechęć u programistów. Dziś skupiamy się na informacjach pozytywnych i znowu sięgamy do Stack Overflow, ale tym razem do ulubionych przez koderów technologii.

Języki programowania

1. Rust

Rust to bezapelacyjny zwycięzca wśród ulubionych języków programowania. Pozytywne doświadczenia w kodowaniu w Rust ma aż 73,1% użytkowników portalu Stack Overflow. Przypomnijmy, że jego twórcą był Graydon Hoare (2006 rok), a potem opiekę nad nim przejęła Fundacja Mozilla. Programiści doceniają Rust przede wszystkim za szybkość i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest także bardzo zaangażowana społeczność Rust, która prężnie i nieustannie rozwija ten język.

2. Smalltalk

Nieco mniejszą, ale to nie oznacza, że małą, sympatią cieszy się Smalltalk. 67% programistów jest zdania, że warto poświęcić czas na naukę tego języka i na kodowanie w nim. Tymczasem wcale nie jest to język nowy, pojawił się już na początku lat 70., stworzony przez Alana Kay’a z Xerox PARC. Smalltalk to po prostu duża czytelność kodu i wysoka funkcjonalność, chociaż język ten nie jest często wykorzystywany w komercyjnych realizacjach. Wiele osób uczy się Smalltalk ze względu na pełną obiektowość, a także dla samej przyjemności uczenia się czegoś nowego. Przy okazji warto dodać, że pod tą samą nazwą funkcjonuje graficzne środowisko programistyczne.

3. TypeScript

64,1% koderów ze Stack Overflow dużą sympatią darzy otwarty język programowania TypeScript, przygotowany przez Microsoft. To tak naprawdę nadzbiór JavaScript, czyli znaczne rozszerzenie jego możliwości. Autorzy TypeScript wyszli z założenia, że JavaScript nie spełnia ich oczekiwań, jeśli chodzi o pisanie dużych aplikacji, stąd właśnie zrodził się pomysł nowego rozwiązania. Jako ciekawostkę można podać, że Angular 2 i jego kolejne wersje zostały napisane właśnie w TypeScript.

4. Swift

Czwarte miejsce najbardziej lubianych języków programowania zajął Swift, na którego wskazało 63,9% koderów. Następca Objective-C został zaprezentowany światu przez Apple w 2014 roku i szybko zaczął zyskiwać na popularności. Co prawda nie wniósł nic rewolucyjnego, ale za to wziął wszystko, co najlepsze z innych języków programowania. Przede wszystkim jednak okazał się zdecydowanie lepszy od Objective-C. Coraz częściej pojawiają się informacje, że takie tuzy technologiczne, jak Google i Facebook, zamierzają przejść na Swifta.

5. Go

Go, zwany często również Golang, zamyka pierwszą piątkę ulubionych przez programistów języków programowania. Pozytywną opinię na jego temat wyraziło 63,3% użytkowników Stack Overflow. Dzieło pracowników Google doceniane jest przede wszystkim za prostotę i łatwość pisania, a także za dużą wydajność tak powstałego kodu.

Frameworki, biblioteki i inne technologie

1. React

Tym razem nasze zestawienie otwiera React, który ma sympatyków wśród 66,9% programistów na Stack Overflow. To biblioteka JavaScript, wymyślona przez programistę Facebooka, Jordana Walke, która posiada wirtualny DOM i chętnie wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych różnych aplikacji. Świetnie sprawdza się również przy dużych programach. To również bardzo wygodne narzędzie, ponieważ raz stworzone komponenty interfejsu można wykorzystywać wielokrotnie.

2. Node.js

62,1% koderów stawia na Node.js, wskazując na tę platformę, jako jedną z ulubionych technologii, która świetnie się sprawdza przy wysoce skalowanych aplikacjach webowych. Node.js pojawiła się w 2009 roku, szybko zyskując na popularności. Programiści doceniają tę open source’ową platformę także za dużą szybkość działania, a do tego ogromna społeczność dba o jej nieustanny rozwój. Nic dziwnego, że Node.js jest często używana w programowaniu internetowych aplikacji.

3. .NET Core

Na podium znalazła się jeszcze międzyplatformowe środowisko programistyczne od Microsoft. Tę technologię docenia 60,9% badanych koderów. Wygląda więc na to, że duże wysiłki korporacji z Redmond na rzecz propagowania .NET Core przyniosły jednak efekt i programiści chętnie korzystają z tej technologii. A co z .NET Frameworkiem? Wszystko wskazuje na to, że odchodzi do lamusa.

4. Spark

Apache Spark to rozwijana na zasadach open source platforma, która jest pozytywnie postrzegana przez 60,1% osób pracujących z tą technologią. Spark umożliwia wygodne przetwarzanie ogromnych, rozproszonych zbiorów danych, posiada bardzo intuicyjne API, a do tego jest bardzo wydajny i niezwykle szybki. Nic dziwnego, że to narzędzie zyskuje nieustannie na popularności. Nie mogło być inaczej w czasach dominującego Big Data.

5. Firebase

Trzeba przyznać, bardzo ciekawa sytuacja. Okazuje się, że Firebase uplasowało się na piątej pozycji najbardziej lubianych technologii, czyli zajęło tę samą pozycję, jaką ma na liście technologii wzbudzających niechęć, o czym pisaliśmy w poprzedniej części tego artykułu. Jednak zwolenników Firebase jest nieco więcej (52,9%) niż przeciwników (47,1%). To chyba jednak oznacza, że ta platforma dla developerów nie jest jednak taka zła. Jak sądzicie?

W poprzedniej części artykułu prosiliśmy o typy waszych nielubianych języków i frameworków. Tym razem postępujemy podobnie, ale liczymy na głosy pozytywne. Napiszcie, jakie technologie lubicie i dlaczego.

<p>Loading...</p>