Neuroróżnorodność w miejscu pracy
17.05.20174 min
Bulldogjob

Bulldogjob

5 frameworków i języków wzbudzających niechęć.

5 frameworków i języków wzbudzających niechęć.

Portal Stack Overflow co roku przygotowuje podsumowanie ostatnich 12 miesięcy na temat różnych aspektów dotyczących IT i programistów. To prawdziwa kopalnia wiedzy, z której korzystaliśmy już wielokrotnie, na przykład przybliżając Wam portret programisty A.D. 2016. Postanowiliśmy powrócić znowu do raportu Stack Overflow, ale tym razem, chcąc pokazać Wam, które frameworki i języki programowania są ulubione przez programistów, a które wzbudzają niechęć. Zaczynamy od negatywnych emocji, aby w kolejnej części artykułu zakończyć optymistycznie, przybliżając Wam najbardziej lubiane technologie.

Języki programowania

1. Visual Basic 6

Już drugi rok z rzędu użytkownicy Stack Overflow uznali Visual Basic za język wzbudzający największe obawy i niechęć. Aż 88,3% programistów kodujących w tym języku i używający tego narzędzia firmy Microsoft w pracy stwierdziło, że nie są zainteresowani kontynuowaniem „przygody” z Visual Basic. Przeciwnicy tego języka podkreślają z satysfakcją jego wady, jak na przykład wolniejsze wykonywanie aplikacji niż w innych językach, ale przecież nie jest tak, że Visual Basic nie ma żadnych zalet. Zważywszy jednak na to, że to artykuł o technologiach wzbudzających niechęć, pozytywne strony Visual Basic po prostu przemilczymy.

2. VBA

Pozostajemy nadal w kręgu Visual Basic, bo to przecież na nim właśnie oparty jest kolejny nielubiany język programowania. Mowa tu o Visual Basic for Applications (VBA). Język ten wzbudza niechęć u 80,4% badanych przez Stack Overflow. Być może brak poważania u programistów VBA zawdzięcza również temu, że nie można za jego pomocą stworzyć samodzielnie działającej aplikacji EXE. Tak czy inaczej, VBA czasami się przydaje do automatyzacji pracy z dokumentami.

3. CoffeeScript

Nasze niechlubne podium zamyka CoffeeScript, który wzbudza negatywne emocje u 79,2% badanych. Może to nieco dziwić, tym bardziej że w niezastąpionej Wikipedii czytamy, iż jeszcze kilka lat temu CoffeeScript należał do najczęściej obserwowanych projektów na GitHub, a do tego sympatią darzy go wielu programistów Ruby.

4. VB.NET

Microsoft nie ma najwyraźniej szczęścia do użytkowników Stack Overflow, ponieważ pojawia się już po raz kolejny w naszym negatywnym zestawieniu. Tym razem język koncernu z Redmond zajął miejsce tuż za podium, ale i tak wzbudza niechęć u 77,2% badanych. Przypomnijmy, że VB.NET to obiektowy język programowania, ale aplikacja w nim zaprogramowana potrzebuje do uruchomienia biblioteki Mono lub .NET Framework.

5. Matlab

Ostatni w naszym zestawieniu, ale i tak wzbudzający niechęć aż u 72,3% badanych język programowania. Wygląda na to, że większość koderów pracujących na Matlabie chciałoby jak najszybciej zapomnieć o tej technologii i skupić się na zupełnie innych rozwiązaniach programistycznych.

Frameworki, biblioteki i inne technologie

1. Cordova

Nasze kolejne zestawienie technologii, które wzbudzają niechęć, otwiera Apache Cordova, za którym nie przepada 61,2% użytkowników Stack Overflow. Wszystko na to wskazuje, że ta platforma postrzegana jest przez wielu koderów raczej przez pryzmat wad niż zalet. Warto jednak podkreślić, że wiele niedociągnięć Cordovy eliminowanych jest sukcesywnie w kolejnych wersjach platformy.

2. Xamarin

Chciałoby się zauważyć, że przejęcie Xamarin przez Microsoft musiało się skończyć prędzej czy później obecnością na negatywnej liście Stack Overflow, jak wiele innych produktów związanych z koncernem z Redmond, ale mogłoby to zostać odebrane jako duża złośliwość. Ograniczymy się więc tutaj jedynie do informacji, że 51,3% badanych wykazało, powiedzmy to dyplomatycznie, duży sceptycyzm w stosunku do Xamarin.

3. Hadoop

Open source’owa platforma programistyczna w Java do rozproszonego składowania wielkich zbiorów to już drugi projekt fundacji Apache, który wzbudza niechęć użytkowników Stack Overflow. 51,2% programistów odwiedzających ten portal jest zdania, że nie warto za bardzo angażować się w pracę z tym narzędziem. Problem polega jednak na tym, że żyjemy w epoce, którą można nazwać po prostu Big Data i często trudno uciec tak po prostu od Hadoop.

4. AngularJS

Nie tylko produkty Microsoft czy Apache wzbudzają niechęć wielu koderów. Okazuje się, że również Google nie ma tu taryfy ulgowej. Stworzony przez inżynierów tej korporacji framework nie wzbudza zachwytu 48,3% użytkowników Stack Overflow. Chciałoby się rzec – kwestia gustu lub indywidualnych preferencji, ponieważ wielu koderów jednak chwali sobie pracę z wykorzystaniem AngularJS.

5. Firebase

Finisz bez wątpienia należy do Google, które tym razem pojawia się w naszym zestawieniu z platformą dla developerów. Warto dodać, że właściciel najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarki przejął Firebase w 2014 roku. Niestety, 47,1% koderów obecnych na Stack Overflow ma negatywne zdanie o tej platformie.

Czekamy również na Wasze głosy i opinie na temat technologii, jakie wzbudzają w Was niechęć i obawę. Napiszcie też, dlaczego czujecie antypatię właśnie do tych, a nie innych języków lub frameworków.

<p>Loading...</p>