Jak co roku Stack Overflow przygotował raport na temat programistów i branży IT, z którego można dowiedzieć się między innymi, jaka specjalizacja i języki są najpopularniejsze, ile lat ma przeciętnie programista, jak to jest z doświadczeniem koderów i z ich wykształceniem, jakie technologie dominowały w 2016 roku, kto najwięcej zarobił, jakie są priorytety developerów itd. Wyłania się z tego bardzo ciekawy portret programisty 2016.
Jak wynika ze statystyk portalu, co 8 sekund zadawane są pytania na Stack Overflow. Przy okazji platforma przeprowadziła wśród użytkowników ankietę, która pozwoliła przygotować bardzo ciekawy raport na temat społeczności koderów. Dowiedzieliśmy się z niego nie tylko, że programiści generalnie wolą psy od kotów (wyjątkiem są tutaj koderzy z Niemiec), ale również wielu innych ciekawych informacji. Zebraliśmy je poniżej specjalnie dla Was. Zapraszamy do lektury.
Każdy, kto chociaż pobieżnie interesuje się branżą IT, najczęściej zdaje sobie sprawę, że pod określeniem „programista” kryje się wiele różnych specjalizacji. Osoby biorące udział w ankiecie przeprowadzonej przez Stack Overflow, najczęściej podkreślały rolę Full-Stack Web Developera. To osoba, która bez problemu posługuje się nawet 6 najpopularniejszymi językami programowania lub frameworkami, a przez to posiada przewagę nad innymi developerami. Warto dodać, że najwięcej użytkowników Stack Overflow określało się właśnie jako Full-Stack Web Developer (28%). W dużo mniejszym procencie reprezentowani byli Back-End Web Developerzy (12,2%) i Mobile Developerzy (8,4%).
W 2016 roku najwięcej programistów było w wieku 25-29 lat (28,4%), a najrzadziej można było spotkać na Stack Overflow osoby powyżej 60 lat (0,8%) i 50 lat (3%). Przeciętny wiek programisty wynosił prawie 30 lat, natomiast średnia wieku w branży IT nie przekraczała 27 lat. Ciekawie rozkładał się również wiek programistów w poszczególnych krajach. Okazało się, że najstarsi koderzy są w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Australii. Natomiast najmłodsi programiści mieszkają w Indiach, Rosji i w Polsce. Z danych Stack Overflow wynika, że developer z USA jest przeciętnie starszy od kolegi z Indii o 6 lat. Przy okazji ankieta pokazała, że środowisko programistów jest nadal mocno zdominowane przez mężczyzn (do kodowania przyznało się jedynie 5,8% pań).
Okazuje się, że programiści mają bardzo różne wykształcenie i dochodzą do biegłości w kodowaniu bardzo różnymi drogami. Co ciekawe, 69,1% z nich określa siebie jako częściowych samouków (13% jest tylko samoukami), niemal 44% zdobywało wiedzę z programowania podczas różnego rodzaju szkoleń, natomiast wyższe wykształcenie w dziedzinie informatyki posiada 43% użytkowników Stack Overflow (2% posiada stopień doktora). Należy dodać, że coraz popularniejszy jest e-learning – 25,5% programistów ukończyło kursy online z kodowania.
Warto również przyjrzeć się doświadczeniu programistów A.D. 2016. Przeciętny koder miał 6,5 lat praktyki w programowaniu. Najwięcej jednak, bo ponad 32% programistów deklarowało od 2 do 5 lat doświadczenia w kodowaniu (co ciekawe, więcej w tej grupie było kobiet). Studenci najczęściej określali swoją praktykę programowania na ponad 3 lata.
Jakie technologie i języki dominowały w 2016 roku? Wyniki nie powinny być zaskoczeniem. Czołówka od trzech lat jest w zasadzie niezmienna. Na pierwszym miejscu znajduje się JavaScript (55,4%), a w dalszej kolejności plasują się: SQL (49,1%) i Java (36,3%). Popularność określonych języków czy technologii nie zawsze jednak wynika z tego, że są tak lubiane przez programistów, ale raczej jest na te rozwiązania duży popyt na rynku IT. Co zatem z ulubionymi technologiami i językami? Okazuje się, że najwięcej miłośników ma język Rust (79,1% badanych), a w dalszej kolejności Swift (72,1%), F# (70,7%) i Scala (69,4%). Na przeciwległym biegunie znajdują się technologie, których programiści nie lubią, a nawet się ich obawiają. W tym zestawieniu na czele jest Visual Basic, WordPress i Matlab. W serwisie Stack Overflow dominowały natomiast JavaScript, Java, Android i Python.
Przeciętny programista korzysta z 4 lub 5 języków programowania i framewroków. Najpopularniejsze połączenie dwóch technologii to JavaScript i SQL, a potem JavaScript i PHP. Developerzy, którzy posługują się trzema technologiami, przeważnie łączą JavaScript, PHP i SQL, natomiast programiści specjalizujący się w czterech, stawiają głównie na C#, JavaScript, SQL i SQL Server.
W raporcie Stack Overflow znajdują się również ciekawe dane na temat zarobków programistów. Który z nich otrzymywał najwyższe wynagrodzenie w 2016 roku? W kontekście tego, co pisaliśmy na początku artykułu, nie będzie zaskoczeniem, że na najlepsze zarobki mogli liczyć Full-Sockowi programiści, którzy specjalizują się w technologiach cloud i pracują z React oraz z Redis. Pracodawcy wynagradzali bardzo dobrze również Front-End Developerów znających React, node.js i Angular. W przypadku Mobile Developerów najbardziej dochodowe było programowanie w Objective-C oraz kodowanie aplikacji dla systemów iOS i Android.
Za rok zapewne sprawdzimy, co zmieniło się w portrecie programisty A.D. 2017. Póki co, zachęcamy jeszcze do lektury bardzo ciekawego zestawienia „8 najdziwniejszych języków programowania”. Być może w przyszłym roku pojawią się na tej liście nowe pozycje.