29.08.20225 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

Programista – zarobki w Polsce w 2022

Sprawdź, na jakie zarobki Programista może realnie liczyć w Polsce w 2022 roku.

Programista – zarobki w Polsce w 2022

Praca programisty uchodzi w Polsce za świetnie płatną i w porównaniu z medianą zarobków rzeczywiście w większości przypadków można ją za taką uznać. Oczywiście czynników kształtujących płace jest mnóstwo – wystarczy wymienić choćby doświadczenie czy wykorzystywane w pracy języki i technologie.

Sprawdźmy, jak kształtuje się zarobki polskiego programisty w konkretnych wybranych specjalizacjach.

Uwaga!, należy zaznaczyć, że w przypadku umowy o pracę wszystkie podawane kwoty to netto, czyli „na rękę”. Jeśli natomiast mowa o umowach  B2B, to podajemy kwoty netto na fakturze. Od nich należy jeszcze odjąć podatki oraz kwoty przekazywane do ZUS-u.


Java Developer

Pierwsza specjalizacja, bardzo zresztą w Polsce popularna – Java Developer. Zarobki Java Developera znacznie różnią się w zależności od wyżej wspomnianych umów. Na podstawie umowy o pracę taki specjalista zarabia średnio 8275 PLN. Jeśli zatrudnimy go na podstawie umowę zlecenie lub umowę o dzieło to mamy średnio 5875 PLN. Jest to zdecydowanie mniej, niż w przypadku UoP, ale w przypadku umowy zlecenie to w zasadzie wiadomo, dlaczego - na takich formach najczęściej zatrudniani są juniorzy. 

Ostatni rodzaj umowy, na jaki zwrócimy tutaj uwagę, to współpraca B2B - Java Developerzy umawiają się wtedy ze swoimi pracodawcami na średnio 18629 PLN. Przyjrzyjmy się teraz wynagrodzeniu w zależności od firmy, w której dany Backend Developer pracuje. Zarobki są tutaj raczej zbliżone, jednak przodują w nich freelancerzy - ich zarobki przy umowie o pracę wynoszą średnio 10400 PLN.

Jak to zwykle bywa, sporo też zarabia się w dużych firmach, które mają około 10 tys. pracowników - średnia wynosi 8619 PLN przy umowie o pracę i 20613 PLN przy współpracy B2B. Przyjrzyjmy się jeszcze wynagrodzeniu w zależności od stażu pracy. Nie jest zbyt zaskakujące, że największe zarobki zanotujemy wśród pracowników, którzy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe w branży, a konkretniej od 10 do 15 lat. Zobaczmy, jak wygląda mediana w zależności od stażu pracy.


JavaScript Developer

Zdecydowanie jeden z najważniejszych języków programowania w ogóle, podstawa programowania aplikacji webowych i główne narzędzie pracy każdego frontendowca. No to sprawdźmy, ile programista JavaScript może zarobić, choć tutaj też trzeba brać poprawkę, że stawki będą się mocno różnić w zależności od doświadczenia, znajomości poszczególnych frameworków i bibliotek i ogólnie tego, jak bardzo ogarniętym frontedowcem jesteś. 

Na umowie o pracę średnie wynagrodzenie JS-owca wynosi ok. 7 tys. zł netto, natomiast przy współpracy B2B netto na fakturze można zainkasować ok. 15 600 zł. Na pracach freelancerskich, umowach i dziełach można z kolei zarobić około 6 tys. zł. Do jednego wora z JavaScriptem wrzućmy jednak też TypeScript, bo w zasadzie dlaczego nie – język zyskuje coraz większą popularność, i tak jest intepretowany od JS i niewykluczone, że kiedyś to TypeScript będzie standardem. Na UoP typescriptowieć może liczyć na niecałe 7500 zł. B2B to już ponad 16 tysięcy. 

Różnice z JavaScriptem są więc całkiem duże i może powinno dać to do myślenia wszystkim, którzy chcą, aby ich pierwszym językiem był właśnie JS, a nie TS.


Python Developer

Oczywiście na zarobki Python Developera nakłada się multum zależności – to przecież naprawdę uniwersalne narzędzie i inaczej bezie zarabiał na pisaniu skryptów testerskich, inaczej jako Data Scientist czy szerzej analityk danych, gdzie jest to przecież główne narzędzie pracy, a jeszcze inaczej w środowisku webowym. 

Przewrotnie od tego ostatniego zacznijmy omawianie konkretów: Python Developer pracujący na backendzie zarabia średnio 8233 PLN. Co może w tym kontekście dziwić, pythonowiec fullstack, czyli korzystający jeszcze z jakiegoś języka frontendu zarabia średnio 7929 PLN. Musisz jednak pamiętać, że mówimy cały czas o średnich, a nie medianach. Z kolei cieszącej się większym zainteresowaniem, bo uważanej za bardzo przyszłościową specjalizacji Data Sciene Python zarabia średnio 7804 PLN. 

Idźmy dalej – przechodzimy teraz do warunków zatrudnienia. Jak to bywa w IT, tutaj także są pewne rozbieżności z racji na format współpracy. Python to teraz jeden z najpopularniejszych języków i branżowe trendy nie mają prawa go omijać. Na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest ok. 34% całości przebadanej grupy i zarabiają oni średnio 8233 PLN. W tamach B2B to jest już 57% całości – na działalności można wyłapać średnio 10266 PLN. Po odliczeniu podatków i ZUS-u różnica nie jest więc jakaś dramatyczna. Inne umowy  ma podpisane ok. 8,9% całości i zarabiają oni średnio 6505 PLN. Są to oczywiście umowy i dzieła, więc kwota ta odnosi się przede wszystkim do pracy freelancerskiej.


.NET Developer

W odróżnieniu od wielu innych ofert pracy w IT, w przypadku .NET nie musimy wcale wiązać stanowiska z konkretnym językiem oprogramowania, chyba że tego wymaga sam projekt. W teorii nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by na .NET pisać kod w C++ czy C#, ale też F# czy J#. Praktyka pokazuje jednak, że najczęściej wśród wymagań wobec developera .NET występuje znajomość języka C#, co na pewno powinien wziąć  pod uwagę zarówno rekrutujący, jak i kandydat.

Przed podjęciem poszukiwań pracy w .NET należy sobie także uświadomić wspomniany już proces unifikacji narzędzi, a w zasadzie frameworków programistycznych Microsoftu. .NET dawno już przestał być frameworkiem wykorzystywanym do rozwoju oprogramowania wyłącznie na systemy Windows. Wręcz przeciwnie, dziś jest to opensource’owa i działająca w wielu różnych środowiskach platforma, dzięki której z powodzeniem budować można aplikacje na Windowsa, macOS-a, Androida i iOS-a oraz oczywiście aplikacje webowe.

Donetowiec kodujący w C#  zarabia w Polsce na podstawie umowy o pracę średnio 7705 zł oraz 17128 zł w ramach umowy B2B – znów więc mamy do czynienia z sytuacją, kiedy forma zatrudnienia odczuwalnie wpływa na wysokość zarobków. Jeśli zaś chodzi o zlecenia i dzieła, to średnio, programując w .NET można liczyć na 5769.


Kluczowe wybory

Jak widać, rozpiętość płacowa jest w polskim IT duża i to właśnie od wyboru ścieżki kariery – poznania języków czy narzędzi deweloperskich – będzie w dużej mierze zależeć wynagrodzenie. W wielu przypadkach dużą rolę odegra także doświadczenie – nie brakuje seniorów, którzy zarabiają wielokrotność mniej doświadczonych kolegów. Ze szczegółami na temat aktualnych zarobków na poszczególnych stanowiskach można zapoznać się na łamach Readme.

<p>Loading...</p>