Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

12 cech dobrego pracodawcy IT

Poznaj 12 cech dobrego pracodawcy IT i bądź dobrze przygotowany na następną rozmowę rekrutacyjną.
17.08.20216 min
12 cech dobrego pracodawcy IT

W artykule tym przyjrzymy się rzeczom, które według nas, charakteryzują solidnego i dobrego pracodawcę IT. W naszym najnowszym Badaniu społeczności IT okazało się, że największa liczba respondentów marzy o pracy w Google. Bardzo popularnymi firmami są również Microsoft, Netguru oraz Allegro. Tutaj postaramy się bardziej zgłębić temat i przeanalizować cechy takich pracodawców.

Od dawna branża IT jest uważana nie tylko za najbardziej rokującą i o ogromnym potencjale rozwojowym, ale również za solidną, atrakcyjną dla pracowników. Potwierdzają to różne rankingi. W zestawieniu Great Place to Work w Polsce w czołówce znalazły się firmy informatyczne (Sii Polska, Cisco Poland oraz Akamai Technologies Poland). Natomiast w rankingu "Poland`s Most Attractive Employers" 16 tys. polskich studentów za najlepszych pracodawców uznało Google Poland, Microsoft i Polskie Linie Lotnicze LOT.

Jak wspominaliśmy natomiast wcześniej, nasze Badanie społeczności IT potwierdziło, że najpopularniejszymi pracodawcami są Google, Microsoft i Netguru. Spójrzmy, jak to wygląda na wykresie:


Co jednak sprawia, że firmy są atrakcyjne dla pracowników? Przygotowaliśmy zestawienie tego, co według nas powinno charakteryzować najlepszych pracodawców IT. W wielu przypadkach wygrywające w różnych rankingach firmy IT mogą pochwalić się właśnie wymienionymi przez nas cechami.

1. Innowacyjność

Innowacja to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w ostatnich latach. Trzeba przyznać, że zrobiło zawrotną karierę. Nic dziwnego, w naszych czasach innowacje pełnią jeszcze większą rolę, niż kilkadziesiąt lat temu. Świat pędzi błyskawicznie do przodu, a nakręcają go właśnie innowacje.

Dobry pracodawca IT musi być innowacyjny, jeśli chce się rozwijać i chce osiągać sukcesy biznesowe. Taki pracodawca nie boi się wprowadzać odważnych zmian zarówno w organizacji swojej firmy, jak i zmian technologicznych. Wiemy już, jak ważne dla programistów jest uczestniczenie w ciekawych, innowacyjnych projektach. Właśnie przez pryzmat innowacji coraz częściej oceniany jest pracodawca IT i to one nierzadko motywują specjalistów IT do pracy na wysokich obrotach.

2. Wysoka elastyczność

Dobry pracodawca charakteryzuje się również bardzo dużą elastycznością w dostosowywaniu zasad pracy i organizacji firmy nie tylko do wyzwań rynku, ale również do potrzeb pracowników. Taki pracodawca potrafi szybko wprowadzać zmiany, które zwiększą komfort pracy zatrudnionych osób, ponieważ doskonale wie, że to przełoży się na wyniki całej firmy.

Elastyczny pracodawca nie boi się inwestować w rozwój pracowników, poszerza ich wiedzę i kompetencje (szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne). Ważne jest również to, że pracodawca potrafi efektywnie wykorzystać potencjał każdego pracownika i jego umiejętności. Nie ma przy tym oporów, żeby przesuwać pracowników pomiędzy projektami lub działami, gdy jest to korzystne dla osoby zatrudnionej i dla całej firmy.  

3. Dobra renoma

To renoma sprawia, że pewne firmy są postrzegane jako bardziej atrakcyjne dla pracowników. Okazuje się, że spada znaczenie wysokości wynagrodzenia, jeśli chodzi o kryterium wyboru pracodawcy, a liczy się coraz bardziej wielkość firmy, jej prestiż, styl zarządzania i kultura pracy.

Firmy o dobrej renomie, które dbają o swój wizerunek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, przyciągają specjalistów o wyższych kompetencjach i wiedzy niż przedsiębiorcy o mniejszym zaufaniu. iTo oczywiście przekłada się na wyniki biznesowe takiego pracodawcy i umacnia jego pozycję na rynku, a równocześnie zapewnia stabilne miejsce zatrudnienia.

4. Stabilność finansowa

Kwestia stabilności finansowej ma również wpływ na to, o czym pisaliśmy w poprzednim punkcie. Budowanie dobrego wizerunku pracodawcy nie jest możliwe między innymi bez stabilności finansowej. Pracownicy muszą czuć się bezpieczni, muszą mieć pewność zatrudnienia nie tylko w perspektywie krótkoterminowej, ale również długoterminowej.

Nawet w branży o tak wysokiej rotacji pracowników, jak IT. Stabilność finansowa jest jednym z fundamentów, na których opiera się funkcjonowanie każdej firmy. Pracownik nie może przecież martwić się o to, czy dostanie wynagrodzenie w terminie, czy dostanie je w ogóle za miesiąc lub dwa. W takich warunkach nie ma mowy o skupieniu się na zawodowych obowiązkach.

5. Proces rekrutacyjny na wysokim poziomie

Pokreślaliśmy już kiedyś wagę procesu rekrutacyjnego prowadzonego na wysokim poziomie. Jest to szczególnie istotne w takiej branży, jak IT, gdzie mamy do czynienia z rynkiem pracownika i nie jest łatwo pozyskać najlepszych specjalistów.

Rekrutacja to okazja, żeby poznać drugiego człowieka i jego umiejętności oraz potencjał. Ważne by proces rekrutacji prowadziły osoby kompetentne.

Rekrutacja na wysokim poziomie to również działania kompleksowe, które obejmują nie tylko właściwe przygotowanie oferty pracy, skuteczne pozyskanie kandydatów i sprawne przeprowadzenie ich selekcji, ale również realizację procesu adaptacyjnego.

Dobry pracodawca jest również bezkompromisowy w doborze pracowników. Chodzi głównie o to, że buduje zespół z osób, których charakteryzuje podobne podejście do pracy i które mają zbliżone ambicje, a także spełniają określone wymagania lub przynajmniej mają potencjał, żeby szybko nauczyć się nowych umiejętności.

6. Otwartość na pomysły pracowników

Daniel Goleman, amerykański psycholog, który stworzył między innymi pojęcie inteligencji emocjonalnej, opracował sześć stylów zarządzania. W jednym z nich podkreśla ogromną wagę wsłuchiwania się pracodawcy w opinie pracownika i poznawanie jego pomysłów, a także idei.

Taki pracodawca nastawiony jest na ludzi, na budowanie wyjątkowej atmosfery w zespole, u której podstaw leży zrozumienie, empatia i kooperacja. To wszystko sprawia, że pracownicy czują się potrzebni, ważni, wykazują duże zaangażowanie, lojalność i chętnie przychodzą do pracy.

7. Jasne zasady wynagradzania i premiowania

Dobry pracodawca ustala jasne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników zasady wynagradzania za pracę, ale również dokładnie określa, kiedy i za co można liczyć na dodatkowe benefity oraz premie.

Pracownik powinien mieć poczucie, że nic nie dzieje się poza nim, że jego praca zostanie odpowiednio do zaangażowania i efektów wynagrodzona. Jeśli pracodawca wprowadza również motywatory pozapłacowe, powinien także jasno określić zasadę ich przyznawania. Takie podejście nie tylko ułatwia zatrzymanie najwartościowszych pracowników, ale również umożliwia pozyskanie kolejnych specjalistów o wysokich kompetencjach.

8. Stosowanie konwencji w wytwarzaniu oprogramowania

Dbanie o konwencje oznacza, że firma zapewnia jednolity sposób na tworzenie oprogramowania, który jest dla wszystkich jasny i zrozumiały, i to w zgodzie z inżynierią oprogramowania.

Konwencje „pilnują” jak tworzy się oprogramowanie, gdzie jest balans pomiedzy tym, czy coś działa i jak jest zrobione. Tym samym, umożliwia to Pracownikowi doskonalenie się w sztuce tworzenia oprogramowania.

9. Przyjazne biuro i zasady pracy

Dobry pracodawca dba o zachowanie work-life balance. Zdaje sobie sprawę, jak istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Tworzenie atmosfery dialogu w zaspokajaniu potrzeb obu stron, Pracownika i Pracodawcy. Parterstwo.

10. Łączenie umiejętności technicznych i zarządczych przez menedżerów

Kluczowe znaczenie dla realizacji projektów, funkcjonowania firmy i dla jakości pracy ma również odpowiednia kadra zarządzająca. Dobrze, jeśli menedżerowie w IT posiadają nie tylko umiejętności w obszarze zarządzania ludźmi i delegowania zadań, ale również posiadają wiedzę techniczną.

Wtedy lepiej rozumieją nie tylko specyfikę pracy nad projektami, ale także problemy wynikające z różnych zagadnień technicznych i są w stanie przewidywać, jakie trudności mogą jeszcze pojawić się w związku z używaną technologią. To również zwiększa komfort pracy osób zaangażowanych w dany projekt.

11. Dbanie o komunikację z pracownikami

Brak dobrej komunikacji w firmie to pierwszy krok do chaosu i generowania przeszkód, które mogą wpływać na realizację projektów. Dobry pracodawca nigdy nie ukrywa przed pracownikami tego, co się dzieje w firmie.

Zatrudnione osoby wiedzą również, co stanie się z ich produktami i pomysłami na dalszych etapach rozwijania projektu. Dobry pracodawca to pracodawca transparentny, otwarty i umożliwiający komunikację dwutorową: do i od pracownika.

12. Dzielenie się zyskiem z pracownikami

Pracodawca, którego możemy uznać za godnego uwagi przy poszukiwaniu pracy, nie tylko dobrze wynagradza za wykonywanie służbowych zadań, ale również potrafi dodatkowo podzielić się zyskiem wygenerowanym dzięki dobrej pracy zatrudnionych osób. Taki pracodawca docenia rolę swoich pracowników w rozwijaniu firmy i w osiąganiu przez nią celów biznesowych.

Czekamy na opinie, jakie cechy powinien posiadać dobry pracodawca IT według Was. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach poniżej.  

<p>Loading...</p>