18.08.20223 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Czym zajmuje się CIO?

Sprawdź, czym zajmuje się CIO oraz jakie kompetencje ma idealny kandydat na to stanowisko.

Czym zajmuje się CIO?

Zastanawiasz się, na czym właściwie polega stanowisko Chief Information Officer? Co jest w zakresie obowiązków szefa? Jakie ma kompetencje i jakie może pełnić funkcje w polskim IT?

W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje o CIO, czyli dyrektora ds. technologii informacyjnej.

Kim jest CIO?

Chief Information Officer (CIO) to najczęściej dyrektor działu IT lub osoba odpowiedzialna za pieczę nad działem technologicznym firmy. Jest odpowiedzialny za wdrażanie planowanie, wdrażanie, rozwój i zabezpieczenie używanych przez firmę systemów informatycznych. 

Główne obowiązki CIO

 • audyt systemów informatycznych wykorzystywanych w całej organizacji i monitorowanie ich funkcjonalności,
 • analiza struktury systemu informatycznego w organizacji i jej optymalizacja,
 • tworzenie strategii rozwoju systemu informatycznego firmy, zgodnie z najnowszymi trendami oraz dostępnymi narzędziami, 
 • piecza nad wdrożeniami nowych rozwiązań i tworzeniem niezbędnych procedur,
 • współpraca z zarządem i kierownictwem, w celu ustalenia priorytetów technologicznych dla firmy,
 • zarządzanie zespołami IT i tworzenie struktury działy technologicznego.

Kompetencje CIO

Idealny kandydat ma bogate doświadczenie techniczne i behawioralne, ponieważ ściśle współpracuje z technologiami oraz biznesem. Na pewno nie zaszkodzi dyplom z uczelni wyższej, czy w przeszłości zawód programisty.

Oczekiwania wobec kandydata:

 • wiedza technologiczna— mile widziana w przeszłości kariera programisty, by od podszewki znać zależności pomiędzy elementami struktury IT,
 • umiejętności analityczne i prezentowanie wniosków zarówno dla ekspertów technicznych, jak i laików niezwiązanych z tematem z biznesu,
 • umiejętności interpersonalne ułatwiające prowadzenie własnego zespołu,
 • ustalanie priorytetów pracy własnej, całego zespołu oraz uporządkowanie zgodnie z tym strategii rozwoju,
 • umiejętności negocjacyjne, stanowczość i popieranie swoich twierdzeń twardymi danymi,
 • podstawowa wiedza z zakresu ekonomii i zarządzania, by dobierać narzędzia do celów strategicznych firmy,
 • podstawowa wiedza legislacyjna w zagadnieniach dotyczących cyberbezpieczeństwa, ochrony danych czy zarządzaniu ryzykiem,
 • mile widziane jest budowanie trwałych relacji zarówno wewnątrz firmy, jak i z dostawcami, niezbędnych dla struktury IT komponentów.


Zazwyczaj dyrektorem IT zostaje człowiek z wieloletnim doświadczeniem, ponieważ bardzo odpowiedzialne stanowisko. W naszym Badaniu Społeczności IT 2022 ankietowani wskazali, że stanowisko dyrektorskie przekłada się na ponad 10 lat doświadczenia w branży IT.

Kliknij, by powiększyć.

Dlaczego CIO jest mylony z CTO?

CTO, czyli Chief Technology Officer zajmuje się rozwojem zagadnieniami technologicznymi, ale w kontekście współpracy z klientami. Dobiera najlepsze narzędzia do realizacji projektów od firm zewnętrznych.

Reasumując CIO zajmuje się tematami kluczowymi dla systemów informatycznych wewnątrz firmy, by działała sprawnie, natomiast CTO przede wszystkim odpowiada za działania IT tworzone dla klientów zewnętrznych.

CIO własny czy zewnętrzny

Dla mniejszych organizacji zatrudnienie doświadczonego specjalisty z wieloletnim doświadczeniem może przekraczać założony budżet, dlatego alternatywą jest outsourcing CIO. 

Wówczas zatrudniony konsultant CIO przeanalizuje efektywność wewnętrznych systemów informatycznych oraz jego bezpieczeństwo. Zoptymalizuje procesy, zaleci dalszą strategię rozwoju oraz zwiększy stabilność funkcjonowania dotychczasowej struktury. 

Niektóre firmy decydują się też na taką pogłębioną konsultację zewnętrznego eksperta przy planowanym wdrożeniu nowych technologii cyfrowych jak przeniesienie biznesu do chmury, pełna transformacja cyfrowa, zastosowanie sztucznej inteligencji do pewnych działań, rozpoczęcie przygody z Big Data czy IoT itd.

W przypadku większych firm częściej spotykany jest własny CIO, który stale będzie monitorował funkcjonowanie całego systemu.

<p>Loading...</p>