Nasza strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Rozumiem

6 rzeczy, które możesz zrobić po kursie programowania

Poznaj 6 opcji, które możesz rozważyć po ukończeniu kursu programowania dla początkujących oraz dowiedz się, jak wejść głębiej w świat inżynierii oprogramowania.

Myślę, że każdy specjalista od kodu, niezależnie od tego, czy początkujący, czy bardziej zaawansowany, nie wiedział, co właściwie powinien zrobić dalej po ukończeniu podstawowego tutoriala z programowania.

Można w takim momencie oczywiście pójść o krok dalej i rozpoczynać kolejne kursy, ale nie tylko w taki sposób możesz poszerzyć swoje umiejętności. 

Zaprezentuję tutaj 6 rzeczy, które uważam za najlepsze do powzięcia po ukończeniu kursu programowania dla początkujących. Pokażę Ci tutaj również, jak wejść głębiej w świat inżynierii oprogramowania. Zaczynajmy!


Pomagaj innym

Jestem bardziej niż pewien, że podczas swojej przygody z kodowaniem chociaż raz zdarzyło Ci się skorzystać ze Stack Overflow albo po prostu szukałeś/aś w Internecie rozwiązania dla swojego problemu. Nie ma właściwie znaczenia, czy był to problem z konfiguracją, czy z kodem. Każdy z nas, developerów, prosi innych o pomoc i szukaj jej w różnych miejscach - jest to coś całkowicie normalnego.  

Skończyłeś/aś kurs, masz teraz trochę większą wiedzę o danym język/technologii od innych - warto się nią podzielić i komuś pomóc.

Może zdarzyła Ci się taka sytuacja, że coś w środowisku/kodzie nie działało tak jak trzeba, ale teraz już widzisz, co jest nie tak i po wprowadzeniu zmian wszystko się nagle kompiluje?

Wiedz, że te i inne problemy nadal dokuczają początkującym programistom - dlaczego więc ich nie wesprzeć?

Na Stack Overflow i innych forach dla developerów pełno jest programistów, którzy tylko czekają na Twoją pomoc. Możesz nawet edytować lub dodawać coś od siebie przy innych odpowiedziach - w taki sposób zyskujesz “punkty reputacji”, co warto zaprezentować w CV. Bycie docenionym przez innych i osobista satysfakcja są jednak warte o wiele więcej!


Zaimplementuj swój pomysł

Masz świetny pomysł na aplikację, ale wcześniej nie byłeś/aś w stanie go zrealizować? Pomyśl więc o swojej aplikacji jak o jakimś projekcie teraz. 

Podziel go na mniejsze części, a potem na user stories i postaraj się to wszystko krok po kroku zaimplementować. Pomyśl o designie, funkcjach i innych niezbędnych elementach. 

Nie staraj się robić z tego czegoś bardzo złożonego albo, z drugiej strony, zbyt prostego. Dodatkowo będziesz mieć dużo motywacji, pracując w projekcie, gdzie sam/a decydujesz o funkcjonalnościach aplikacji. Różnych pomysłów na apki możesz poszukać w sieci, znaleźć inspiracje w swoim otoczeniu lub popytać wśród znajomych.


Zacznij czytać trudniejsze artykuły lub książki 

Teraz już nie musisz czytać artykułów w stylu “Jak zacząć kodować?” czy “Jak skonfigurować to i tamto”. Jesteś w stanie czytać o najnowszych funkcjach w Twoim języku, o tym, jak korzystać z REST API, o zewnętrznych bibliotekach lub Dockerze. 

Jeśli coś jest jednak za trudne, staraj się spisywać te wszystkie rzeczy i szukać artykułów lub książek, które Ci je wyjaśnią (polecam zacząć z artykułami w internecie, zanim zdecydujesz się na kupno książki). 

Jeśli wiesz, o co chodzi w danym artykule, to znaczy, że to już “ten poziom”. Po kilku miesiącach zdziwisz się, ile już potrafisz zrozumieć. Pamiętaj jednak, żeby weryfikować to wszystko w praktyce. 


Miej wkład w projekty open-source

Wiele projektów open source może skorzystać na Twojej pomocy. Postaraj się takowy znaleźć i poszukaj jakiegoś prostego problemu. Potem zrób swój pierwszy pull request. Zacznij z First Timers Only albo CodeTriage - myślę, że znajdziesz jakiś problem, któremu będziesz w stanie sprostać. 

Weź udział w lokalnym spotkaniu user group, konferencji lub wykładzie

Kolejnym sposobem na poszerzenie wiedzy jest uczęszczanie na spotkania lokalnej grupy użytkowników lub branie udziału w webinarach. 

Nie ważne, czy kodujesz w Javie, Scali, Ruby, czy Pythonie. Dowiedz się po prostu, gdzie się spotykają.

Nawet jeśli tematy spotkań mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych, to i tak polecam spróbować. Może w rzeczywistości okażą się łatwe albo chociaż poznasz innych programistów i będziesz mógł z nimi porozmawiać. 


Pisz artykuły

Postaraj się stworzyć swój własny artykuł. Może to być coś o problemie, z którym sobie ostatnio poradziłeś albo o nowej funkcji, którą wypróbowałeś. Możesz też napisać coś o swoim doświadczeniu nauce kodowania. 

Możesz też podsumować jakąś konferencję lub napisać o aplikacji i jej funkcjach. Nie masz nawet pojęcia, ile Ci to da. 

Może sam/a kiedyś przeczytasz coś ciekawego, co być może pomoże Ci w stworzeniu swojego artykułu. W taki sposób możesz pomóc komuś z jego problemem, czy wytłumaczyć coś ciężkiego w prosty sposób. Jedyne, co musisz poświęcić, to czas. 

To tylko kilka sposobów na rozwinięcie swoich umiejętności. Nie musisz korzystać ze wszystkich. 

Daj nam znać, czy któryś z nich Ci pomógł!

Rozpocznij dyskusję
Zobacz kogo teraz szukają