Zrób dobrze i uwolnij złomka - wideo
Przejście na naukę zdalną dla tysięcy dzieci w całej Polsce oznaczało utratę swobodnego dostępu do edukacji. Powód? Brak sprzętu. Raport Federacji Konsumentów o wykluczeniu cyfrowym podczas pandemii jeszcze na początku 2021 roku wskazywał, że ponad 1 000 000 uczniów nie może w pełni uczestniczyć w e-lekcjach, a nawet 70 000 dzieci w ogóle nie ma komputera. Na początku pandemii ten problem dotyczył setek tysięcy osób.
Za tymi liczbami kryją się prawdziwe i trudne historie:
- dzieci z domu dziecka, które mają tylko jeden komputer na kilkanaście osób i lekcje w tym samym czasie;
- chłopca, który musi pisać wypracowania na telefonie, bo w domu nie ma żadnego komputera;
- dziewczynki, która dostaje nieobecności i negatywne oceny, bo słaby zasięg na wsi nie pozwala jej włączyć się na zajęcia.
Widząc te ogromne potrzeby w całej Polsce, społeczność Hakersów i inicjatywa #UwolnijZłomka łączą siły, aby skutecznie i szybko pomóc dzieciakom, które znowu nie mają jak się uczyć. Jako Bulldogjob również jesteśmy partnerami tej akcji. Pozyskujemy wspólnie używany, sprawny sprzęt, który jest odświeżany, czyszczony i doposażany. Jednym słowem - dostaje drugie życie. Tak przygotowany Hakersi przekazują do dzieci w całej Polsce.
Do akcji możesz włączyć się na 3 sposoby
- Przekazać niepotrzebny już sprzęt w tym formularzu
- Dorzucić się na części do kompów i transport sprzętu
- Zostać wolontariuszem i na miejscu w Warszawie pomagać przygotowywać sprzęt
Zapraszamy do obejrzenia zapisu live'a, w którym Hakersi odpowiadają na wszystkie pytania naszej Rysi związane z akcją Uwolnij Złomka:
O organizatorze
Hakersi to ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, której celem jest poprawa systemu usamodzielniania się potrzebujących dzieci i młodzieży przez naukę programowania i robotyki.
Od 2016 roku Fundacja wspiera dzieci i młodzież z trudnych środowisk, organizując wycieczki do firm, warsztaty oraz regularne zajęcia. Dla najmłodszych są to zajęcia z robotyki, dla nastolatków - z programowania, zaś dla pełnoletnich intensywne kursy z możliwością zdobycia pierwszego stażu lub pracy. Najpierw robiła to lokalnie w Krakowie jako Szkoła 3.0, od 2019 roku robi to w różnych miastach Polski jako społeczność Hakersów.
Hakersi wyznają ideę life-hackingu, czyli ułatwiania i usprawniania sobie życia. W tym przypadku przez szybki rozwój i zdobycie dobrze płatnej pracy w branży IT.
Hakowanie to - zgodnie z definicją - poprawianie systemu dzięki dużym umiejętnościom informatycznym. Hakersi to społeczność hakującą system, w którym znalazły się dzieci. Młodych Hakersów inspiruje do rozpoczęcia nauki, natomiast starszych do wspierania ich przez prowadzenie lub finansowanie zajęć.
Hakersi posiadają supermoce: ultrazaradność, umiejętności i wiedza programistyczna. Dlatego ich symbolem, podobnie jak w Szkole 3.0, jest mózg. Dodatkowym elementem jest natomiast maska - atrybut każdego superbohatera.
Komputer do nauki - poradnik
Zapraszamy również do pobrania naszego poradnika! Znajdziesz w nim odpowiedzi na większość pytań, które możesz sobie zadawać, kupując komputer do nauki. Podsumowaliśmy dla Was ankietę wypełnioną przez naszych ekspertów. Dostajecie więc z niej czyste wnioski dotyczące poszczególnych specyfikacji.