Znamy już 62,8 biliona cyfr w PI, to nowy rekord!
Wyższa uczelnia zawodowa Gryzonii (Fachhochschule Graubünden) ze Szwajcarii obliczyła aż 62,8 bilionów cyfr liczby Pi, ustanawiającym tym samym nowy rekord Guinnessa. To aż o 12,8 bilionów cyfr więcej niż w poprzednim rekordzie. Co więcej, nowy rekord został pobity znacznie szybciej. Poprzednio potrzeba było 303 dni na wyliczenia, tym razem Szwajcarom zajęło to tylko 108 dni.
Wiemy też, jak wyglądała konfiguracja, na której to zrobili:
- 2 AMD EPYC 7542 - po 32 rdzenie każdy
- 1 TB RAM
- 38 HDD z 16 TB pojemności, z czego 34 były używane jako swap, a 4 do zapisywanie cyfr Pi
Do zasilania potrzeba było 1700 watów, z czego główna jednostka obliczeniowa zużywała około 300 W, dyski 430 W, a reszta konieczna była do chłodzenia.
Od strony oprogramowania, do obliczenia Pi użyto programu y-cruncher, który regularnie jest wykorzystywany przy tego typu próbach. Systemem operacyjnym było Ubuntu 20.04 przygotowane w taki sposób, by z jednej strony przyspieszyć obliczenia, a z drugiej, żeby w przypadku awarii nie utracić danych. Dodatkowo w czasie bicia rekordu zespół co jakiś czas robił backupy, na które poświęcono w sumie 140 godzin.
Gdyby ktoś był ciekaw ostatnich 10 znanych cyfr w Pi, to proszę bardzo:
7817924264
Wyliczanie Pi to na tym etapie tylko kwestia zasobów, ale cieszymy się, że komuś nadal chce się to robić. Tymczasem nam wystarczy w większości przypadków Math.PI
(m_pi
, math.pi
, Math::PI
czy jak tam piszecie). Niektórzy twierdzą, że dla inżyniera Pi = 3 też zrobi robotę.