19.07.20193 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Zawody IT - iOS/Android developer

Dowiedz się więcej o postępujących zawodach developerów mobilnych.

Zawody IT - iOS/Android developer

Od jakiegoś czasu zwykło się mawiać, że żyjemy w erze mobilnej. Coraz większa liczba użytkowników smartfonów i tabletów oznacza również coraz większe zapotrzebowanie na oprogramowanie. W tej sytuacji iOS i Android developerzy nie mogą narzekać na brak pracy.

Według raportu „Digital in 2018” agencji We Are Social, w 2018 roku 5,14 mld ludzi na świecie korzystało z urządzeń mobilnych, co stanowi 2/3 ziemskiej populacji i oznacza wzrost o 4% użytkowników w stosunku do 2017 roku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm z branży IT przygotowuje i rozwija aplikacje dedykowane na dwie najpopularniejsze platformy: Android oraz iOS. A co za tym idzie, na rynku IT jest coraz większe zapotrzebowanie na programistów iOS/Android.

Kto może zostać iOS/Android developerem?

Tak naprawdę każdy może zajmować się programowaniem aplikacji mobilnych, jeśli tylko posiada odpowiednią wiedzę. Oczywiście dobrze jest ukończyć studia o kierunku informatycznym, a potem poszerzyć swoją wiedzę na studiach podyplomowych. Najważniejsze są jednak odpowiednie umiejętności i doświadczenie, które mogą zrekompensować brak formalnego wykształcenia informatycznego.

Programista aplikacji mobilnych musi znać odpowiednie języki i technologie, żeby móc wykonywać swój zawód. W przypadku platformy iOS jeszcze do niedawna wystarczyło biegłe posługiwanie się Objective-C, jednak już od ósmej edycji systemu, Apple wdrożyło język Swift i to właśnie on zaczyna odgrywać dominującą rolę w aplikacjach urządzeń opatrzonych logiem nadgryzionego jabłka. Do programowania na platformę Android konieczna jest znajomość przede wszystkim języka Java.

Czym zajmuje się iOS/Android Developer?

Ogólna odpowiedź na powyższe pytanie mogłaby być jedna: iOS/Android developer zajmuje się programowaniem aplikacji natywnych na wspomniane platformy. Warto jednak nieco szczegółowiej przyjrzeć się zadaniom na tym stanowisku.

iOS/Android developer wykonuje pracę, której zakres zależy także od zajmowanego stanowiska (Junior lub Senior). Głównym zadaniem jest tu oczywiście projektowanie i kodowanie aplikacji mobilnych oraz dbanie przy tym o ich jak najwyższą jakość (również w architekturze client-server), zajmowanie się zagadnieniami relacyjnych baz danych. Nierzadko programista aplikacji mobilnych używa w swojej pracy takich frameworków, jak Core Data, Networking i Push Notifications.

Developer musi także dbać o dobrą jakość kodu, a także pisać jednostkowe oraz funkcjonalne testy. iOS/Android developer ściśle współpracuje z całym zespołem developerskim oraz z samym klientem. Dobrze, żeby również aktywnie działał z Product Ownerem, raportując postęp realizowanych zadań (najczęściej to rola Seniora).

Początkowe zarobki programistów Android wahają się w granicach 3 500-4 500 zł, natomiast osoby programujące dla platformy iOS mogą liczyć na wynagrodzenie 4 000-5 000 zł, jednakże bardzo szybko te kwoty mogą znacząco wzrosnąć, nawet do 8 000-14 000zł.

Podsumowanie

Coraz szybciej rosnąca liczba użytkowników urządzeń mobilnych sprawia, że zwiększa się również popyt na specjalistów programujących dla systemów mobilnych. Nic nie wskazuje, żeby ten wzrostowy trend miał wkrótce się odwrócić, dlatego zawód iOS/Android developera jest niewątpliwie atrakcyjny i bardzo perspektywiczny.

<p>Loading...</p>